„Nick i Charlie”, Alice Oseman

Każdy, kto choć trochę interesuje się literaturą dla młodzieży, na pewno kojarzy kultowego już „Heartstoppera”, który od miesięcy znajduje się w absolutnej topce najchętniej kupowanych książek. Alice Oseman jednak nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i stworzyła nową opowieść w uniwersum popularnego komiksu. W „Nicku i Charliem” wracamy do ulubionych bohaterów, by obserwować jedną z najtrudniejszych chwil w ich związku – moment, gdy jeden z nich kończy szkołę i planuje wyjazd na uniwersytet. Oseman nie zawodzi – to mądra, pełna czułości i wciągająca lektura dla osób w każdym wieku.
 

Nick i Charlie Heartstopper
 

„Flame”, Monika Rutka

Zostając w klimat young adult – najnowsza książka Moniki Rutki, która stanowi kontynuację popularnej „Spark”. „Flame” to, podobnie jak poprzedniczka, pod wieloma względami bardzo klasyczny romans dla młodzieży. Będziemy obserwować gorące uczucie rodzące się między bohaterami, śledzić jak borykają się z kolejnymi problemami oraz zaczynają wplątywać się w sieć półprawd i kłamstewek, z której coraz ciężej będzie się wydostać. Co się stanie, gdy wszystkie prawdy wyjdą naraz? Jak zaufać drugiej osobie, kiedy nawet sami sobie nie jesteśmy w stanie ufać do końca? Dla fanów gatunku – z pewnością propozycja godna uwagi.
 

Flame Monika Rutka
 

„Nie zapomnij naszych gwiazd”, Weronika Schmidt

Ostatnia książka dla młodzieży w naszym wyborze książkowych nowości wydawniczych. Drugi tom „Trylogii Moon” autorstwa Weroniki Schmidt na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom stylu pisarki. Miłość między dwojgiem ludzi i poczucie szczęścia może okazać się przytłaczające – u Maddy zaczynają pojawiać się obawy, czy to wszystko nie jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Bohaterka walczy z trudnymi emocjami, korzystając ze wsparcia ukochanego, rodziny i terapeuty, ale strach wciąż się nasila. Pojawiają się kłamstwa, ukrywanie uczuć i coraz mocniejsze oddalanie się od siebie. Czy to się może dobrze skończyć? Przekonacie się już 8 sierpnia!
 

Nie zapomnij naszych gwiazd
 

„Nieznajoma z Sekwany”, Guillaume Musso

Przechodzimy płynie ze świata książek młodzieżówek do literatury zagranicznej najwyższej próby. Guillaume Musso to obecnie jeden z najpopularniejszych francuskich powieściopisarzy w Polsce. Jego książki świetnie balansują na granicy thrillera i literatury obyczajowej, łączą w sobie emocjonującą akcję i miejscami zagadkową fabułę z bohaterami z krwi i kości, których trudno nie darzyć zainteresowaniem. W „Nieznajomej z Sekwany” wychodzimy od zabójstwa młodej kobiety, której zwłoki zostają odnalezione na wodach paryskiej rzeki. Jednak nawet nie to jest najdziwniejsze – kilka godzin później ciało znika z posterunku policji. Intensywna, wciągająca powieść, spodoba się zarówno fanom gatunku, jak i po prostu miłośnikom dobrej literatury.
 

Nieznajoma z Sekwany musso
 

„Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens, wydanie filmowe

Nowe wydanie jednej z najpopularniejszych książek literatury zagranicznej ostatnich lat – a zbliżająca się premiera filmu to świetna okazja, aby ją nadrobić. Zwłaszcza, że jest po co sięgać – „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens to napisana z ogromną lekkością i precyzją apoteoza świata przyrody i naturalności. Historia Kyi, dziewczyny które przez lata mieszkała sama na bagnach, to świetny pretekst, by poruszyć temat wartości nowych doświadczeń, trudnego dojrzewania i związanych z nim dylematów oraz otwierania się na inne. Doskonale napisana, błyskotliwa i pełna czułości książka, której szkoda nie przeczytać!
 

Gdzie śpiewają raki
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:



„Italia na talerzu”, Francois-Regis Gaudry

Prawdziwy czytelniczy must-have dla wszystkich osób, które kochają kuchnię włoską, łakną dobrego jedzenia oraz stawiają przede wszystkim na jakość i naturalność. Francois-Regis Gaudry stworzył książkę kulinarną, która znacząco wychodzi poza ramy zwykłego zbioru konkretnych przepisów – „Italia na talerzu” to niezapomniana, wakacyjna podróż przez wszystkie smaki Włoch. Czytelnicy dowiedzą się z niej, jak z prostych składników tworzyć prawdziwe arcydzieła sztuki kulinarnej, odkryją tajniki tamtejszej kuchni oraz lepiej poznają klimat jednego z najpiękniejszych (i najsmaczniejszych!) krajów w Europie.
 

Italia na talerzu
 

„Tyłem do kierunku jazdy”, Sylwia Chutnik

Wracamy do literatury polskiej i bez wątpienia jednej z najważniejszych sierpniowych premier książkowych. Nowa książka Sylwii Chutnik – cenionej pisarki, felietonistki i aktywistki – to przejmująca opowieść o kontaktach rodzinnych, międzypokoleniowej sztafecie oraz poszukiwaniu własnego miejsca na świecie i życia na własnych zasadach. Historia transpłciowej Magdy i jej relacji z babcią porusza serce, wciąga oraz wywołuje emocje, które zostają w czytelniku na długo po zakończeniu lektury. Absolutnie jedna z tych  sierpniowych nowości, po którą koniecznie trzeba sięgnąć.
 

Sylwia chutnik tyłem do kierunku jazdy
 

„Gwiazda poranna”, Karl Ove Knausgard

Inteligentny i niezwykle emocjonujący thriller jednego z najpopularniejszych norweskich pisarzy, który powinien spodobać się nie tylko fanom literatury gatunkowej. Nowa książka autora „Mojej walki” zaczyna się od wielkiej gwiazdy, która niespodziewanie i w niewyjaśniony sposób pojawia się na nocnym niebie. Bohaterowie, obserwujący to niezwykłe świadectwo mają poczucie, że coś jest nie tak, a los tylko im to potwierdza, wysyłając niepokojące sygnały. A gwiazda przyświeca temu wszystkiemu, niczym niepokojący omen zwiastujący kolejne tragedie. Świetna, rozpisana z chirurgiczną precyzją książka, która udowadnia, że Knausgard świetnie się odnajduje w swojej roli. Jednocześnie oniryczna i kameralna, wciągająca i jeżąca włosy na karku. Warto!
 

Gwiazda poranna
 

„Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu”, Wiesławiec Deluxe

Pierwsza książka autora popularnego memowego fanpejdża Wiesławiec Deluxe to zajmująca opowieść o polskim rynku pracy i wszystkim, co z nim nie tak. Wraz z autorem wybieramy się w podróż po najróżniejszych stanowiskach, które przez lata zajmował – od sprzedawcy okularów, przez wykładowcę, aż po Specjalistę w różnych międzynarodowych korporacjach. Bolesna i dowcipna jednocześnie, dająca do myślenia, ale wciągająca niczym zbiór dobrych anegdot opowiedzianych przez przyjaciela. Nawet jeżeli nie znaliście wcześniej twórczości Wiesławiec Deluxe, z pewnością warto się jej przyjrzeć.
 

Każda praca hańbi wiesławiec deluxe
 

„Dubaj. Miasto innych ludzi”, Anna Dudzińska

Listę książkowych nowości na sierpień zamyka fantastyczny reportaż Anny Dudzińskiej. Autorka wzięła na warsztat Dubaj – miasto-legendę, przez tak wielu utożsamianą z luksusem i prawdziwie baśniową przygodą. „Miasto innych ludzi” wychodzi nieco dalej, pokazując szeroko wszelkie narracje z jakimi mierzą się zarówno Dubaj, jak i całe Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z tego reportażu wyłania nam się obraz miasta, które przeszło gospodarczą rewolucję w niemożliwie krótkim czasie, mieście-eksperymencie, tak mocno oderwanym od prawdziwego świata, a jednocześnie dręczonego jak najbardziej prawdziwymi problemami. Świetna lektura, otwierająca oczy na wiele kwestii, których możemy nie zauważać, marząc o egzotycznych wakacjach.
 

Dubaj miasto innych ludzi reportaż
 

A was jakie książki-nowości zainteresowały najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com