GeForce MX 150. Mała rewolucja w układach mobilnych 

Cechą wyróżniającą tę jednostkę, poza samą specyfikacją techniczną, jest tło jej produkcji. Została ona wypuszczona w celu zastąpienia jednej z poprzednich odsłon, a konkretnie modelu 940MX. Struktura układu graficznego, która jest sercem MX150 nosi nazwę Pascal GP108 i została wcześniej zastosowana w modelu karty GT 1030 (który dedykowany jest pełnowymiarowym urządzeniom desktopowym). Zatem istotnym wyróżnikiem GeForce MX 150 jest fakt, że oferuje ona zbliżone osiągi do urządzeń o większych gabarytach niż laptopy. Intencją Nvidii było zmniejszenie luki pomiędzy mocą laptopowych GPU a ich desktopowymi modelami. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że ten ruch był zdecydowanym sukcesem zarówno marketingowym, jak i technologicznym. Zainteresowanie tą kartą jest wciąż bardzo duże, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej ponadtrzyletni wiek.

 

Laptop ASUS VivoBook S15 S510UN, i5-8250U, GeForce MX150, 4 GB RAM, 15.6", 1 TB, Windows 10 Home

 

MX150 — specyfikacja techniczna 

Przeznaczenie tej jednostki do urządzeń przenośnych spowodowało, że została ona wyprodukowana w technologii 16 nanometrów, co zapewnia bardzo kompaktowe rozmiary. Została także wyposażona w szereg cech dorównujących urządzeniom o większych gabarytach: m.in. Nvidia Optimus (funkcja przełączania pomiędzy zintegrowanym układem graficznym procesora a dedykowanym GPU), GPU Boost w wersji 3.0 a także GameWorks, czyli paczkę oprogramowania usprawniającego działanie i obsługę karty.

Oferuje ona 2 GB pamięci DDR5 z możliwością poszerzenia tego zakresu do 4GB, co znacznie zwiększa wydajność zarówno w programach graficznych, jak i wymagających grach komputerowych. Obsługuje standardy OpenGL 4.5 oraz DirectX 12. Rdzeń graficzny oferuje taktowanie w wysokości 1469 MHz, a pamięć DDR5 w wysokości 1502 MHz (czyli 6008 MHz w taktowaniu rzeczywistym). Jak widać, nawet według dzisiejszych standardów Nvidia GeForce MX150 prezentuje się przyzwoicie.

 

Laptop ASUS VivoBook S14 S410UN, i5-8250U, MX150, 8 GB RAM, 14", 256 GB SSD, Windows 10 Home

 

Funkcjonalność Nvidia® GeForce MX150 

Według informacji udostępnionych przez Nvidię omawiany model GPU prezentuje ponad dwukrotnie wyższe osiągi przy edycji zdjęć oraz czterokrotnie lepsze wyniki podczas renderowania materiałów niż układy zintegrowane (HD 520 i HD620) przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej energooszczędności. Przy wykorzystaniu tej karty w grach należy pamiętać, że nie jest ona dedykowana konkretnie w tych celach. Można zapomnieć o graniu w najnowsze produkcje z segmentu AAA w najwyższych detalach, które dostępne będą wyłącznie przy znacznie starszych grach. Nowsze da radę uruchomić w niskich lub niewiele wyższych detalach. Nie oznacza to jednak jakichkolwiek barier przy popularnych tytułach, takich jak Dota, CS:GO, League of Legends albo World of Tanks.

 

Laptop ASUS VivoBook S510UN-BQ146T, i5-8250U, MX150, 8 GB RAM, 15,6", 256 GB SSD, Windows 10 Home

 

Słabsze strony karty 

Opisana powyżej okoliczność (brak możliwości rozgrywki w najnowsze tytuły) nie jest efektem jakkolwiek niskiej wydajności, lecz samego wieku układu. Między innymi z tego powodu niezbyt imponująco prezentuje się przepustowość jej pamięci — konkurencyjne oferty nierzadko zawierają znacznie wyższe współczynniki w tej kategorii. Ponadto, dla niektórych ważną cechą MX150 jest niezbyt wysoka liczba procesorów strumieniowych, zwłaszcza w porównaniu z np. GTX1050. Jest to efekt starzenia się technologii, co powinien odnotować każdy, kto planuje zakup tej karty.

 

Laptop HP ENVY 13-ah1001nw 6AT18EA, i7-8565U, MX150, 16 GB RAM, 13.3", 512 GB SSD, Windows 10 Home

 

Lapopy, w których zastosowano GeForce MX150 

Z racji upływu czasu, dzisiaj na rynku dostępnych jest o wiele mniej modeli z tym układem niż w roku 2017. Mimo to, w ofercie Empiku z łatwością można znaleźć renomowanych producentów laptopów, którzy zdecydowali się na wykorzystanie tej karty w swoich produktach. Są to przede wszystkim firmy: HP (seria komputerów przenośnych Pavilion) oraz ASUS (rodzina VivoBook). Obie te serie charakteryzują się mocnymi specyfikacjami zarówno do podstawowych i zaawansowanych zastosowań biurowych (programy do edycji tekstu, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych), półprofesjonalnych i profesjonalnych (obróbka wideo i zdjęć) oraz starszych lub mniej wymagających gier, a także do retrogamingu. Opinie o GeForce MX150 świadczą o wysokiej jakości tej jednostki, która pozwoliła jej na zyskanie dużego i nieustającego zainteresowania na rynku komputerowym. Nie warto jednak kupować laptopów z tym układem myśląc o miksowaniu audio w studio muzycznym z wykorzystaniem kilkunastu kanałów – tego typu zadania trzeba pozostawić bardziej wydajnym i nowszym jednostkom.

 

Laptop HP Pavilion 15-cs1013nw 6AY81EA, i5-8265U, MX150, 8 GB RAM, 15,6", 256 GB SSD, Windows 10 Home

 

Żywotny mimo lat 

Liczne benchmarki sporządzone dla omawianego układu graficznego potwierdzają, że możliwe jest bezproblemowe granie w starsze produkcje, a także w nowsze, ale mniej wymagające. Przykładowo, na niskich detalach utrzymuje on 37 klatek na sekundę w Mafia: Definitive Eition albo 27 w Watch Dogs: Squadron. Z kolei Cyberpunk 2077 odpalił się na najniższych możliwych ustawieniach z częstotliwością odświeżania ok. 18 klatek na sekundę. Warto o tym pamiętać podczas zakupu — GeForce MX150 jest układem trzyletnim. Elastycznym oraz żywotnym, ale nie do granic możliwości.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock