Z kuchnią grecką kojarzy nam się ser feta, halloumi, moussaka, ciasto filo. Kuchnia grecka jest bogata w oliwy, mięsa, świeże ryby, warzywa ze szczególnym uwzględnieniem bakłażanów i bobu. Jest też synonimem radosnego biesiadowania.
 


Moja grecka kuchnia. Przepisy z tawerny i kambuza 

 

Kuchnia grecka - czego warto spróbować?

Będąc w Grecji lub robiąc sobie małą Grecję we własnej kuchni powinniśmy zaopatrzyć się w kilka kluczowych składników. Po pierwsze, musimy kupić wysokiej jakości oliwę z oliwek i zapas greckich oliwek - dużych, z pestką w środku, mięsistych i charakterystycznie słonych. Na stole w kobaltowej misce nawiązującej do greckich barw warto postawić klasyczne dipy jak tzatziki, melitzanosalata i fava - przepisy na potrawy kuchni greckiej znajdziecie w kolejnym akapicie. Jednym z najbardziej klasycznych dań są dolmades, które nieco przypominają gołąbki zawinięte w liście winogron. Dolmades mogą być nadziane ryżem i mielonym mięsem lub występować w wersji wegetariańskiej. Nadziewane i pieczone pomidory i papryki również noszą nazwę dolmades - każdy region i każdy dom przygotowuje się na swój sposób.
 


Zestaw butelek na oliwę i ocet SAGAFORM Oval Oak, 2 szt. 

 

Najbardziej znaną potrawą kuchni greckiej jest zdecydowanie moussaka. Delikatnie podsmażone plastry bakłażana przekłada się dobrze doprawionym sosem pomidorowym, mieloną baraniną lub jagnięciną i ziemniakami. Całość łączy ser i beszamel. W tym daniu jest wszystko, co dobrze opisuje grecką kuchnię - lokalne składniki, dużo warzyw i prostota.

Będąc w Grecji musimy spróbować świeżych pieczonych ryb, ośmiornicy i owoców morza. Jedynym ich wyróżnikiem jest niezwykła świeżość. W Grecji trudno o złą rybę czy źle przyrządzoną ośmiornicę. Ta część kuchennych podróży może być wyzwaniem w domowych warunkach - nie wszędzie można z łatwością dostać naprawdę świeżą rybę.

Grecka sałatka zawojowała polskie stoły i serwowana jest chyba na wszystkich imprezach wokół grilla. Sałatka serwowana w Grecji różni się jednak nieco od jej polskiej wersji. Po pierwsze, nie ma w niej sałaty - ani zwykłej ani lodowej ani masłowej. Są za to pokrojone w spore kawałki ogórki, pomidory, piórka czerwonej cebuli, oliwki i plaster pysznego kremowego słonego sera feta skropionego oliwą z oliwek. W wielu polskich sklepach można bez problemu kupić oryginalną grecką fetą z charakterystycznym znaczkiem będącym dowodem na to, że ser jest oryginalny. Taka feta nie jest bardzo droga, różni się od serów feto-podobnych i naprawdę smakuje wspaniale.
 



Miska do sałatek z sztućcami Taverno WMF, 30 cm 

 

Greckie desery

Greckie desery są wyjątkowo słodkie. Skąpane w syropie cukrowym i miodzie ciastka z ciasta filo, baklava hojnie wypełniona orzechami, kandyzowane owoce, nawet greckie pączki są suto skropione miodem. Mrożona kawa frappe z charakterystyczną pianką też pochodzi z Grecji. Idealnie gasi pragnienie i pozwala na chwilę relaksu. Przepis na frappe jest bajecznie prosty - 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej mieszamy z 1 łyżeczką cukru i połową szklanki wody. Mocno ubijamy, najlepiej za pomocą spieniacza do mleka lub specjalnego kubka do spieniania mleka. Powstałą piankę dodajemy do zimnego mleka, mieszamy i wrzucamy kostki lodu. Serwujemy w wysokich szklankach, które utrzymują temperaturę napoju.

Greckie desery często bazują na cieście filo, które w pieczeniu cudownie się listkuje i chrupie. Ciasto filo, na szczęście, można kupić w większości supermarketów. Leży tuż obok ciasta francuskiego. Jak przygotować grecką baklawę z użyciem gotowego ciasta filo? Po rozmrożeniu i otwarciu ciasta filo zawijamy je w wilgotną ściereczkę - to bardzo ważne, bo ciasto szybko wysycha, a wyschnięte nie nadaje się do pieczenia. Na dno blaszki kładziemy 5 arkuszy ciasta - każdy za pomocą pędzla smarujemy rozpuszczonym masłem (dzięki temu ciasto będzie chrupiące). Na ciasto wykładamy około 3/4 kubka mielonych orzechów włoskich (wcześniej na proszek musimy zblendować około 1 kg obranych orzechów włoskich). Przykrywamy kolejnymi płatami ciasta filo posmarowanymi masłem. Powtarzamy do wyczerpania ciasta i orzechów. Baklawę kroimy w kawałki i pieczemy w temperaturze 175 stopni Celsjusza przez 75 minut, aż się zezłoci od góry. Gorącą baklawę oblewamy syropem, który warto przygotować w trakcie pieczenia ciasta (1 szklankę cukru gotujemy z 1/2 szklanki miodu, 2 łyżkami soku z cytryny i 3/4 szklanki wody do rozpuszczenia cukru). Baklawę przed podaniem warto zostawić w syropie na 4-5 godzin. Można ją przechowywać w temperaturze pokojowej przykrytą ściereczką nawet 4 tygodnie. Przed podaniem warto posypać ją świeżo posiekanymi pistacjami lub orzechami włoskimi.

Miska na sałatki EH EXCELLENT HOUSEWARE, czarno-biała, 6,5x11,5 cm - EH Excellent Houseware
Misa w greckim stylu EH EXCELLENT HOUSEWARE, czarno-biała, 6,5x11,5 cm 

 

Kuchnia grecka - przepisy

Zacznijmy od klasyki gatunku - sosu tzatziki. Świetnie pasują do grillowanych warzyw, mięs, a nawet pieczywa. Wystarczy zetrzeć na tarce świeże ogórki (2 sztuki), odcisnąć wodę i przełożyć do miski. Dodajemy pół litra jogurtu greckiego, posiekany koperek i miętę, wyciśnięty przez praskę ząbek czosnku lub dwa, jeśli lubimy jego smak. Całość doprawiamy wyciśniętym sokiem z cytryny i solą.

Melitzanosalata to grecka pasta z pieczonego bakłażana. 2 duże bakłażany pieczemy w temperaturze około 200 stopni przez 50 minut, raz na jakiś czas przewracając je. Studzimy, wyciągamy z nich miąższ. Mieszamy go z solą, 3 wyciśniętymi ząbkami czosnku, 1/4 szklanki oliwy, solą, pieprzem. Oprószamy posiekaną miętą lub pietruszką.

Fava to bardzo prosta pasta z połówek grochu. Ugotowany do miękkości groch (1 szklanka) miksujemy blenderem z oliwą z oliwek, czosnkiem i solą. Możemy dodać też odrobinę czerwonej cebulki. Jeśli masa jest za gęsta możemy dolać do niej odrobinę wody z gotowania grochu.
 


Kuchnia grecka

 

Kuchnia grecka - książki kucharskie

Najbardziej obszerną polskojęzyczną książką z przepisami kuchni greckiej jest wydawana przez wydawnictwo Pascal książka „Kuchnia grecka”. Znajdziemy w niej przepisy na przekąski i dania główne - takie, które z łatwością przygotujemy w domu. Publikacją, z której możemy czerpać wiedzę o Grecji i składnikach jest kuchni jest Moja Grecka Kuchnia. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy lubią nie tylko gotować, ale odkrywać regiony i konkretne produkty.