Kuchnia azjatycka, czyli co?

Początek lat dziewięćdziesiątych w Polsce był momentem rozkwitu nie tylko budek z zapiekankami, pizzerii i kebabów, ale też „chińskich restauracji.” Dzisiaj wiemy, że były to raczej idące na dużej ustępstwa dania kuchni wietnamskiej przygotowane tak, by smakowały przeciętnemu Kowalskiemu - niezbyt ostre i hojnie dobrawione sosem sojowym. Dzisiaj nasza świadomość jest dużo większa, chociaż nadal część z nas w sushi najbardziej lubi sos sojowy, z znajomość kultury kulinarnej krajów azjatyckich jest raczej wyznacznikiem przynależności do pewnej grupy społecznej niż realnego zainteresowania tym regionem.

Zestaw do sushi DEXAM
Zestaw do sushi DEXAM 

 

Encyklopedie kuchni azjatyckich i orientalne książki kulinarne

Niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kulinariów japońskich i koreańskich jest Magdalena Tomaszewska-Bolałek. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o kuchniach tych krajów, ich tradycjach kulinarnych, zaczerpnąć inspirację do przygotowania dań (z zastrzeżeniem, że niektóre z nich są efektem wieloletnich doświadczeń, których mimo najszczerszych chęci nie będziemy w stanie powtórzyć) to sięgnijmy po Japońskie słodycze i Tradycje kulinarne Korei. Jeśli interesuje nas raczej Tajlandia i jej ostre smaki to książka Darii Ładochy pozwoli odtworzyć te smaki w domu. Miłośnicy Chin i regionalnych smaków powinni sięgnąć po książkę autorstwa Ken Homa, który jest autorytetem w dziedzinie chińskich smaków.

Japońskie słodycze - Tomaszewska-Bolałek Magdalena

Japońskie słodycze
 

Jeśli z kuchni azjatyckich najbardziej nas interesują Indie to koniecznie powinniśmy sięgnąć po książkę Wegańska kuchnia indyjska, która nie tylko przedstawia receptury na tradycyjne dania, ale też uczy jak łączyć przyprawy i zioła będące podstawą indyjskiej kuchni.

Tradycje kulinarne Korei - Tomaszewska-Bolałek Magdalena
Tradycje kulinarne Korei

 

Azjatyckie gadżety kuchenne

Jeśli chcemy zrobić w domu pad-thaia, smażony makaron czy cokolwiek innego, co wymaga szybkiego smażenia, to zainwestujmy w woka. Tefal ma dwie wersje woka pasujące do europejskich kuchni - eleganckie i wygodne. Wok Fiskarsa jest głębszy i pasuje do kuchenek indukcyjnych. Do smażenia w woku przyda nam się też szeroka szpatułka, która wytrzyma działanie wysokich temperatur. Wszyscy zachwycamy się warzywami i mięsem podrzucanym w woku, ale wymaga to siły i precyzji - tym, którzy nie lubią sprzątać kuchni i jeść z podłogi polecam zainwestowanie w łopatkę.
 

Patelnia TEFAL Wok Invissia B3091942, 28 cm - Tefal

Wok Tefal 

 

Od pewnego czasu wszyscy próbują swoich sił w przygotowaniu sushi w domu. Zestawy miseczek i pałeczek z pewnością pomogą w serwowaniu gotowych rolek. Do przygotowania przydadzą się bambusowe maty i ostre noże do filetowania ryb. Przydadzą nam się też podstawki pod pałeczki. Ci, którzy opanowali zwijanie klasycznych rolek mogą zainspirować się sztuką przygotowania ozdobnego sushi.

Nóż Tefal do filetowania ryb

 

Jak jeść sushi?

Sushi to nie tylko danie, ale zestaw rytuałów, które są wpisane w japońską kulturę. Posiłek zaczynamy od przetarcia dłoni gorącym ręcznikiem. Sushi można jeść nie tylko pałeczkami, ale też dłońmi. Tradycyjnie siedzimy na podłodze. Do sushi podaje się sos sojowy i wasabi. Jednak niektórzy sushi masterzy uważają, że obydwie przyprawy niszczą smak świeżej ryby, a ich nadużywanie oznacza, że samo sushi jest niewystarczająco dobre. Jeśli zdecydujemy się na jedzenie sushi dłońmi to chwyćmy kawałek ryżu z rybą kciukiem i palcem wskazującym i wszystko włóżmy do ust na raz - sushi raczej nie podgryzamy. Marynowany imbir, który podajemy z sushi służy do oczyszczenie kubków smakowych - warto przegryzać go między kolejnymi kawałkami, żeby móc ocenić ich smak „świeżym podniebieniem”. Po zakończeniu jedzenia pałeczki odkładamy ostrą stroną skierowaną w lewo.

Zestaw do sushi TADAR, biały - Tadar

Zestaw do suhi Tadar

 

Herbata, czyli produkt z Azji po który sięgamy codziennie

Często zapominamy, że najpopularniejszym produktem jest Azji jest herbata. Większość z nas doskonale zna smak czarnej herbaty cejlońskiej, matcha podbija serca foodies na całym świecie i teraz jest wszędzie - w lodach, sernikach i paluszkach. W Japonii i Chinach herbatę piję się z czarek, a nie dużych kubków. Parzenie herbaty jest ceremonią, a nie zwykłym aktem zalania liści wrzątkiem.

Czarka do herbaty MAXWELL AND WILLIAMS Round, 110 ml
Czarka do herbaty MAXWELL AND WILLIAMS Round, 110 ml 

 

Jeśli lubimy smak zielonej herbaty matcha to z pewnością powinniśmy sięgnąć po przewodnik herbaciany, który nauczy nas jak odpowiednio przygotowywać napar i jak można wykorzystywać zielony proszek w codziennym życiu. Już sam pędzel do rozprowadzania proszku w wodzie sprawi, że poczujemy niebywałą magię produktu z którym obcujemy.

Herbata japońska wiśnia

 

Stir-fry - najprostsze danie azjatyckie

Stir fry to chyba najprostsze danie, które możemy przygotować. Dosłownie oznacza mieszaj i smaż i do tego sprowadza się przygotowanie.

Wystarczy przygotować posiekany czosnek, posiekany imbir, sos sojowy, szklankę pokrojonych ulubionych warzyw (marchew, papryka, brokuły, pak choi) i ugotowany makaron ryżowy lub chow mein (1/2 szklanki). Na woku rozgrzewamy olej, wrzucamy czosnek i imbir i szybko mieszamy. Dodajemy warzywa mieszając smażymy około 4 minut, aż będą delikatnie miękkie, ale ciągle chrupiące. Dodajemy sos sojowy, makaron, mieszamy. Podajemy skropione olejem sezamowym. Uwaga! Oleju sezamowego nie można podgrzewać.


Chiński nóż do siekania tasak CHROMA

 

W wersji bardzo lokalnej możemy przygotować polską wersję stir fry - na oleju smażymy czosnek z imbirem, dodajemy posiekaną marchewkę, pieczarki i kapustę. Smażymy z sosem sojowym, dorzucamy kaszę gryczaną i podajemy z olejem sezamowym. To niesamowity mariaż różnych kuchni!


Plakat FEEBY Retro - kuchnia chińska