Janusz Leon Wiśniewski to człowiek renesansu – pisarz, felietonista, naukowiec, magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki oraz chemii, romantyk, prezes fundacji wspierającej młodych twórców. Dowiedźcie się o nich więcej i o książkach, które poleca.


Autor popularność zdobył dzięki swojej pierwszej powieści – „Samotności w sieci”, która nie tylko doczekała się ekranizacji, ale i tłumaczeń w wielu językach, a nawet i spektakli w Rosji. Jego następne książki, to m.in. „Ukrwienia”, „Ślady” „Grand” itd. W dniu 21 paździewrnika wypada właśnie premiera jego najnowszego utworu – „I odpuść nam nasze…” – zainspirowanego historią tragicznej śmierci muzyka Andrzeja Zauchy.

Wiśniewski pisze o miłości, trudnych relacjach damsko-męskich, aspektach psychologicznych. A o czym lubi czytać sam pisarz? Jakie książki poleca czytelnikom empik.com?
Oto Jego wybory i uzasadnienia:

- Eleanor Catton, ,,Wszystko co lśni”:Trzymający (od pierwszej strony!) w napięciu literacki thriller. Sensacja perfekcyjnie wpleciona w monumentalną wiktoriańską powieść. Nagrodzona ,,Bookerem" autorka zachwyca na 800 stronach (sic!)”.

- Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, ,,Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg": Opowieść o mózgu o niebo lepsza od najlepszego thrillera. Naukowa, zabawna, kontrowersyjna, bezkompromisowa, pouczająca. Momentami  doprowadza mózg czytającego do wrzenia. Genialna książka!”

- Mariusz Urbanek, ,,Genialni. Lwowska szkoła matematyczna": „Piękna i prawdziwa opowieść o ludzkiej mądrości. Matematyka i historia XX-lecia miedzywojennego w jednym. Fascynująca literatura faktu. Ostrzeżenie: niebezpiecznie grozi polubieniem matematyki!”

- Swetlana Aleksiejewicz, ,,Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka":Dogłębne i penetrujące spojrzenie na Rosje od wewnątrz. Aleksiejewcz z wrażliwością odtwarza chór głosów Rosjan, którzy ciągle jeszcze nie wyewoluowali z fazy Homo sovieticus. Książka niezwykle aktualna. Szczególnie dzisiaj. Reporterstwo na najwyższym poziomie”.

- Andrzej Stasiuk, ,,Wschód":Cały Stasiuk. W 100%! Momentami melancholijny traktat o przemijaniu, wspomnieniach i udręce pamiętania. Tytułowy wschód sięgający Chin i Syberii to tylko pretekst, aby opowiedzieć o Polsce dzisiaj i teraz. Pouczająca i refleksyjna książka mistrza” – tak Janusz Wiśniewski ocenia swoje ulubione, przeczytane w ostatnim czasie powieści.

Wszystkie polecane książki, jak również i autorskie powieści Janusza L. Wiśniewskiego, znajdziecie na empik.com.