„Heartstopper. Tom 4”, Alice Oseman

Czwarty tom bestsellerowego komiksu Alice Oseman, który podbił serca zarówno polskich, jak i zagranicznych czytelników. Opowieść o rodzącej się miłości pomiędzy Charliem i Nickiem to historia o dorastaniu, odkrywaniu własnej orientacji i budowania pierwszych relacji uczuciowych. „Heartstopper” to jedna z tych powieści graficznych LGBTQ+ dla młodzieży, po które po prostu trzeba sięgnąć – mądra, napisana z ogromnym wyczuciem, pełna empatii, a jednocześnie robiąca wrażenie lekkim, naturalnym stylem. Warto!
 

Heartstopper tom 4
 

„Empuzjon”, Olga Tokarczuk

Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk stworzona przez autorkę już po zdobyciu Literackiej Nagrody Nobla. W „Empuzjonie” poznajemy historię Mieczysława Wojnicza – studenta zmagającego się z gruźlicą, który w 1913 roku trafia do uzdrowiska Görbersdorf. Tam kuracjusze rozprawiają między sobą o sprawach wagi najwyższej – wojnie, sztuce i religii. Nowa książka Olgi Tokarczuk robi ogromne wrażenie bogactwem intelektualnym, precyzyjnie zaprojektowaną narracją oraz wciągającą, pełną tajemnic historią. Jedna z najważniejszych książkowych premier tego roku w literaturze polskiej.
 

Empuzjon Olga Tokarczu
 

„Czerwona ziemia”, Marcin Meller

Większości czytelników z pewnością Marcina Mellera nie trzeba przedstawiać. Popularny dziennikarz i prezenter telewizyjny zasłynął w książkowym światku chociażby ze swoich felietonów czy reportaży poświęconych Gruzji. „Czerwona ziemia” to jednak debiut beletrystyczny znanego autora – i to debiut wyjątkowo udany, bo Meller napisał inteligentny i trzymający w napięciu thriller, od którego trudno się oderwać. A w tle otrzymujemy Ugandę (współczesną, jak i tę z lat 90.) oraz przejmującą rozpisaną relację syna z ojcem. Jedna z ciekawszych nowości wydawniczych w literaturze sensacyjnej. Nie tylko dla fanów gatunku.
 

Marcin Meller czerwona ziemia
 

„All of your flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość”, Marta Łabęcka

Kontynuacja powieści „Flaw(less)” – jednej z najciekawszych książek gatunku young adult ostatnich lat. W drugiej części Marta Łabęcka przedstawia nam dalsze losy Josephine i Chase’a. Ona wraca do rodzinnego miasta z Bostonu jako świeżo upieczona absolwentka studiów, z narzeczonym u boku. On został w miasteczku, a teraz będą mieli znów szansę się zobaczyć – a to przecież o Chasie Josephine próbowała przez te wszystkie lata zapomnieć. Pełna rozterek i wielkich emocji powieść gatunkowa, która świetnie sprawdzi się na wakacje.
 

All of your flaws
 

„Żadanica. Lipowo. Tom 14”, Katarzyna Puzyńska

Po romansie z fantastyką w postaci „Chąśby”, Katarzyna Puzyńska wróciła do swojego najbardziej rozpoznawalnego cyklu o policjantach z Lipowa. „Żadanica” to kryminał z krwi i kości – intrygujący, pełen przeplatających się wątków i rozbudowanych bohaterów, co do intencji możemy mieć wątpliwości. Historia zaczyna się od seansu wywoływania duchów, podczas którego ginie człowiek – a to dopiero początek tragicznych wydarzeń, z którymi będą musieli uporać się stróżowie prawa. Dla fanów Puzyńskiej – pozycja obowiązkowa. Dla nowych czytelników doskonały moment, żeby lepiej zrozumieć fenomen Lipowa.
 

Puzyńska Żadanica
 

„Gniewa”, Katarzyna Berenika Miszczuk

Książkowa nowość wydawnicza od jednej z najciekawszych autorek młodego pokolenia. Katarzyna Berenika Miszczuk w swoich książkach zgrabnie balansuje na granicy różnych gatunków: od literatury obyczajowej, przez romans, aż po powieść sensacyjną. „Gniewa” stawia przed czytelnikami wciągającą zagadkę kryminalną – w Bielinach ginie młoda dziewczyna, a ostatnią osobą, która ją widziała żywą, jest lokalna szeptucha – Jarogniewa. Jaga postanawia rozpocząć śledztwo na własną rękę i dowiedzieć się, dlaczego kobieta umarła – najlepiej zanim policjanci potraktują ją jako główną podejrzaną.
 

Gniewa Miszczuk
 

„Długa noc”, Wojciech Chmielarz

Mistrz polskich kryminałów powraca, a wraz z nim jego najpopularniejszy bohater – Jakub Mortka. Tym razem komisarz będzie musiał zmierzyć się z największym zawodowym wyzwaniem w całej swojej karierze. W 2021 roku, w samym środku szalejącej pandemii, po ulicach Warszawy grasuje zabójca, który za cel objął sobie prostytutki.  „Długa noc” oferuje czytelnikom to, co najlepsze w prozie Wojciecha Chmielarza, czyli zajmujące śledztwo oraz bohatera, któremu nie da się nie kibicować. Świetny kryminał policyjny, po który trzeba sięgnąć.
 

Wojciech Chmielarz długa noc
 

„Bagno”, Przemysław Piotrowski

Mroczna, intensywna i trzymająca w napięciu aż do samego końca – taka właśnie jest twórczość Przemysława Piotrowskiego. W „Bagnie” historia rozpoczyna się od przerwanej audycji radiowej. Telefonujący do studia mężczyzna przedstawia się jako Sędzia. Zaraz potem w internecie pojawia się livestream, w trakcie którego torturowany i zabity zostaje człowiek powiązany z wysoko postawionymi politykami. Komisarz Brudny i Zawadzka muszą zmierzyć się z przebiegłym zabójcą, a jednocześnie wkroczyć do świata polityki, który skrywa wiele tajemnic i rządzi się swoimi prawami.
 

Bagno przemysław Piotrowski
 

„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”, Anja Rubik, Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Agnieszka Stein

Druga książka Anji Rubik, która w mądry i wartościowy sposób porusza temat seksualności i dojrzewania u dzieci. Nowy „SEXEDPL” został przygotowany przede wszystkim z myślą o rodzicach, którzy szukają sprawdzonych informacji na tematy związane z seksualnością i chcą mądrze wspierać swoje dzieci na każdym etapie dorastania. Do pracy nad książką autorka zaprosiła psychologów i edukatorów seksualnych, którzy w rozmowach dzielą się swoją wiedzą. Wywiady zostały poprowadzone przez znane postacie świata kultury m.in. Martynę Wojciechowską, Joannę Okuniewską, Macieja Stuhra czy Marcina Prokopa. Znalazły się tu też odpowiedzi na pytania nadesłane przez rodziców z całej Polski. „SEXEDPL” to – podobnie jak pierwsza książka – świetny tytuł poruszający szereg istotnych tematów.
 

Ania Rubjik SEXEDPL dla rodziców
 

 „Księga nocy”, Holly Black

Czerwcowa nowość wydawnicza young adult stworzona przez prawdziwą mistrzynię tego gatunku. „Księga nocy” nie tylko zapewnia całą masę emocji, ale też została napisana w taki sposób, że nawet dorosły fan serii odnajdzie w lekturze masę przyjemności. Holly Black zabiera nas do świata inspirowanego mrocznym fantasy, gdzie magia jest na porządku dziennym, a sekrety i zwroty akcji piętrzą się w każdym kolejnym rozdziale. Doskonała lektura dla wszystkich fanów szeroko rozumianej fantastyki i literatury młodzieżowej – szczególnie na wakacje!
 

Księga nocy Holly Black
 

„Fakty muszą zatańczyć”, Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł – jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych reporterów w Polsce – tym razem stworzył książkę, która sama w sobie jest listem miłosnym do tego gatunku. „Fakty muszą zatańczyć” stanowi szerokie i poparte ogromnym doświadczeniem spojrzenie na reportaż jako taki – jego historii, tego, czym powinien być oraz jakie pułapki czyhają na współczesnych reporterów i reporterki. Fantastyczna pigułka wiedzy dla wszystkich czytelników zainteresowanych gatunkiem, zarówno fanów czytania literatury faktu, jak i osób próbujących swoich sił w tworzeniu.
 

Fakty muszą zatańczyć szczygieł
 

A wy? Na jakie nowości wydawnicze czerwca 2022 czekacie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com