Wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania zwierzęcia i udaru cieplnego. Nie wychodźmy na długie spacery z psem w ciągu dnia, gdy utrzymuje się wysoka temperatura, poczekajmy do wieczora z wizytą z kotem u weterynarza. Ponadto psy chłodzą się poprzez dyszenie, dlatego nigdy nie powinniśmy używać kagańca weterynaryjnego (ta tekstylna, ciasna tuba) w innych okolicznościach niż odwiedziny u lekarza, a już zwłaszcza w miesiącach letnich. To podstawowe środki ostrożności, ale ponadto mamy cały wachlarz możliwości, które poprawią komfort zwierzaka.

 

1. Stały dostęp do wody dla psa

Choć oczywisty, to najważniejszy punkt z listy. Dostęp do świeżej, czystej wody to absolutny must have podczas letniej aury, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pies obniża temperaturę ciała poprzez ziajanie - ważne więc, by mógł uzupełnić płyny po intensywnym dyszeniu. Warto na spacer zabrać ze sobą podróżny pojemnik na wodę zintegrowany z miską, zwłaszcza jeśli w naszej okolicy nie ma zbiornika wodnego. Koty nie wody piją z taką częstotliwością, co psy, ale im również chłodna woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Butelka podróżna dla psa TRIXIE

 

2. Chłodna podłoga - ulga dla czworonogów

Zimne kafelki w kuchni, ciemna łazienka, lastryko w przedsionku - to powierzchnie, które utrzymują niską temperaturę nawet w upalny dzień i są chętnie wybierane przez zwierzęta na miejsce wypoczynku. Jeśli mamy taką możliwość, podarujmy zwierzęciu do nich dostęp - otwórzmy łazienkę, pozwólmy kotu wejść do wanny. Położenie brzuszka na dnie wilgotnej wanny czy rozłożenie łap na wszystkie strony świata w kuchni to łatwy sposób na przyniesienie ulgi w słoneczny dzień.

 

3. Zasłonięte okna - zbawienny cień

W gorących krajach na oknach montuje się okiennice i zamyka nimi okna podczas upalnego dnia. My możemy zastosować podobny patent! Jeśli zwierzęta zostają w domu podczas gdy my uciekamy do pracy, dobrym zabiegiem będzie zaciągnięcie rolet i zasłon. Dzięki temu odetniemy promienie słońca i utrzymamy w domu temperaturę niższą, niż na zewnątrz.

 

4. Mata chłodząca dla zwierząt

Ludzie wybierają dla siebie najlepsze klimatyzatory przenośne. Idąc tym tropem możemy zwiększyć domowe powierzchnie chłodzące poprzez zakup specjalnej maty chłodzącej dla zwierząt. Kontakt z chłodną matą wspomaga regulację temperatury - wypełnioną żelem matę wystarczy położyć w miejscu dostępnym zwierzęciu: zazwyczaj wzbudza natychmiastowy zachwyt psa lub kota. Jeśli pupil nie będzie przekonany, możemy ją powlec np. bawełnianą powłoczką na poduszkę. Dostępne na rynku modele dzielą się na te, które przed użyciem wkładamy do zamrażarki i te, które utrzymują niską temperaturę bez udziału prądu.

 

Mata chłodząca dla zwierząt PETS COLLECTION

 

5. Kamizelka chłodząca dla psa

Jeśli chcemy przynieść ulgę psu podczas aktywności na świeżym powietrzu, dobrym pomysłem może być kamizelka chłodząca. Zmaczamy ją w wodzie, odciskamy nadmiar wody i zakładamy na psa. Efekt chłodzenia polega na odprowadzaniu ciepła przez parowanie. W kociej wersji możemy po prostu przykryć kociaka fragmentem zmoczonego materiału.

 

Trixie Kamizelka chłodząca dla psa

 

6. Gryzaki chłodzące - pożyteczne zabawki

Zwykle wykorzystywane u szczeniaków w okresie ząbkowania, sprawdzą się również u dorosłych psów w okresie letnim. Zabawki chłodzące przeznaczone na upalne dni zrobione są z materiału, który nasiąka wodą i uwalnia ją podczas zabawy przynosząc orzeźwienie lub z tworzywa, które utrzymuje chłód przez jakiś czas po wyjęciu z lodówki.

 

Kość chłodząca dla psa HILTON

 

7. Lody dla zwierząt

Czy jest coś pyszniejszego do jedzenia w upał niż mrożony deser? Możemy kupić gotowe lody (przeznaczone dla psów, pozbawione mleka i cukru) podawane w niektórych “ludzkich” lodziarniach - dostaniemy je np. Limoni Canterii. Innym sposobem jest zakup gotowej mieszanki lodów dla psów, którą łączymy z wodą i zamrożoną podajemy w formie kulki. Zabawka typu Kong również znajdzie tu swoje zastosowanie - wypełniamy ją masłem orzechowym i smakołykami, a następnie chowamy do zamrażalnika na kilka godzin. Zjedzenie schłodzonego farszu zajmie psu więcej czasu i będzie atrakcyjnym źródłem chłodku. Lody w wersji dla kotów robimy zamrażając mięsną saszetkę w małym pojemniku.

 

8. Basenik z wodą dla pupila

Jeśli dysponujemy ogródkiem lub tarasem, możemy zaproponować psu wodne kąpiele. W sprzedaży dostępne są specjalne baseny dla psów ze wzmocnionym dnem, ale jeśli szukamy opcji budżetowej, możemy wykorzystać plastikową piaskownicę dla dzieci. Alternatywą dla basenu jest zraszacz - niektóre psy wprost uwielbiają gryźć strzelającą w górę wodę.

 

Składany basen dla psa vidaXL

 

9. Osłony przeciwsłoneczne do auta

Jeśli czeka nas wspólna podróż samochodem, koniecznie załóżmy na okna osłony nieprzepuszczające promieni słonecznych. Słońce wpadające do samochodu i grzejące futro może skutecznie podnieść temperaturę zwierzaka nawet mimo działającej klimatyzacji.

 

A Wy jakich sposobów używacie do chłodzenia zwierzaka?

Więcej porad znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.