Poszukiwania budy dla psa powinniśmy rozpocząć od zadania sobie pytania: czy nasz pies będzie się dobrze czuł mieszkając na zewnątrz? Są rasy psów, które zupełnie nie nadają się do mieszkania w ogrodzie i tego typu tryb życia odbije się negatywnie na ich zdrowiu i samopoczuciu. Są też takie, które uwielbiają przebywać na zewnątrz, a trzymając je w domu odbieramy im szansę na zaspokajanie ich potrzeb. Nawet jeśli psiak ma swoje stałe miejsce w domu, buda może stanowić dodatkowe schronienie w ogrodzie lub być jego podstawowym domem, jeśli pies zdecydowanie wybiera mieszkanie na zewnątrz.

Jakie psy nie powinny mieszkać w budzie?

Buda w ogrodzie zdecydowanie nie może być stałym schronieniem dla psów krótkowłosych, takich jak doberman, wyżeł, amstaff. Tym bardziej nie odnajdą się w niej psy małych ras jak jamnik czy pinczer z tego względu, że buda ogrzewana jest ciepłem ciała zwierzęcia - małe psiaki nie są w stanie należycie się ogrzać w takich warunkach. Długotrwała ekspozycja na niskie temperatury prowadzi do wychłodzenia organizmu, a co za tym idzie - choroby, a nawet śmierci. W ogrodzie nie powinny mieszkać również psy ras stworzone do towarzystwa jak np. king charles spaniel cavalier, pekińczyk, oraz wszystkie psiaki kundelki o proludzkim usposobieniu, mocno przywiązujące się do opiekuna, potrzebujące do zachowania dobrego samopoczucia bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Niedopuszczalne jest również zamknięcie w kojcu czy uwiązanie na łańcuchu. Niezależnie od tego czy pies większość czasu spędza na posesji czy w domu, potrzebuje codziennych spacerów, wspólnych aktywności z człowiekiem, zabiegów pielęgnacyjnych i uwagi. Pamiętajmy też, że przy dużym spadku temperatury nawet z pozoru duże psy obdarzone gęstym futrem jak np. owczarki niemieckie mogą marznąć - sprawdzajmy czy psu nie jest zimno w nocy i w razie potrzeby zapewnimy ogrzewane schronienie.

 

Jak dobrać budę do psa?

Żeby buda spełniała swoją rolę - grzała psa w zimowe noce i zapewniała chłód w letnie południe, należy dopasować jej wielkość do naszego psa i czy nasz pies potrzebuje schronienia na zewnątrz, czy też lepiej będzie się czuł mając swoje miejsce w domu.

Aby domek dla psa był komfortowy powinien mieć takie wymiary, które pozwolą zwierzakowi swobodnie wchodzić i wychodzić, ale także przyjąć komfortową pozycję podczas odpoczynku. Buda nie może być za duża, ponieważ pies będzie miał problem z ogrzaniem jej swoim ciałem, a za duży otwór wejściowy będzie powodował utratę ciepła.

Szerokość i długość budy powinny mieć wartości większe o ok. 20 cm od leżącego, zwiniętego w kłębek psa.
Aby obliczyć optymalną wysokość budy powinniśmy dodać kilka centymetrów do wysokości siedzącego psa.
Otwór wejściowy powinien być na wysokość zbliżony do wysokości psa w kłębie oraz kilka centymetrów szerszy od niego.

 

HobbyDog Budka suflera dla psa, jasny brąz w łapki, 60x49x42 cm .

Rodzaje bud dla psa

Współczesne budy przypominają raczej domki dla psów niż zbite na prędce budy z dawnych czasów. Budy występują w kilku rozmiarach, możemy wyróżnić kilka modeli ze względu na rodzaj wejścia, dachu i materiał z którego została zrobiona.

Jeśli pies przebywa dłuższy lub cały czas na dworze, ocieplenie budy jest koniecznością. Odpowiednia izolacja od gruntu, ocieplenie ścian i dachu zapewni odpowiednie zabezpieczenie psa podczas mrozów. Postawienie budy bezpośrednio na ziemi może zaowocować wilgocią i „ciągnięciem” od dołu - lepszym rozwiązaniem będzie ułożenie jej na przygotowanym wcześniej podłożu - np. cegłach, płytach, folii. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy wybrać budę na nóżkach, które sprawiają, że spód domku dla psa nie dotyka gruntu.

Do wyboru mamy budy klasyczne z otworem bezpośrednio prowadzącym do budy. W chłodne dni przez wejście może uciekać ciepłe powietrze i wychładzać pomieszczenie - z tego względu jeśli chcemy wybrać budę klasyczną, warto zdecydować się na taką, która posiada kurtynę z PCV lub dokupić ją osobno. Nie jest to drogie rozwiązanie, a pomoże skutecznie ocieplić budę.
 

Buda dla psa VIDAXL z otwieranym dachem

Możemy się też zdecydować na budę z przedsionkiem. Przejmuje on rolę wiatrołapu jeśli jest zadaszony, a wejście znajduje się z jego boku - to zapewnia lepszą osłonę od wiatru.

Buda z tarasem pozwala psu na wygodne leżenie na deskach przed wejściem do swojego domu - można powiedzieć, że pełni funkcję werandy.

Najpopularniejszym materiałem na budy jest impregnowane drewno - zapewnia chłód w lato i ciepło w zimę. Drewniana, zaizolowana buda jest doskonałym wyborem na polskie warunki. W sprzedaży znajdują się także budy z tworzyw sztucznych. Są łatwe w czyszczeniu i lekkie, ale z powodu materiału nie nadają się na schronienie przed zimnem, a jedynie dodatkowe posłanie.

 

Gdzie postawić budę dla psa?

Buda dla psa powinna stać w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru - np. w pobliżu drzewa. Lepiej postawić ją w dalszej części podwórka, by pies miał szansę na spokojny odpoczynek bez bycia niepokojonym odgłosami ulicy. Umiejscowienie budy zbyt blisko ruchu ulicznego może skutkować nieustannym szczekaniem - pies nie odróżnia co traktujemy jako zagrożenie i może szczekać na rzeczy z naszej perspektywy absurdalne.

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com