Jakie są rodzaje linek do holowania, czy każdy samochód można w ten sposób usunąć z drogi i ile kosztuje zakup potrzebnego sprzętu? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci dokonać dobrego wyboru. Linki holownicze to prosty, ale i niezwykle przydatny sprzęt, dzięki któremu poradzisz sobie nawet w najbardziej zaskakującej sytuacji, jaka może ci się przytrafić w trasie.

taśma voel

Jakie są rodzaje linek holowniczych?

Warto znać poszczególne rodzaje linek, aby łatwiej było podjąć decyzję, którą z nich najlepiej kupić. Jaki sprzęt sprawdzi się w przypadku twojego samochodu? Poniżej prezentujemy główne typy linek holowniczych:

  • pleciona – tania i najbardziej popularna linka, wykonana z włókien polipropylenowych. Nadaje się do holowania, jednak niektóre modele cechują się niewielką wytrzymałością i podatnością na działanie czynników zewnętrznych, które mogą osłabić jej konstrukcję. Linka pleciona czasem występuje w postaci taśmy holowniczej, taki jest np. produkt Vorel zakończony szeklą;
  • elastyczna/dynamiczna – odznacza się dużą wytrzymałością i odpornością na obciążenia. Podczas startu rozciąga się o kilkanaście, do kilkudziesięciu centymetrów, co łagodzi charakterystyczne szarpnięcie przy ruszaniu. Ponadto holowanie za pomocą linki elastycznej jest bezpieczniejsze;
  • stalowa – jest to linka sztywna, która dobrze znosi nawet duże obciążenia, dlatego może być używana przy holowaniu ciężkich pojazdów, np. ciężarówek i traktorów. Ten rodzaj nie jest szczególnie polecany dla właścicieli samochodów osobowych, gdyż zajmuje dużo miejsca w bagażniku i jest dość nieporęczna;
  • kinetyczna – wykonana z rozciągliwego i odpornego na zrywanie poliamidu. Może być używana podczas ciągnięcia aut terenowych i ciężarówek. Przydatna do wymagających zadań, jak np. wyciąganie pojazdów z błota. Nie polecana do holowania samochodów osobowych po drodze, ponieważ utrudnia sterowanie autem;
  • sztywny hol – szczególnie często używana do holowania samochodów ciężarowych, może też być przydatna do przemieszczania aut osobowych. Ułatwia manewrowanie, jest bardzo wytrzymała;

Wybór konkretnego rodzaju liny holowniczej uzależniony jest od rodzaju twojego auta, a także warunków, w jakich może się okazać przydatna, np. jeśli jeździsz ciężkim pojazdem w warunkach off-roadowych, dobrym wyborem będzie lina kinetyczna.

Jaka linka holownicza będzie odpowiednia do samochodu osobowego?

Jakie auta można holować? W sytuacji awarii możliwe jest holowanie samochodu pod dwoma warunkami: musi mieć on sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. Do holowania samochodów osobowych po drodze polecana jest dobrej jakości linka pleciona z hakiem. Jest to tani produkt, często wybierany przez kierowców. Kolejny rodzaj, który nadaje się do tego zastosowania to elastyczne linki holownicze.

Jaka długość linki holowniczej jest wystarczająca?

Odpowiednia długość linki holowniczej zależy od sytuacji, w jakiej będziesz jej musiał użyć. W przypadku zwykłej awarii, gdy pojazd ma sprawny układ hamulcowy i kierowniczy, można połączyć auta linką holowniczą o długości od 4 do 6 m. Jeśli auto jest uszkodzone, ale co najmniej jeden układ hamulcowy działa, można użyć sztywnego hola o długości 3 m.

Linki holownicze elastyczne, czyli jakie?

Popularne elastyczne linki holownicze mają przydatną cechę – pod dużym obciążeniem rozciągają się, ponadto są niezwykle wytrzymałe i odporne na zerwanie. Do największych zalet należy duża żywotność i amortyzowanie szarpnięć. Linka nie plącze się tak łatwo, jak linka pleciona i zwiększa bezpieczeństwo w trakcie holowania.

linka holownicza pleciona

Co to jest pas holowniczy?

Pas holowniczy gwarantuje dużą wytrzymałość, charakteryzuje się też niewielkimi rozmiarami, można więc wygodnie go wozić ze sobą. W przypadku samochodów osobowych można też zastosować sztywny hol, który ułatwia manewry i zapewnia komfort jazdy oraz kontrolę nad pojazdami.

Które samochody nie mogą być holowane?

Jeśli rozważasz zakup linki, musisz upewnić się, czy twój samochód może być holowany. Przede wszystkim samochody hybrydowe są pod tym względem specyficznym rodzajem aut. Nie dość, że nie mogą one być holowane, to nie powinno się także z ich pomocą ciągnąć innych pojazdów. Do grupy samochodów z przeciwwskazaniami do tradycyjnego holowania należą także auta z automatyczną skrzynią biegów oraz z hydropneumatycznym zawieszeniem. Niedopuszczalne jest także standardowe holowanie samochodów z niesprawnym układem hamulcowym lub kierowniczym albo z niedziałającymi światłami, aby nie powodować zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu.

Jak prawidłowo holować zepsute auto?

Aby móc holować samochód, trzeb zacząć od prawidłowego podpięcia linki za pomocą przeznaczonego do tego celu uchwytu. Bywa on ukryty w zderzaku lub znajduje się tuż po nim, często także uchwyt należy najpierw wkręcić w specjalny otwór a dopiero wtedy zamontować do niego linkę.

Przepisy ruchu drogowego przewidują limit prędkości pojazdów podczas holowania. Wynosi on 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. W większości przypadków zabronione jest holowanie pojazdów na autostradzie. Kierowca samochodu, który holuje zepsute auto, musi mieć włączone światła mijania. Natomiast w aucie holowanym powinny być włączone światła pozycyjne (przy pogorszonej widoczności) oraz obowiązkowo widoczny trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie pojazdu. Nie należy natomiast włączać świateł awaryjnych, które uniemożliwiają używanie kierunkowskazów.

linka holownicza z hakiem

Ile kosztuje linka holownicza?

Najtańsze linki można nabyć już za około 20 złotych. Jeśli jednak szukasz trwałych rozwiązań, musisz przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Za maksymalnie 50 zł można kupić porządny sprzęt, np. linkę plecioną Vorel.

Linka holownicza to podstawowy element wyposażenia auta, który zawsze warto wozić ze sobą. Nigdy nie wiadomo, kiedy może okazać się przydatna. Nawet na krótkich trasach zdarzają się awarie, dlatego lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Świadomość, że w kryzysowej sytuacji można przetransportować popsute auto za pomocą linki, potrafi działać kojąco na nerwy wywołane awarią samochodu.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com