Akcesoria eksperymentalne stanowią dla mnie motywację do poszukiwania nowych tematów na rysunek. Taśmy washi sprawiły, że zainteresowałam się szkicami związanymi z modą, a zakreślacze do wypróbowania stylu pop-art. Kiedy zobaczyłam na stoisku duży wybór srebrnych akcesoriów, zaczęłam się zastanawiać, co można przy ich pomocy narysować. Do tej pory służyły mi do ozdabiania Bullet Journala albo robienia świątecznych ozdób. Pomyślałam, że tym razem stworzę portret dziewczyny przeglądającej się w lustrze. Wybrałam styl nieco inny niż zazwyczaj. Zwykle rysuję bardzo realistycznie, a tym razem postawiłam na bardziej bajkowy wygląd postaci – delikatnie powiększyłam oczy, wydłużyłam rzęsy i zaokrągliłam nos. Pomyślałam, że takie idealizowanie rzeczywistości będzie ciekawie zgrywało się z motywem przewodnim rysunku, jakim jest lusterko.

Szkic i cieniowanie wykonałam, bazując na zdjęciu, jakie zrobiłam mojej przyjaciółce. Poprosiłam ją, by chwyciła lustro i ustawiła się tak, żeby na jej twarzy pojawiło się dużo cieni uwydatniających rysy. Eksperymentowałyśmy ze światłem, stając bliżej lub dalej okna i stosując dodatkowe światła punktowe z lampek nocnych.

 

 

Podczas wybierania tematu na rysunek warto pamiętać, że dramatyczny światłocień wygląda świetnie! Skupić się nie tylko o cieniach własnych, czyli takich, które obiekt rzuca sam na siebie (są to np. zaciemnione oczodoły), ale też na cieniach rzucanych, czyli takich, które jeden przedmiot lub osoba rzuca na inny przedmiot lub osobę.

Zależało mi na tym, by na ujęciu znalazły się także dłonie, bo w tym tygodniu stworzyłam tekst o tym, jak je rysować. Sama fotografia nie była ciekawa, w tle znajdowały się meble i łóżko, ale posłużyła za dobrą bazę do rysunku. Jeśli brakuje ci modeli, piękne fotografie można znaleźć np. w Vogue. Pamiętaj, by przed wrzuceniem rysunku do sieci podpisać autora zdjęcia i/lub oznaczyć go. Może zostaniesz doceniony?

Po wykonaniu szkicu zajęłam się kolorowaniem. Wybrałam dość spokojne kolory, bo zależało mi na tym, by nie odwracały uwagi od srebrnych elementów. Bardzo lubię malować dziewczyny z piegami, ponieważ sama takie mam. Rozmieszałam sobie naturalny odcień brązu i czubkiem pędzla dorobiłam dużo nieregularnych kropek. Dbałam o to, by każda miała inną wielkość i kształt oraz by ich rozmieszczenie było nierównomierne. Tło zrobiłam w delikatnym, kremowo-żółtym odcieniu. W pierwszej chwili wydało mi się mało ciekawe, dlatego dodałam jeden ze swoich charakterystycznych elementów, czyli brązowe kółka kojarzące się z plamami po kawie. (Zazwyczaj, gdy szkicuję w kawiarni, takie kółka maluję prawdziwą kawą! Wylewam odrobinę na spodeczek i odciskam filiżankę w szkicowniku, jakby to była pieczątka.) Wzór jest dość wyrazisty, ale nie gryzie się z resztą, ponieważ ma ten sam odcień co tło i piegi. Jedynym rzucającym się w oczy elementem są czerwone paznokcie. Moim zdaniem kolor karminowy bardzo ładnie współgra ze srebrem.

 

 

Po stworzeniu bazy przyszedł czas na dodanie interesujących elementów. Na pierwszy ogień poszedł metaliczny marker, którym pokryłam taflę lusterka oraz – dla równowagi – dorysowałam nim kolczyki postaci. Warto pamiętać, że tego typu pisaki zwykle lepiej działają na papierze kredowym, który jest śliski i nie wchłania lustrzanego blasku. Możesz wybrany element wyciąć z takiego gładkiego papieru i przykleić w wybranym miejscu. Zachęcam także do eksperymentowania z kolorem takiego papieru! Brzegi ukryłam konturówką Stamperia do efektów 3D, którą znalazłam w stacjonarnym sklepie Empik. Jak być może pamiętacie, próbki koloru, czyli tzw. swatche bardzo lubię robić z boku rysunku. Uważam, że nadaje to pracy profesjonalnego wyglądu.

 

 

Moim zdaniem najciekawszym elementem tego rysunku jest jego faktura. Elementy 3D dodały czegoś interesującego, a lustrzana powierzchnia bardzo pasuje do tematu pracy. Nie każdy z naszych rysunków wykonanych techniką eksperymentalną będzie udany. Stosowanie nowej techniki wymaga testów, prób i błędów. Sądzę jednak, że warto próbować, bo to najlepsza droga do rozwijania kreatywności.

Jaki temat Waszym zdaniem można zrealizować przy użyciu metalicznych akcesoriów?