Przechowywanie kosmetyków w kuferkach przedłuża żywotność produktów, zapobiega pękaniu delikatnych opakowań oraz zbieraniu się kurzu. Ponadto porządnie posortowana kolekcja oznacza lepszą orientację – zawsze będziesz wiedziała co gdzie jest, szybciej zauważysz, że kończy ci się ulubiony podkład i na pewno skorzystasz z nowej paletki, bo nie zostanie ona przykryta przez inne rzeczy. Zastanów się, czy twoim kosmetykom nie byłoby wygodniej w eleganckim kufrze. Może nawet takim wyposażonym w kółka, by łatwo było przenosić go z miejsca na miejsce? Sprawdźmy, jakie cechy powinien mieć dobry organizer na kosmetyki do makijażu.

 

Zdrowie i uroda: Kosmetyczki i kuferki

 

Jak dobrać rozmiar kuferka kosmetycznego i z czego powinien być zrobiony? 

Zanim kupisz nową kosmetyczkę, sprawdź co znajduje się w kolekcji i zastanów się, jak wygląda twoja rutyna makijażowa. Być może ten proces uwiadomi ci, czego nie używasz – zdziwisz się, jakie skarby mogą zalegać na dnie szuflady! Przeanalizuj też swoje aktualne potrzeby i nawyki zakupowe. Lubisz robić zapasy? Często testujesz nowości? Jeśli planujesz poszerzać asortyment, uwzględnij to podczas wybierania nowego organizera na kosmetyki.

Niewielka kolekcja kosmetyków też zasługuje na odpowiednie przechowywanie. W takim przypadku warto rozmiar i budowę kuferka kosmetycznego uzależnić od kolejności nakładania poszczególnych produktów. Rozdzielanie kolorówki od formuł bazowych (kremów, podkładów i pudrów) to dobry pomył w szczególności jeśli powieki albo usta malujesz tylko na specjalne okazje. A może największą część twojego asortymentu stanowią pomadki lub produkty do konturowania. To specyficzne grupy kosmetyków, które warto przechowywać w osobnych kuferkach lub kosmetyczkach – chociażby ze względu na kształt opakowań.

Rodzaje organizerów na kosmetyki 

Kosmetyczka z haczykiem 

Organizer, który da się powiesić to opcja bardzo uniwersalna. Z jednej strony idealnie sprawdzi się w podróży, bo można powiesić go w dowolnym miejscu: w namiocie, hotelu czy nawet pod prysznicem – o ile będzie wykonany z nieprzemakalnego materiału. Z drugiej, to praktyczne rozwiązanie w przypadku małej przestrzeni w domowej łazience. Podwieszana kosmetyczka ma zwykle kilka różnych przegródek, dzięki czemu łatwo jest zachować w niej porządek. Niewielki rozmiar i ergonomiczny kształt czynią ją niezwykle poręczną, ale to oznacza także, że nie pomieści ona dużej kolekcji.

 

Kosmetyczka na kosmetyki z haczykiem Vitoria niebieska

 

Mały, elegancki kuferek 

Najczęściej wykonany z plastiku i obszyty materiałem. Może mieć w środku przegrody, które da się wyjąć. To czyni go bardzo lekkim, a przez to praktycznym w podróży. Ze względu na estetyczny wygląd może on stanowić ozdobę toaletki, ale warto mieć też na uwadze, że ewentualne zamoczenie jego powierzchni może nie skończyć się dobrze dla zawartości. O ile plastik nie wchłonie wody, o tyle każdy element wykonany z bawełny lub poliestru – tak. Dlatego, jeśli chcemy trzymać w nim kosmetyki o suchych formułach albo pędzle do makijażu, radzę unikać stawiania tego rodzaju kuferka blisko umywalki czy wanny.

 

Top Choice, kuferek damski Plants M, 1 szt.

 

Plastikowy organizer na kosmetyki 

Rozmiar tego akcesorium warto uzależnić nie tylko od ilości posiadanych kosmetyków, ale także przestrzeni, jaką możemy na niego przeznaczyć. Organizer z szufladami sprawdzi się wyłącznie na dużym blacie – w końcu nie tylko sam musi się zmieścić, jego umiejscowienie powinno nam umożliwiać wygodne otwieranie przegródek. Dlatego polecam postawić go na toaletce – dzięki temu będziesz mieć do niego dostęp z każdej strony.

