Lusterko wsteczne do roweru – czy warto je stosować? 

Są osoby, dla których takie akcesoria nie mają większego sensu w rowerze. Chodzi przede wszystkim o kwestię estetyki, bo taki gadżet kojarzy się najczęściej z mało eleganckim lusterkiem na długim ramieniu. Jest też kwestia aerodynamiki, która zostaje mocno zaburzona szczególnie podczas jazdy rowerem szosowym lub MTB. Poza tym fakt, że lusterka posiadają martwe punkty, zniechęca niektórych rowerzystów. Dlaczego jednak użytkownicy rowerów decydują się na montaż takiego wyposażenia?

Zwolennicy są zdania, że takie akcesoria rowerowe przyczyniają się do poprawienia komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Nie trzeba przecież za każdym razem, gdy wykonuje się jakiś manewr, przekręcać głowy przez ramię i wypatrywać zagrożenia. Faktem jest, że nie sposób odwrócić się tak, by rower jechał wciąż w tym samym kierunku i chociaż na moment się nie zachwiał.

Innym argumentem jest ten związany z powyższym – podczas obserwacji tego, co dzieje się za rowerzystą na jakiś czas traci się z oczu to, co przed nim. Szczególnie w warunkach jazdy miejskiej sytuacja może dynamicznie się zmienić i po odwróceniu głowy w kierunku jazdy, może być już bardzo trudno zareagować prawidłowo. Dlatego właśnie lusterko wsteczne do roweru jest cenione przez swoich zwolenników, że pozwala obserwować sytuację z tyłu bez odwracania wzroku.

Intertec, Lustereczko, czarne

Lusterko rowerowe na kierownicę – jakie modele warto uwzględnić? 

Lusterko może służyć nie tylko tobie, ale też najbliższym (jest świetnym prezentem). Niezwykle interesującym rozwiązaniem jest wyposażenie montowane na samym końcu kierownicy po jednej lub drugiej stronie w miejscu korka. Jednocześnie takie modele można regulować pod różnymi kątami i w dowolnych płaszczyznach, co poprawia spersonalizowanie go pod kątem wymagań rowerzysty. Lusterko do roweru montowane w miejscu korka może mieć bardzo krótkie lub nieco dłuższe ramie.

Innych zainteresuje bardziej uniwersalny model, który nie definiuje konkretnego miejsca montażu. Można go zamocować przy mostku lub trochę dalej od niego np. w pobliżu manetki zmiany przełożeń. W ten sposób wpasowuje się w obrys roweru i nie powoduje zaburzenia aerodynamiki podczas jazdy. To dobra propozycja dla osób, które nie potrzebują lusterka o konkretnym sposobie mocowania.

Profex, Lusterko na wysięgniku

Jakie lusterko rowerowe poza modelami na kierownicę? 

Co bardzo interesujące producenci lusterek oferują rowerzystom rozwiązania wykraczające poza standardowe modele. Efekt? Zamiast montować lusterko rowerowe na kierownicę, można przytwierdzić je do rękawicy, rękawa lub dłoni. To dobre rozwiązanie dla osób, które często przemieszczają się w trudnych warunkach i nawierzchnia nie pozwala na komfortowe użytkowanie z przymocowanego do kierownicy wyposażenia. Liczne wyboje powodują, że źle zamocowane lusterko może się poluzować i zmienić kąt odbicia lub dostrzeżenie tego, co w nim jest, będzie zupełnie nieosiągalne.

Lusterka ręczne zazwyczaj są niewielkich rozmiarów i można dzięki nim obserwować nie tylko stały obszar za rowerzystą. Oczywiście mają też swoje wady i z pewnością potrzebny jest cza, by przyzwyczaić się do tego rozwiązania.

Jeżeli nie na kierownicy, ani na ręku, to gdzie? Pomocne mogą okazać się lusterka montowane do kasków rowerowych. Oczywiście trzeba taki najpierw nosić, ale żadnego świadomego rowerzysty nie trzeba przekonywać o konieczności takiego rozwiązania. Przewagą takiego modelu jest dobra widoczność tego, co dzieje się za plecami bez konieczności odwracania wzroku od trasy. Oczywiście należy pamiętać, że z każdym ruchem głowy lusterko będzie pokazywało inny obraz, co szczególnie na początku może być trudne do opanowania, gdy jest chęć odwrócenia się za siebie.

Profex, Lusterko, uniwersalne

Lusterko wsteczne do roweru – egzemplarze elektroniczne 

A jakie lusterko do roweru wybrać, jeśli żadne z powyższych nie jest odpowiednie? Z pomocą przychodzą rozwiązania elektroniczne. Występują w kilku wariantach, a jednym z nich jest lusterko w formie kamery. To propozycja dla świadomych kolarzy i osób, które lubią otaczać się wszelką elektroniką i gadżetami. Taki model będzie składał się najczęściej z kamerki i monitora, który należy zamontować na kierownicy. Nie jest to jednak propozycja dla każdego. Nie znajdzie się chyba osoba, która mając taki zestaw, pozostawi rower na zewnątrz np. pod blokiem. A każdorazowe montowanie i demontaż elementów może okazać się niewygodne.

Nieco inaczej działa radar rowerowy. Również składa się z elementów montowanych za siodełkiem, jednak nie wysyła sygnałów w formie rzeczywistych obrazów, ale informuje rowerzystę o zagrożeniach przez sygnał dźwiękowy lub światło. Może zostać połączone z zegarkiem lub nawigacją, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Oczywiście podobnie jak w przypadku pierwszego opisywanego rozwiązania elektronicznego należy poświęcić dodatkowy czas na każdorazową instalację urządzenia. Plusem jest jednak to, że nie trzeba ustawiać radaru idealnie pod stałym kątem.

Romet, Rower miejski damski, Angel 3 Kolekcja 2018 26", czarny

Lusterko do roweru – zbędne czy niezbędne? 

Zdania są podzielone. Posiadanie lusterka będzie zbędnym wyposażeniem szczególnie dla osób poruszających się po lasach, czy górskich trasach. Inni natomiast – szczególnie rowerzyści miejscy – nie wyobrażają sobie innej jazdy. A rodzice, którzy pozwalają dzieciom na samodzielne podróże rowerowe, również powinni rozważyć montaż takiego wyposażenia w dziecięcym rowerku. Podejmij świadomą decyzję i jedź bezpiecznie!

Więcej rowerowych poradników znajdziesz na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock