Kwasy możesz kojarzyć przede wszystkim z zabiegami w zakładach kosmetycznych. Coraz częściej można znaleźć je jednak w kosmetykach przeznaczonych do domowej pielęgnacji. Stosowanie produktów z kompleksami odpowiednio dobranych kwasów może przynieść szereg pozytywnych efektów. To świetny sposób na odżywienie skóry i pozbycie się różnego rodzaju problemów dermatologicznych — od przebarwień po wypryski i blizny potrądzikowe.

 

Pielęgnacja twarzy

 

Kwasy kosmetyczne — korzyści dla twojej skóry 

Korzystanie z dobroczynnego potencjału kwasów może poprawić wygląd twojej cery, ale też głęboko ją zregenerować. Efekty kuracji kwasowej utrzymują się długo, a samo jej przeprowadzenie nie wymaga szczególnych umiejętności. Oto na jakie korzyści możesz liczyć:

  • usunięcie martwych komórek warstwy rogowej naskórka,
  • wygładzenie cery,
  • nawilżenie,
  • lepsze napięcie skóry,
  • ściągnięcie porów,
  • oczyszczenie porów,
  • spłycenie blizn potrądzikowych i zmarszczek,
  • wyrównanie kolorytu,
  • redukcja niedoskonałości,
  • regulacja wytwarzania sebum.

 

Zdrowie i uroda: Serum do twarzy

 

Hydroksykwasy — jak dobrać odpowiedni rodzaj? 

Kwasy hydroksylowe dzielimy na trzy podgrupy: BHA, AHA i PHA. Kolejność, w jakiej je wymieniliśmy, koresponduje z intensywnością działania. Kwasy PHA są zasadniczo najdelikatniejsze ze wszystkich trzech kategorii. Dzięki temu mogą je stosować nawet osoby o wrażliwej cerze skłonnej do podrażnień.

Kwas BHA — właściwości 

Do tej podgrupy zaliczamy w zasadzie tylko jeden kwas — salicylowy. Jest to najsilniejszy z kwasów, stosowanych w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. W przeciwieństwie do powszechnych w składach kremów i serów kwasów owocowych, kwas salicylowy jest substancją syntetyczną. Nie znaczy to jednak, że nie występuje w przyrodzie – wręcz przeciwnie, można znaleźć go w łodygach roślin.

Kwas salicylowy wykazuje działanie głęboko oczyszczające. Mocno złuszcza i spowalnia keratynizację, czyli proces narastania obumarłych komórek skóry w pobliżu ujść mieszków włosowych. Może to prowadzić do powstawania stanów zapalnych, które manifestują się wypryskami. Działa również przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że kwas salicylowy daje świetne efekty w terapii cery trądzikowej. Warto jednak pamiętać, że jego intensywne działanie może prowadzić do podrażnień. Z tego względu niekoniecznie sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej. Jeśli chcesz wypróbować zawierający go kosmetyk, sprawdź najpierw na małym odcinku skóry reakcję na ten składnik. Ponadto, warto skonsultować się ze swoim dermatologiem.

Kosmetyki z kwasem BHA — co wybrać? 

Spójrzmy na początek na kosmetyki z kwasem salicylowym. Przykładem może być peeling BHA / AHA Bielendy do cery tłustej i trądzikowej.

 

Bielenda, Professional, peeling kwasowy 40% kwas salicylowy + azelainowy, 30 g

 

Marka Kire Skin oferuje z kolei krem do pielęgnacji cery wrażliwej ze skłonnością niedoskonałości, zawierający kwas salicylowy w niewielkim stężeniu i ekstrakt ze sfermentowanego granatu.

 

Kiré Skin, krem sfermentowany granat & kwas salicylowy, 50 ml

 

Kwas salicylowy stosuje się również w kosmetykach do włosów wspomagających leczenie łupieżu. Przykładem może być przeciwłupieżowy szampon Jason, który oprócz tego składnika czynnego zawiera również siarkę.

 

Jason, Przeciwłupieżowy szampon z siarką, kwasem salicylowym, 355 ml

 

Kwas AHA — rodzaje i sposób działania 

Pod skrótem AHA kryją się kwasy owocowe, nieco łagodniejsze w swoim działaniu niż kwas salicylowy. W kosmetyce powszechnie stosuje się siedem typów kwasów:

  • migdałowy,
  • mlekowy,
  • glikolowy,
  • jabłkowy,
  • maleinowy,
  • cytrynowy,
  • winowy.

Mimo lżejszego działania, kwasy AHA świetnie przenikają do głębszych warstw skóry dzięki rozpuszczalności w wodzie. Wykazują działanie nawilżające, oczyszczają pory i regenerują skórę. Im większe ich stężenie w kosmetyku, tym mocniej będą złuszczać cerę, a co za tym idzie – również podrażniać. Dlatego dobór kosmetyku warto skonsultować z dermatologiem bądź kosmetologiem. Korzystanie z bardziej stężonych kwasów AHA poleca się osobom o zniszczonej cerze lub borykającym się z problemem blizn potrądzikowych.

Kosmetyki z kwasami AHA – co wybrać? 

Jeśli chcesz włączyć do swojej pielęgnacji ten rodzaj kwasów, warto zacząć od kremów na noc z mniejszym stężeniem oraz toników. Polecamy ci na przykład kremy Floslek z serii Balance T-Zone czy krem Bielendy do cery trądzikowej łączący w sobie moc kwasów AHA i PHA. Terapię skóry ze skłonnością do trądziku możesz wesprzeć stosowaniem toniku antybakteryjnego Farmona Dermaacne lub naturalnego toniku EcoLab.

 

Floslek, Balance T-Zone, krem korygujący z kwasami AHA i PHA na noc, 50 ml

 

Dla mocniejszego efektu możesz zastosować kwasy owocowe 50% marki Biometics.

 

Biocosmetics, kwasy owocowe AHA 50%, 7 ml

 

Kwas PHA – rodzaje i działanie 

Jako najłagodniejsze z hydroksykwasów, kwasy PHA świetnie nadają się również do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej. Łagodnie oczyszczają, zapobiegając powstawaniu niedoskonałości, a przy tym nawilżają i wygładzają cerę. Zaliczamy do nich:

  • glukonolakton,
  • glukoheptanolakton,
  • kwas laktobionowy.

Kosmetyki z kwasami PHA – co wybrać? 

Kwasy PHA często łączy się w składach kosmetyków z przynajmniej jednym kwasem owocowym. Dla delikatnego efektu wygładzenia bez podrażnień polecamy ci krem rozjaśniająco-wygładzający Norel i peeling kwasowy Bielendy z kwasem szkimowym i laktobionowym.

 

Bielenda, Professional, peeling kwasowy 45% kwas szikimowy + laktobionowy, 30 g

 

Korzystanie z kwasów to świetny sposób na odżywienie cery i pozbycie się problemów z niedoskonałościami. Pamiętaj, że ich stosowanie warto skonsultować z dermatologiem lub kosmetologiem, zwłaszcza jeśli borykasz się z dolegliwościami skórnymi jak trądzik, alergie czy atopia.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock