Korki, lanki, turfy, halówki – jak się okazuje, buty do gry w piłkę nożną niejedno mają imię. Jednak warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, aby odpowiednio dobrać buty sportowe do swoich potrzeb. Dzięki temu każdy trening i mecz będzie przyjemniejszy. Nie bez powodu piłkarskie buty różnią się między sobą konstrukcją. Podeszwa odgrywa w nich kluczową rolę. To od niej w dużym stopniu zależy, jak będzie ci się grało.

Lanki – buty piłkarskie na naturalne murawy

Do gry w piłkę nożną na naturalnej nawierzchni trawiastej przeznaczone są korki, które dzielą się na lanki i wkręty.

Lanki są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały idealną przyczepność na suchej, niezbyt twardej murawie. Kołki na stałe wkręcone do podeszwy są średniej długości, najczęściej zaokrąglone. Z kolei na mokrej, nieco grząskiej murawie lepiej sprawdzą się buty do piłki nożnej z dłuższymi, spiczastymi kołkami. To tzw. wkręty. Przydadzą się podczas meczu po lub w trakcie deszczu, a także, gdy boisko jest mocno zroszone.

 

Buty piłkarskie Mercurial Superfly  6 Academy Nike

 

Najważniejsze jest, aby korki piłkarskie zakładać wyłącznie do gry na murawie naturalnej. Metalowe lub aluminiowe kołki na podeszwach mogłyby bowiem uszkodzić każdą inną nawierzchnię. Poza tym poruszanie się w nich byłoby niewygodne na sztucznej murawie, a tym bardziej na hali.

 

Buty piłkarskie korki  Speedlite III FG Pro Touch

 

Turfy – buty do gry w piłkę nożną na sztucznej nawierzchni

Innym rodzajem butów sportowych do gry w piłkę nożną są turfy, powszechnie nazywane korkami, podobnie jak torfy i lanki. Ich specjalna konstrukcja ma za zadanie zwiększać przyczepność, amortyzować i poprawiać zwrotność na boisku ze sztuczną nawierzchnią, np. na orlikach. Buty typu turf charakteryzują się podeszwą z licznymi, krótkimi wypustkami. Co ciekawe, można je wykorzystać nawet na naturalnej murawie, ale tylko wtedy, gdy będzie zmrożona. W takich butach sportowych zimowy trening na zewnątrz będzie przyjemniejszy, efektywniejszy i bezpieczniejszy.

 

Sportowe buty dziecięce Copa 20.3 TF J EF1922  Adidas

 

Halówki

Na hali liczy się dobra przyczepność i amortyzacja, a podeszwa butów nie może zniszczyć nawierzchni. Z tego powodu nie należy wybierać korków z metalowymi lub aluminiowymi kołkami. Znacznie lepsze będą buty sportowe na płaskiej podeszwie, gumowej lub piankowo-gumowej. Nie muszą to być typowo piłkarskie buty, zwłaszcza w przypadku amatorów. Halówki mogą mieć zdecydowanie uniwersalny charakter.

 

Buty sportowe  Ultimamotion  Adidas

 

Na takim boisku podczas gry w piłkę sprawdzą się nawet buty siatkarskie, których podeszwa jest przeznaczona do twardych nawierzchni. Na plus jest przewiewny materiał cholewki, np. siateczka. Odpowiednie dopasowanie do stopy, przewiewność i dobra przyczepność do podłożona zapewniają wygodę i bezpieczeństwo podczas treningu.

 

Buty siatkarskie Wave Lightning Z6 Low V1GC200064 Mizuno

 

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze butów sportowych?

Nie tylko rodzaj nawierzchni ma znaczenie przy wyborze butów do gry w piłkę nożną. Obuwie musi być również dopasowane do ciebie – twoich umiejętności oraz pozycji na boisku. Profesjonalni sportowcy i amatorzy, którzy regularnie rozgrywają mecze, powinni uwzględnić nawierzchnię i odpowiednio wybrać lanki, wkręty lub halówki. Ale już do rekreacyjnej gry wystarczą halówki nawet na boisku z naturalną murawą.

 

buty do piłki nożnej

 

Bez względu na to, czy naturalna nawierzchnia jest sucha, czy morka, w defensywie dobrze sprawdzą się buty sportowe turfy, które za sprawą dłuższych i ostrzejszych kołków lepiej wbijają się w podłoże i zapewniają stabilną pozycję. Natomiast w ofensywie, gdy liczy się dynamiczna gra, duża zwrotność i przyspieszenie, wygodniejsze będą lanki.

 

Sportowe buty dziecięce JR Phantom Venom Club TF AO0400 007 Nike

 

Buty sportowe do piłki nożnej – podsumowanie

Na buty piłkarskie dla dzieci i dorosłych, amatorów i profesjonalistów, powszechnie mówi się korki. Jednak to uogólnienie nie do końca jest zgodne z rzeczywistością. Jak się bowiem okazuje, ten typ obuwia dzieli się na turfy, lanki i wkręty. Jeśli korki są aluminiowe lub metalowe, nie nadają się na halę. Ale już całkowicie gumowa lub gumowo-piankowa podeszwa z wypustkami sprawdzi się na twardej nawierzchni. Z kolei gładka podeszwa halówek nie uszkodzi nawierzchni hali sportowej. Co ciekawe, buty halowe do piłki nożnej sprawdzą się nawet na boisku z naturalną i sztuczną murawą podczas rekreacyjnej gry.

 

Sneakersy HEXAFFECT SPORT Reebok

 

Ważne jest, aby buty piłkarskie dopasować nie tylko do rodzaju nawierzchni, ale też do własnych preferencji, umiejętności gry w piłkę i pozycji, jaką zajmuje się na boisku.

To co, wiesz już, które buty sportowe do gry w piłkę nożną wybierzesz?

 

BTS