Gramofon — pradziadek odtwarzacza płyt CD. Rodzaje i specyfika użytkowania 

Odtwarzacz płyt winylowych, nazywany również adapterem, jest przykładem technologii o bardzo długim stażu — pierwsze jego prototypy zostały stworzone w roku 1887 przez Emila Berlinera. Ich bazowa konstrukcja nie zmieniła się po dziś dzień, ponieważ najważniejsze części to wciąż talerz, a także kończące się igłą specjalne ramię. Do funkcjonalności urządzenia wprowadzono jednak elementy automatyczne, ułatwiające jego obsługiwanie.

Ze względu na te elementy dokonywany jest najprostszy podział gramofonów dostępnych na dzisiejszym rynku. Wygląda on następująco:

  • Odtwarzacz automatyczny — najprostszy w obsłudze, choć posiadający najmniej staroświeckiego uroku. Proces odtwarzania został w nim całkowicie zautomatyzowany. Oznacza to, że jedyną czynnością, jaką powinien wykonać słuchacz, jest położenie płyty na talerzu. Cała reszta wykonywana jest przez minikomputer, który odnajduje początek płyty, jej koniec, w wybranych modelach umożliwiając jej zapętlanie. Zupełnie jak w odtwarzaczu płyt CD.

 

Gramofon LENCO LS-10

 

  • Odtwarzacz półautomatyczny — kompromis pomiędzy powyższym a najbardziej tradycjonalnym rodzajem adaptera. Słuchacz musi umieścić igłę ramienia na płycie, jednak po wysłuchaniu jej całości ramię podnosi się automatycznie, a silnik odpowiadający za obroty talerza jest wyłączany. Jest to połączenie funkcjonalności dwóch rozwiązań technologicznych.
  • Odtwarzacz manualny — zwykle najmniej awaryjny. W przypadku tego rodzaju odtwarzacza słuchacz jest odpowiedzialny za największą liczbę czynności — samodzielnie kładzie płytę na talerzu, a następnie nastawia ramię oraz igłę, a po zakończeniu słuchania musi ją wraz z ramieniem podnieść oraz wyłączyć obroty talerza. Wbrew pozorom, nierzadko tego typu urządzenia, choć zawierają najmniej automatyki, obciążają portfel największymi kwotami.

Przeglądając typologię gramofonów, nie sposób nie zwrócić uwagi na zróżnicowane rodzaje ich napędów. Dzielą się one na dwa rodzaje:

  • Napęd paskowy — jego działanie wywoływane jest przez krążek z silniczkiem oraz specjalny, gumowy pas, wymagający cyklicznej konserwacji. Dowolne uszkodzenia tego paska będą miały negatywny wpływ na jakość i stabilność dźwięku, zatem trzeba zawsze pilnować jego integralności.
  • Napęd bezpośredni — charakteryzuje się wysokimi osiągami oraz plastyką, ponieważ można go bardzo szybko rozpędzić. Stosowany jest między innymi przez DJ-ów, a jego konstrukcja polega na bezpośrednim połączeniu talerza z obrotową osią silnika. Zapewnia to większe zespolenie mechanizmu, a co za tym idzie — mniejszą awaryjność.

 

Gramofon Camry CR 1168 z radiem Bluetooth MP3 USB SD nagrywanie pilot

 

Inne parametry techniczne. Gramofony z głośnikami czy przedwzmacniacze? 

Zastanawiając się jak wybrać gramofon, nie można pominąć innych parametrów technicznych, takich jak emisja dźwięku. Część gramofonów posiada wbudowane głośniki, zwykle niezapewniające zbyt dużego pasma przenoszenia ze względu na swoje rozmiary. Może być to jednak atutem dla osób, które szukają nostalgicznego komfortu w ograniczeniach minionej technologii.

Oprócz egzemplarzy z wbudowanymi głośnikami istnieją też inne sposoby emisji dźwięku przez adapter do płyt winylowych. Można mianowicie skorzystać z gramofonu z Bluetooth, często reklamowanego jako starą technologię w nowym, wolnym od kabli wcieleniu. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń są ich walory estetyczne, które pozwalają na lepsze zorganizowanie okablowania w domu, a także skorzystanie z bezprzewodowego głośnika lub soundbara, do którego przecież można podłączyć wiele innych urządzeń.

 

Gramofon CAMRY CR 1149

 

Kolejnym, sprawdzonym sposobem na emisję dźwięku jest zastosowanie przedwzmacniacza do gramofonu (phono). Jest to urządzenie, którego zadaniem jest korekta brzmienia płyty gramofonowej. Możliwość zastosowania takiej korekty nie wynika bynajmniej z jakiejkolwiek wady konstrukcyjnej płyty — rzecz w tym, że w celu zaoszczędzenia miejsca na czarnym krążku zwykle wyżłobienia odpowiadające za brzmienie basu są nieco zwężone, głównie w celu oszczędności miejsca. Z tego powodu, pasmo niskich tonów odtwarzane z gramofonu bez przedwzmacniacza jest niższe o ok. 20 decybeli. Przedwzmacniacz pozwala na korektę tej różnicy i uzyskanie brzmienia maksymalnie zbliżonego do oryginalnego.

Jak znaleźć dobry gramofon? 

Znajdziesz w naszej ofercie dużo modeli gramofonów o zróżnicowanej estetyce. W związku z tym, że istota tej technologii jest wiekowa, istnieje wiele urządzeń nawiązujących wyglądem do stylistyki minionych epok (np. do art deco lub art nouveau). Wiele produktów z oferty wykonanych jest w stylistyce retrofuturyzmu – wyglądają zupełnie jak sprzęt ze wczesnych lat XX wieku, jednocześnie oferując łączność przez Bluetooth czy możliwość podpięcia nośnika USB. Istotnym wątkiem przy wyborze odpowiedniego gramofonu będzie obecność wbudowanego wzmacniacza. Osoba początkująca prawdopodobnie nie będzie miała ochoty na przesadne eksperymentowanie. Z tego powodu, dobrą opcją na początek może być jednostka z wbudowanym wzmacniaczem.

 

Gramofon TEAC TN-180BT, wiśniowy

 

Jednak najistotniejszym wątkiem jest sama jakość i barwa dźwięku, czyli rzecz subiektywna. Z tego powodu, warto sprawdzić informacje o najbardziej interesujących egzemplarzach, a także posłuchać przykładowych nagrań prezentujących ich działanie.

Odrobina researchu i wyczucia – tylko tyle potrzeba, by kupić idealny gramofon. Sprawdź najciekawsze modele z naszej oferty!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock