Wojtek Urbański

Artystyczne korzenie Urbańskiego sięgają głębiej niż muzyka. Zanim na dobre zajął się komponowaniem i produkowaniem, studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych i afrykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze kroki w kierunku budowania artystycznego dorobku stawiał w 2007 roku za sprawą niemieckiej wytwórni Compost Records, owocem czego była solowa płyta „Violet Violin” oraz udział w tworzeniu kilku innych wydawnictw. Prócz pracy nad karierą solową i w ramach projektu Rysy zajmuje się także tworzeniem opraw muzycznych do filmów i sztuk teatralnych – jego dzieła wzbogaciły chociażby produkcje Jana Komasy –  polskiego kandydata do Oscara 2020 „Boże Ciało” oraz „Hejtera”.

Gala Bestsellery Empiku 2021 nie będzie pierwszym dużym wydarzeniem, jakie Urbański ma okazję stworzyć od strony muzycznej. Ma już na koncie przygotowanie oprawy do Gali Fryderyki 2018 – współpracował wtedy z Kubą Karasiem znanym z formacji The Dumplings.

 

line-up gali bestsellery empiku 2021

 

Krzysztof Zalewski

Wygrał „Idola”, grał z zespołem Hey, za sprawą albumu „Zelig” szturmem wdarł się na polską scenę alternatywną i można śmiało powiedzieć, że ją podbił. Potem napięcie już tylko rosło. Zalewski zaangażował się w szereg artystycznych przedsięwzięć, między innymi wziął udział w projekcie „Męskie Granie”. Utwór „Początek”, który napisał w ramach przedsięwzięcia, stał się jednym z jego najważniejszych hymnów. Artystę mogliśmy też oglądać na złotym ekranie – zagrał w filmie Katarzyny Klimkiewicz  „Bo we mnie jest seks” o Kalinie Jędrusik.

Krzysztof Zalewski w ubiegłym roku miał okazję odnaleźć się w niezwykle ważnym i kultowym formacie. Mowa oczywiście o MTV Unplugged. Akustyczny występ w ramach tej serii to niezwykle prestiżowe wydarzenie. Podczas koncertu usłyszeć mogliśmy akustyczne aranżacje największych hitów oraz posłuchać piosenki „Ptaki”, czyli dzieła skrojonego specjalnie pod wydarzenie.

sanah

Swoją karierę zaczęła od „Szampana” i to był chyba najlepszy możliwy omen. Każdy kolejny singiel promujący debiutanckie wydawnictwo tylko potwierdzał, że charyzmatyczna sanah prawdziwego szampana powinna mieć w pogotowiu, bo sukces ma gwarantowany. I faktycznie niedługo później, podczas 57. Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała łącznie aż 4 statuetki, w tym dwie za kawałek „No sory”. Kolejną ważną nagrodą był Fryderyk w 2021 w kategorii „Album roku pop”.

Wokalistka, która oficjalnie debiutowała w 2020 jest obecnie jedną z najchętniej słuchanych artystek młodej polskiej sceny. Jej single i albumy podbijają serca słuchaczy. Dlatego z zapartym tchem czekamy na kolejną trasę koncertową sanah oraz jej występ podczas gali Bestsellery Empiku 2021.

Vito Bambino

Mateusz Dopieralski urodził się w Polsce, ale wychował w Niemczech. Rozwijał tam karierę aktorską – grał w filmach oraz sztukach teatralnych. Muzycznie zaczął spełniać się od 2003 roku, a pięć lat później zajął się także produkcją. Z Amarem Ziembińskim i Piotrem Sibińskim stworzył zespół Bitamina. To projekt niezwykle barwny i kreatywny, w utworach formacji słychać brzmienia z pogranicza rapu, soulu, jazzu i elektroniki.

Relatywnie nowe wcielenie Dopieralskiego to Vito Bambino. Utkane jest z tego, co lubimy w Bitaminie i tego, co samemu muzykowi gra w duszy. Nadal można liczyć na liryczne kompozycje, świetne beaty i charakterny wokal, ale zaskakiwać może niezwykle intymny wymiar wyśpiewywanych wersów.

Kacperczyk

Bracia Maciek i Paweł nagrywają pod skrzydłami SBM Label, czyli wytwórni założonej przez Solara i Bialasa. To stajnia rapowa, więc chłopaki ze swoimi alternatywnymi brzmieniami pasują tam… idealnie! A przynajmniej takie można odnieść wrażenie, analizując ich dotychczasowe sukcesy. Rodzeństwo debiutowało w 2019 roku kawałkiem „IGGY”, który nie uszedł uwadze słuchaczy w Polsce i tytułowemu Iggy’emu Popowi! Legenda rocka, lider kultowej grupy The Stooges opublikował piosenkę braci Kacperczyk na swoim profilmu na Facebooku i zachęcił swoich fanów do szukania innych utworów nawiązujących do jego persony.

Muzycy koncertowali bez wytchnienia – byli w trasie z Solarem, odwiedzili też Open’er Festival i Kraków Live Festival. W 2020 roku przyszedł czas na oficjalny, studyjny album. „Sztuki Piękne”. To bardzo miejski i koncepcyjny materiał, będący trochę zapisem życia w Warszawie. Eklektyczne brzmienia, kompozycje instrumentalne okraszone hip-hopowymi smaczkami były dla fanów duetu jedynie zapowiedzią tego, co znaleźć się miało na kolejnym krążku. „Kryzys Wieku Wczesnego” wyszedł rok po premierze „Sztuk”. Jest w tej chwili płytą-wizytówką Maćka i Pawła oraz dowodem na to, że przedstawiciele alternatywnej sceny mają bardzo dużo do powiedzenia, bo warstwa liryczna na krążku to absolutny majstersztyk.

Julia Wieniawa

Kolejny przykład na to, że aktorstwo może iść w parze z muzykowaniem. Julia Wieniawa szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim z ról filmowych i serialowych, ale już w 2016 roku miała okazję zaskoczyć fanów. Na albumie „Flirtini: Heartbreaks & Promises Vol. 3” pojawił się kawałek „Na zawsze” w ducie z Zeppy Zepem. Rok później wytwórnia Kayax podpisała z aktorką kontrakt, którego owocem były single „Oddycham”, „Nie muszę” oraz „SMRC”.

Czekając na oficjalny debiut w postaci solowego krążka Wieniawa nagrywa z różnymi wykonawcami. Ma na koncie duet z Maciejem Musiałowskim, braćmi Kacperczyk oraz współpracę z zespołem Karaś/Rogucki.

Igor Walaszek

Znany także jako Igo i członek duetu Bass Astral x Igo. Chociaż pierwsze muzyczne kroki stawiał na scenie rockowej z zespołem Clock Machine, to obecnie obraca się wokół całej masy gatunków. Jest jednym z „naczelnych” głosów Orkiestry Męskiego Grania. Słuchali go uczestnicy imponującej liczby festiwali, a do najważniejszych zaliczyć trzeba: Open’er Festival, Kraków Live Festival, Przystanek Woodstock, OFF Festival, czy Audioriver. Chociaż ma na koncie wiele wydawnictw, to na to solowe musimy jeszcze chwilę poczekać.

W zeszłym roku Igo był dyrektorem artystycznym Gali Bestsellerów Empiku. O swoich inspiracjach opowiadał nam w wywiadzie „– To będzie sztos – mówi Igo, dyrektor artystyczny Gali Bestsellerów Empiku”. Teraz stanie na scenie jako wykonawca i już nie możemy się doczekać, żeby posłuchać jego charakterystycznego wokalu!

Daria Zawiałow

Debiutowała w 2017 roku. Album „A kysz!” zagwarantował wokalistce sympatię słuchaczy oraz kilka nagród, między innymi Fryderyków w kategoriach „Album Roku Alternatywa” oraz „Fonograficzny Debiut Roku”. Krążek pokrył się platyną. Kolejne wydawnictwo, czyli „Hej, Hej!” powtórzyło sukces i ugruntowało pozycję Zawiałow na polskiej scenie.

Artystka aktywnie koncertuje, także podczas dużych imprez i czołowych festiwali, chociaż to klubowe i kameralne występy stanowią najważniejszy element promocji twórczości. Daria Zawiałow dwukrotnie zasiliła szeregi muzyków tworzących w ramach projektu „Męskie Granie Orkiestra”. W zeszłym roku odebrała nagrodę MTV Europe Music Award w kategorii Best Polish Act.

Szczyl

Złote dziecko projektu SBM Starter. Singiel, którym Szczyl debiutował w ramach akcji organizowanej przez SBM Label oraz na polskiej rap scenie to „Druga dekada” – utwór osobisty, autotematyczny i bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy. Chociaż obecnie raper związany jest z wytwórnią Sony Music Entertainment Poland, to niezmienny pozostaje klimat jego kawałków.

Album „Polska Floryda” pełen jest pozytywnego przekazu. Wersy przepełnione są autentycznymi refleksjami, prawdą o życiu w Gdyni i nadzieją na lepsze jutro. Materiał nie stanowi laurki dla codzienności, raczej zachęca do pracy nad sobą, łapania zdrowego dystansu i rozwijania się. To dobrze wróży na przyszłość – jeśli Szczyl zastosuje się do własnych rad, ma szansę wyrapować sobie drogę na muzyczny szczyt. Koniecznie zajrzyjcie do wywiadu „Szczyl i jego „Polska Floryda”, którym raper opowiedział nam nieco więcej o kulisach powstawania płyty.

Stanisław Soyka

Wokalista jazzowy, pisanista, kompozytor. Polska muzyka rozrywkowa wiele mu zawdzięcza. Dał się poznać publiczności za sprawą recitalu w Filharmonii Narodowej w Warszawie zorganizowanego w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii”. Pomysłodawcą tego koncertu był ówczesny dyrektor wytwórni płytowej PolJazz Andrzej Zarębski. Jeszcze jako Stanisław Sojka zaprezentował autorskie aranżacje standardów jazzowych, soulowych, r&b oraz pieśni ludowych i kolęd. Zapis koncertu pojawił się rok później. Płyta „Don’t You Cry” zachwyciła publiczność i przyczyniła się do rozpędzenia kariery muzyka.

W latach 80. zaangażował się w projekt muzyczny Katarzyny Gärtner. Musical „Pozłacany warkocz” powstał we współpracy z Marylą Rodowicz i Andrzejem Zauchą. Przyniósł Stanisławowi Sojce solowy hit – „ Śliczną Różdżkareczkę”. Nieco później muzyk wydał drugi album. „Blublula” spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i pokrył się złotem. Wielkim sukcesem Sojki był także występ supportowy przed koncertem Raya Charlesa w 1984 roku. Kilka lat później artysta nawiązał współpracę z Januszem Yaniną Iwańskim, czyli jazzowo-rockowym gitarzystą zespołu Tie Break. Ten duet na przestrzeni lat zdziałał bardzo wiele, poczynając od albumu „Acoustic”, który ukazał się na długo zanim rozpowszechniła się sama idea nagrywania „bez prądu”.

Na początku lat 90. muzyk zmieniła zapis nazwiska na Soyka i dał się poznać jako artysta zaangażowany w kwestie społeczne. Był pomysłodawcą i organizatorem koncertu „Tolerancja”, mającego wesprzeć osoby chore na AIDS. Zaprosił do współpracy wiele gwiazd: Czesława Niemena, Marka Grechutę, Korę Jackowską, Tomasza Stańko i Krzysztofa Pendereckiego. Przebój promujący wydarzenie, czyli „Tolerancja (na miły Bóg)” ukazał się na płycie „Neopositive”, która z resztą powstała we współpracy z Yaniną.

Obecnie wokalista ma na koncie przeszło 30 albumów, z czego lwia część pokryła się platyną. Na swoich wydawnictwach porusza rozmaite tematy i sięga po rozmaite gatunki. Chętnie improwizuje, ale mimo to kompozycje jego autorstwa łatwo rozpoznać już od pierwszych nut. Muzyk stworzył niezapomniane płyty do twórczości słynnych poetów i autorów tekstów. Interpretował utwory Romana Brandstaettera, Agnieszki Osieckiej, Czesława Miłosza oraz… Williama Shakespeare’a. I w tym kontekście również warto wspomnieć o Januszu Yaninie Iwańskim. To właśnie w duecie z nim Soyka nagrał album „„Soyka…tylko brać. Osiecka znana i nieznana”.

Artur Rojek

Wszystkim tym, którzy Artura Rojka kojarzą wyłącznie z zespołem Myslovitz śpieszę pogrozić palcem. W latach 90. wokalista spełniał się jako dziennikarz muzyczny, prowadził audycję w Rock Radiu, podczas której serwował słuchaczom perełki brytyjskiej alternatywy. Miał też własną rubrykę „Pop & Rock” w dodatku do „Dziennika Polska-Europa-Świat”. Wiedza dotycząca branży muzycznej oczywiście miała swoje odzwierciedlenie w działalności scenicznej Rojka – zarówno Mylovitz, jak i drugi, równolegle prowadzony projekt, czyli Lenny Valentino odznaczały się nietuzinkowymi kompozycjami.

W 2014 roku Artur Rojek wydał solowy album „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Wydawnictwo znalazło się na drugim miejscu zestawienia OLiS i pokryło się platyną. Rok później muzyk otrzymał zań Fryderyka w kategorii Album Roku – Pop.

Artura Rojka dobrze znają także miłośnicy wydarzeń muzycznych. Muzyk jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym OFF Festival, czyli eventu skupiającego się głównie wokół szeroko pojętej alternatywy. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku w Mysłowicach i co ciekawe, 90% dochodu pochodzącego z biletów została przeznaczona na wsparcie organizacji charytatywnych. Piąta odsłona (2010) przyniosła zmianę lokalizacji przedsięwzięcia – od tego momentu festiwal organizowany jest w Katowicach.

Anita Lipnicka

W latach 90. była wokalistką zespołu Varius Manx. Po premierze drugiego wspólnego krążka „Elf” Lipnicka rozpoczęła karierę solową, którą zapoczątkował album „Wszystko się może zdarzyć”. Wydawnictwo było olbrzymim sukcesem – pokryło się potrójną platyną. W 2002 roku prywatnie i zawodowo związała się z Johnem Porterem. Owocem było kilka wydawnictw, a do tych zdecydowanie najważniejszych należy zaliczyć „Nieprzyzwoite piosenki”, które zagwarantowały muzycznej parze Fryderyka w kategorii Album Roku – Pop.

Całkiem niedawno, bo w 2019 roku Lipnicka świętowała piękny jubileusz. 25- lecie pracy artystycznej podsumowała trasą koncertową pod tytułem „Z bliska”. Fani mogli posłuchać największych przebojów swojej idolki oraz kilku wyjątkowych coverów: „Creep” Radiohead czy „Losing My Religion” zespołu R.E.M.

Taki line-up to wielka gratka dla miłośników polskiej sceny. Śmiało można powiedzieć, że podczas gali Bestsellery Empiku 2021 będzie można posłuchać prawie wszystkich możliwych gatunków i to w wyjątkowych aranżach. Zadba o to Wojtek Urbański – kompozytor, producent i współzałożyciel zespoły Rysy. Playlistę z piosenkami wymionych w artykule wykonawców znajdziecie oczywiście w Empik Music.

 

empiku music bestsellery empiku 2021