 

MAKEUPORGANIZER/BLACK/24X13,5X18,5CM

 

Kuferki piętrowe 

To najwygodniejszy sposób na przechowywanie produktów do makijażu i pielęgnacji. Zwykle mają kilka pięter, od dwóch do czterech lub nawet pięciu, a ich wysokość zaczyna się od 17 a kończy na 80 cm. Te największe przeznaczone są dla profesjonalnych makijażystów, fryzjerów i manicurzystek. Jednak to wcale nie znaczy, że nie nadają się do domowego użytku. Wręcz przeciwnie, tu ograniczeniem jest wyłącznie przestrzeń domowa.

 

Diament duży kuferek kosmetyczny kratka XXL - czarny

 

Co najlepsze, wysokie kuferki mają odpinaną górną część, którą możesz zabrać ze sobą, na przykład w podróż, do samolotu lub pociągu. Tylko sprawdź, czy kuferek wyposażony jest w zamek i kluczyk.

A jeśli już wiesz, ile pięter kuferka ci wystarczy, zastanów się nad materiałem, z którego twój kufer makijażowy powinien być zrobiony. Zacznijmy od aluminium, które jest najbardziej wytrzymałe – odporne na uderzenia, upadki oraz zabrudzenia, łatwo daje się umyć i co ważne nie zmienia koloru pod wpływem światła czy wysokiej temperatury. Wadą tego rozwiązania jest ciężar – niektóre modele ważą nawet 8 kg.

Kufer materiałowy, jest lżejszy, ale szybciej się brudzi, niszczy i trudniej go wyczyścić. Za to plastik, choć lekki również ma swoje wady. Zarysowania i pęknięcia szybko zaczynają być widoczne. Z drugiej strony, jeśli nie chcesz podróżować z kuferkiem, jego waga nie ma aż tak dużego znaczenia. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na detale. Najważniejsze są tu zawiasy oraz okucia, które powinny być dobrej jakości, najlepiej metalowe i wytrzymałe. Czasem wystarczy drobny wypadek, uderzenie albo przewrotka i zawiasy niszczą się już na zawsze.

 

INGLOT, kufer kosmetyczny Zuca

 

Zajrzyj do środka 

Kuferek kosmetyczny ma pomóc utrzymywać porządek w kosmetykach, dlatego powinien mieć przegródki, szuflady, komory i schowki. Największa, przepastna część kufra to zwykle jego podstawa. Tu powinny się znaleźć duże i najcięższe butelki (toniki, balsamy, emulsje), słoiki (kremy do ciała, maski do włosów) albo akcesoria jak suszarka czy lokówka. W wyższej części można układać codzienną pielęgnację twarzy, a więc kremy, serum i maseczki. A w bocznych przegródkach, które są płytsze, warto umieścić bazy pod makijaż, kremy pod oczy oraz małe specjalistyczne kosmetyki w tubkach, na przykład kremy matujące albo zmniejszające pory.

Idźmy dalej. Trzecie piętro kufra należy do makijażu. Najczęściej otwiera się ono jak mały tryptyk. Wystarczy rozsunąć dwie, górne przegródki by zobaczyć środek, podzielony na strefy. Można je samemu zmieniać i dopasowywać do swoich potrzeb, bo przegródki są ruchome i wyjmowane. Tu powinny się znaleźć podkłady, pudry, rozświetlacze i sztyfty. A więc cała makijażowa baza.

Boczne rozsuwane przegródki to miejsce na cienie do powiek, maskary, kredki, eyelinery oraz pomadki. Dużym ułatwieniem jest specjalna przegródka na pomadki w formie plastikowej kratki lub z piankowym wypełnieniem i otworami, w które można włożyć od kilku do kilkunastu produktów. I jeśli potrzebujesz specjalnej komory na akcesoria jak waciki, gąbki, patyczki i pędzle, warto ułożyć je najwyżej. By mieć do nich szybki dostęp, powinny znaleźć się w ostatniej, płytkiej komorze, podzielonej na strefy różnej wielkości.

A jeśli chcesz zadbać o pędzle do makijażu, zanim włożysz je do kufra, możesz umieścić je w specjalnej kosmetyczne lub etui.

 

Ibra Tuba na pędzle z ekoskóry

 

Po więcej sprytnych porad sięgnij do działu Dbam o urodę na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock