Premiery książek 2023 – lista tytułów

Poniżej znajdziecie pełną listę najciekawszych premier książek w nadchodzącym roku, ułożoną miesiącami. Postawiliśmy na różnorodność – są tutaj tytuły, które zainteresują zarówno fanów young adult, jak i zwolenników mocnej literatury sensacyjnej. Oto najciekawsze książkowe nowości wydawnicze 2023 roku!

Nowości wydawnicze - grudzień

  • „Inne tonacje ciszy”, Remigiusz Mróz

Na koniec roku kolejna fantastyczna premiera książkowa dla wszystkich fanów literatury sensacyjnej. Nowa książka Remigiusza Mroza „Inne tonacje ciszy” pokazuje, jak wiele kreatywnych sił wciąż w nim drzemie. Pisarz po raz kolejny udowadnia, że potrafi tworzyć literaturę wciągającą, bezkompromisową i taką, od której nie da się oderwać aż do ostatniej strony. W „Innych tonacjach ciszy” intryga rozpoczyna się od prostego wypadku drogowego, a dalej rozkręca się w prawdziwy rollercoaster emocji. Fantastyczna rozrywka, nie tylko dla fanów twórczości popularnego autora.
 

Ksiązkowe nowości grudzień 2023 Remigiusz Mróz

 

  • „Wartka śmierć”

J.K. Rowling jest nie tylko autorką najpopularniejszej franczyzy dla dzieci i nastolatków w historii, ale też bardzo sprawną twórczynią kryminałów. Od lat – pod pseudonimem Robert Galbraith – tworzy serię o Cirnirabue Strike’u przeznaczoną dla dorosłego czytelnika. Siódmy tom pokazuje, że brytyjska autorka wciąż świetnie odnajduje się w intrygach na pograniczu thrillera i powieści detektywistycznej. Lubiany bohater, zaskakujące zwroty akcji i angażująca opowieść – czego chcieć więcej?
 

Nowości książkowe 2023 Rowling
 

  • „Pierwsza pomoc w górach”

Doskonały poradnik, idealny na nowość grudnia 2023 – w końcu wielkimi krokami zbliżają się ferie, a wiele osób na pewno planuje spędzić je w górach. „Pierwsza pomoc…” kompleksowo i w przyjazny dla czytelnika sposób przekazuje najważniejszą wiedzę i umiejętności pozwalające uniknąć trudnej sytuacji w górach oraz pomóc w razie zagrożenia. Mądra, praktyczna lektura napisana przez zespół medyków, która pobudza wyobraźnię oraz uczy respektu do natury. Warto przeczytać, nawet jeżeli zimowe wieczory chcemy spędzić w domu.

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz wywiad z Andrzejem Górką, współautorem ksiażki "Pierwsza pomoc w górach" 
 

Nowości książkowe 2023 grudzień poradnik
 

  • „Kleks. Nowy początek”

Wraz z początkiem nowego roku polscy widzowie będą mogli pójść do kin na nową „Akademię Pana Kleksa”. Ale już w grudniu 2023 premierę ma książka dla młodzieży bazująca na scenariuszu do zbliżającej się produkcji. „Nowy początek” pięknie łączy dawne ze współczesnym, wprowadzając postać Ambrożego Kleksa w XXI wiek, jednocześnie pozostając uniwersalną opowieścią o empatii, odnajdywaniu siebie i odrobinie magii w codziennym życiu.
 

Nowości książkowe 2023 kleks
 

  • „Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy”, Yuval Noah Harari

Kolejna wśród naszego wyboru książkowych nowości grudnia 2023 mądra książka dla dzieci i młodzieży – Yuval Noah Harari powraca z drugą częścią „Niepowstrzymanych”, w których znów niezwykle skomplikowane zagadnienia z pogranicza historii, socjologii czy biologii w sposób lekki, obrazowy i wyjątkowo przystępny dla młodego czytelnika. Tym razem głównym tematem jest niesprawiedliwość społeczna, a także w jaki sposób ma ona związek chociażby z rewolucją neolityczną. To jedna z tych książek dla dzieci i młodzieży, która nawet na zupełnie dorosłym czytelniku zrobi duże wrażenie.
 

Nowości książkowe 2023 dla dzieci
 

  • „Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce”, Marta Wroniszewska

Dziennikarka Marta Wroniszewska pochyla się nad tematem adopcji w Polsce - rozmawia w książce z osobami adoptowanymi, rodzicami zastępczymi, działaczami społecznymi i pracownikami instytucji. W ten sposób zarysowuje czytelnikowi w kompleksowy sposób temat, któremu nadal tak mało miejsca poświęcamy w dyskursie publicznym oraz pokazuje, jak wiele problemów systemowych spotyka dzieci objęte pieczą zastępczą. Ważny, mądry reportaż, po który wszyscy powinniśmy sięgnąć.|
 

Nowości ksiażkowe 2023 reportaż
 

Nowości wydawnicze - listopad 

  • „Tak miało być”, Julia Żugaj, Przemek Corso

Zbliża się kolejna listopadowa nowość książkowa, która może wstrząsnąć rodzimą sceną Young Adult. Julia Żugaj – influencerka i piosenkarka – wraz z pisarzem Przemkiem Corso stworzyli powieść idealnie wpisującą się w dzisiejszy nurt literatury młodzieżowej. W „Tak miało być” poznajemy historię Mii, młodej dziewczyny, która wiedzie względnie poukładane życie podzielone między przyjaciół, szkołę a ukochany baseball. Spokój kończy się, gdy do miasteczka przeprowadza się rodzeństwo Sophie i Nicholas. Każde z nich odegra w życiu bohaterki niebagatelną rolę. Książka Julii Żugaj zgrabnie łączy elementy historii o przyjaźni i romansu z uniwersalną opowieścią o dojrzewaniu i odkrywaniu samej siebie.
 

Nowości książkowe Julia Żugaj
 

  • „Bezgłos", Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska zasłynęła dzięki swoim kryminalnym powieściom z serii Lipowo. Małe miasteczko zostało przez autorkę uwikłane w rozmaite historie ze zbrodnią w tle. „Bezgłos” to również fabuła skomponowana wokoło tajemniczej śmierci, ale tym razem na pierwszy plan wysuwa się niezwykle mroczny klimat. Mamy bowiem do czynienia z horrorem, który zmrozi niejednego miłośnika dreszczowców. Oczywiście możemy liczyć także na całkiem trafny portret niewielkiej społeczności oraz słowiańszczyznę wysokiej próby.

książkowe nowości listopad Puzyńska
 

  • „Na uwięzi”, Katarzyna Bonda

Powrotów kryminalnych autorek ciąg dalszy – jednak w przypadku Katarzyny Bondy dostajemy dokładnie to, na co wszyscy jej fani z radością czekali. „Na uwięzi” to kolejna część serii z detektywem Jakubem Sobielskim. Tym razem główny bohater musi zmierzyć się z pozornie prostą sprawą: 15-latka uciekła z domu z powodu prześladowania przez rówieśników. Szybko jednak wychodzi na jaw, że wszystko ma drugie dno, a ta historia to dopiero wierzchołek góry lodowej! Bonda fantastycznie potrafi budować klimat, a napięcie między rozdziałami sprawi, że długo nie zapomnicie tej książki. Fantastyczny pokaz umiejętności i tego, w jak dobrej formie pisarskiej jest autorka.
 

Nowości listopada Bonda Na uwięzi
 

  • „Heartstopper” tom 5, Alice Oseman

Komiksowy „Heartstopper”  Alice Oseman od pierwszego tomu zdobył gigantyczną popularność na całym świecie i dla wielu młodszych czytelników stał się wręcz doświadczeniem pokoleniowym. Historia szkolnej miłości dwóch chłopaków – Nicka i Charliego – zachwyca świetnym oddaniem realiów bycia nastolatkiem, narracyjną wnikliwością oraz dużą dozą empatii ze strony autorki. Tom 5 to kolejna porcja tego, za co miłośnicy pokochali komiksowy cykl: bohaterowie muszą zmierzyć się z tematem pierwszych dorosłych decyzji dotyczących końca szkoły, odkrywania siebie samych i pracy nad własnymi bolączkami. Świetna, mądra literatura – dla każdego, nie tylko młodzieży.
 

Książkowe nowości heartstopper
 

  • „Łabędzie. Tom 1-2”, Jacek Dehnel

Ważna książka w twórczości jednego z najpopularniejszych polskich twórców literatury pięknej. „Łabędzie” Jacka Dehnela balansują na granicy gatunków – z jednej strony to z chirurgiczną precyzją zaprojektowana opowieść o zamożnym, warszawskim rodzie Mętlewiczów, którego historia pełna jest sekretów i trupów zamkniętych w szafach. Z drugiej to także opowieść o samym twórcy, autofikcja raczej niespotykana w polskiej literaturze. Autor skupia miejscami uwagę na sobie, nie boi się odsłonić, a jednocześnie podejmuje z czytelnikiem intelektualnie intrygującą grę, w którą trudno się nie wciągnąć.
 

Nowości ksiażkowe literatura polska Dehnel
 

  • „Nowe rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”, Michał Korkosz

Wśród najciekawszych książkowych nowości listopada znalazło się również miejsce dla książki kulinarnej – zwłaszcza, gdy jej autorem jest Michał Korkosz, czyli autor bloga „rozkoszny.pl”. Jego przepisy to odświeżające spojrzenie na kuchnie polską – takie, które przypadnie do gustu zarówno zatwardziałym miłośnikom gastronomicznego tradycjonalizmu, jak i osobom, które zawsze szukają kulinarnych nowinek. Jest swojsko, lekko, nowocześnie, ale też pysznie. Do tego warto zwrócić uwagę na przepiękne wydanie – to idealna książka na prezent dla każdego kto lubi dobrze ugotować i dobrze zjeść.
 

Nowości ksiażkowe kulinarne
 

  • „Podcastex. Polskie milenium”, Bartek Przybyszewski, Mateusz Witkowski

Autorzy podcastu „Podcastex” – dziennikarze Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski – stworzyli książkę, która skupia jak w soczewce nostalgię współczesnych milenialsów. Wraz z autorami wyruszamy w podróż przez polski przełom wieku i przyglądamy się najważniejszym cechom z punktu widzenia kulturowo-socjologicznego. Od Roweru Błażeja i smoka w serialu „Wiedźmin”, aż po perspektywę wchodzenia Polski do Unii Europejskiej i postać Leszka Millera. „Polskie milenium” jest trochę jak przeglądanie albumu rodzinnego – łatwo tu ponownie chwycić kwestię, które kiedyś rozpalały wyobraźnię oraz lepiej zrozumieć, z czego wszyscy wyrośliśmy. A jednocześnie autorom udaje się połączyć lekkość pióra z informacyjnym i świetnie przygotowanym charakterem treści. Doskonała lektura na jesień.
 

Podcastex książka nowości
 

Nowości wydawnicze - październik

  • Harlan Coben, „Za wszelką cenę”

Wśród nowości książkowych października znajdziemy tytuł od jednego z najlepszych współczesnych autorów literatury sensacyjnej. Co tym razem zaserwuje nam amerykański pisarz? W „Za wszelką cenę” Harlan Coben zaczyna opowieść od niezwykle intrygującego założenia: główny bohater został osadzony w więzieniu za zabójstwo swojego kilkuletniego syna. Mężczyzna kompletnie nie pamięta nocy zbrodni i tego, co właściwie zrobił. Pewnego dnia siostra pokazuje mu zdjęcie, na którym bez wątpienia jest jego syn – i do tego wciąż żywy.

Coben pokazuje, że pomimo tak pokaźnego portfolio wciąż jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i nadal potrafi zaskoczyć czytelnika swoimi pomysłami czy narzędziami wykorzystywanymi w opowieści. „Za wszelką cenę” na każdej stronie zaskakuje, emocjonuje i wciąga – nawet jeżeli na powieściach Cobena zjedliśmy zęby. Fenomenalna lektura, zwłaszcza, gdy za oknem robi się coraz ciemniej i mroczniej.
 

Harlan Coben nowości książkowe
 

  • Remigiusz Mróz, „Światła w popiołach”

Jeżeli mówimy o udanych powrotach – nowa książka Remigiusza Mroza z pewnością się do nich zalicza. A wraz z autorem do opowieści wraca dobrze znana wszystkim fanom bohaterka, Kaja Burzyńska. Policjantka, świeżo po urlopie macierzyńskim, staje w szranki z dawno zamkniętym śledztwem, wokół którego pojawiają się nowe fakty. A do tego musi współpracować z mężczyzną będącym ojcem jej dziecka – i nawet o tym nie wie.

 „Światła w popiołach” to jedna z tych książek, które zwyczajnie intrygują: a to kolejnymi kawałkami kryminalnej układanki, które łączą się w całość, a to osobistymi problemami głównych bohaterów, z których zdaje się nie być dobrego wyjścia. Wszystko to podszyte lekko dusznym, pełnym tajemnic klimatem.  
 

Remigiusz mróz nowości książkowe
 

  • Weronika Anna Marczak, „Rodzina Monet. Diament. Tom 4, część 1”

„Rodzina Monet” to na tym etapie absolutnie wyjątkowy fenomen polskiej literatury, który zawładnął sercami gigantycznej liczby młodych fanek i fanów. Tym razem Hailie musi poradzić sobie z kolejnym wyzwaniem dla serca. W końcu po tylu emocjonalnych perturbacjach w jej życiu zaczęło być względnie spokojnie – aż do momentu, gdy pod drzwiami mieszkania pojawił się Adrien Santan. Od tej pory sytuacja po prostu musiała się skomplikować.

Kolejna część hitowej serii ma w sobie to, za co miłośnicy Young Adult zdążyli pokochać cykl Weroniki Anny Marczak – ogromne emocje z pogranicza romansu i literatury obyczajowej oraz bohaterkę, z którą wielu czytelniczkom łatwo będzie się utożsamić. A wszystko to na koniec staje się opowieścią o dojrzewaniu, odkrywaniu siebie na nowo i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.
 

nowości książkowe Rodzina Monet
 

  • „Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie?” Asia Podgórska

Jedną z nowości książkowych października jest także świetnie napisany poradnik – spodoba się nawet osobom, które zazwyczaj nie sięgają po tego typu książki. „Tak działa mózg” to jednak tytuł jedyny w swoim rodzaju – dr Asia Podgórska, za sprawą swojej fachowej wiedzy, wprowadza nas w tajniki działania najbardziej skomplikowanego organu ludzkiego ciała. A co jeszcze ważniejsze, dowiemy się, jaki sami mamy na niego wpływ i co możemy zrobić, żeby usprawnić jego funkcjonowanie.

Całość staje się poradnikiem wypełnionym intrygującymi ciekawostkami, poradami, które można wykorzystać w praktyce oraz popartą akademickim doświadczeniem dawką wiedzy. Co szczególnie istotne, autorka ma prawdziwy talent do pisania o tematach trudnych w sposób lekki, przyjemny i zrozumiały nawet dla największych laików.
 

Tak działa mózg nowości książkowe
 

  • „Zwykła przyzwoitość”, Wojciech Chmielarz

Wielkich powrotów w świecie kryminału ciąg dalszy – Wojciech Chmielarz postanowił wrócić do swojego cyklu o Bezimiennym, a efekt przypadnie do gustu wszystkim fanom prozy polskiego pisarza. Tym razem główny bohater staje w obronie starszego mężczyzny – nieznani bandyci najpierw mu grożą i na tym się nie kończy. Wkrótce pobity staruszek trafia do szpitala. Okazuje się, że nie była to zwykła napaść rabunkowa – Bezimienny wplątał się w większą intrygę, powiązaną z rynkiem nieruchomości, gangsterami oraz wielkimi pieniędzmi. A tam, gdzie wielkie pieniądze łączą się z niebezpiecznymi ludźmi, dostajemy wielkie niebezpieczeństwo.

Opowieść kryminalna miesza się tu z napakowanym akcją thrillerem, a całość trzyma czytelnika za gardło aż do ostatniej strony. Fantastyczny powód, żeby zapoznać się z cyklem o Bezimiennym (lub do niego wrócić).
 

Wojciech chmielarz nowości książkowe
 

  • „Dawno temu w Warszawie”, Jakub Żulczyk

Kolejna książka jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy w Polsce – a do tego jest to kontynuacja kultowego już „Ślepnąc od świateł”! Historia przedstawiona w „Dawno temu w Warszawie” dzieje się kilka lat po wydarzeniach znanych z poprzedniej powieści. Czego możemy spodziewać się po nowej książce Jakuba Żulczyka? Z pewnością intensywnej, wciągającej opowieści podlanej bezpretensjonalnością i nieco mrocznym klimatem. A wszystko to utrzymane w typowym dla autora, bezkompromisowym stylu.
 

Jakub Żulczyk nowośći
 

„Dziewczyna, którą zapomniano”, Melka Kowal (Soymel)

Wszyscy fani rodzimej sceny tik tokowej z pewnością dobrze kojarzą Melkę Kowal – jako Soymel w swoich filmikach miesza humor z celnymi obserwacjami dotyczącymi życia codziennego. Tym razem influencerka wzięła się za literaturę Young Adult – i to z dużym powodzeniem! „Dziewczyna, którą zapomniano” to przemyślana opowieść o drodze bohaterki – upadku na dno odbudowywaniu siebie na nowo i odzyskaniu tego, co najcenniejsze w życiu. A w tle dostajemy jeszcze dawnych bogów, starodawne artefakty oraz tajemnicze bractwo. Propozycja idealna dla fanów gatunku i samej Melki – to jedna z tych historii, obok której nie da się przejść obojętnie.
 

Dziewczyna którą zapomniano premiery książkowe

 

Nowości wydawnicze - wrzesień

  • „Extinguish the heat. Runda szósta” P.S. Herytiera [Pizgacz]

Kolejny miesiąc, kolejna niezwykle ważna książkowa premiera dla rodzimej sceny Young Adult. Katarzyna Barlińska, skrywająca się pod pseudonimem Herytiera bądź Pizgacz, serwuje swoim fanom i fankom nowy tom hitowego cyklu „Trylogia Hell”. Czego możemy się po nim spodziewać? Oczywiście umiejętnego łączenia literatury obyczajowej i romansu, świetnie rozpisanych bohaterów oraz ogromu uczuć, namiętności i pasji, za które miłośnicy YA tak mocno pokochali poprzednie części.

W „Extinguish the heat” Victoria Clark musiała wrócić do Culver City. Wraz z powrotem do jej życia wkradają się demony przeszłości i uczucia, które już dawno miały zostać przez nią zapomniane. Prawda o własnej rodzinie, spotkanie przyjaciół, ponowne zetknięcie się z Nathanielem Sheyem – to wszystko wywołuje lawinę emocji i może wywrócić życia więcej niż jednej osobie. Dla fanów – jedna z tych książkowych nowości września, której nie można przegapić.
 

Nowości wydawnicze Pizgacz
 

  • „Holly”, Stephen King

Niekwestionowany mistrz horroru powraca w szczytowej formie, by dostarczyć miłośnikom grozy kolejnych okazji do spania w nocy z zapalonym światłem. Nie jest to jednak wyłącznie powrót samego pisarza – na karty powieści wraca także jedna z jego bohaterek, Holly Gibney znana chociażby z „Pana Mercedesa”, „Znalezione nie kradzione” czy „Outsidera”. Tym razem śledcza będzie musiała zająć się sprawą zaginięcia córki klientki oraz zmierzyć się z własnymi, rodzinnymi problemami. A im głębiej wejdzie w śledztwo, tym bardziej przerażających i makabrycznych odkryć dokona.

„Holly” jest wszystkim tym, o czym mogą marzyć fani amerykańskiego pisarza. Stephen King od kilku powieści eksperymentuje z łączeniem klasycznie horrorowych tropów z prozą nieco bardziej kryminalną. I ten misz-masz świetnie się sprawdza, a my dostajemy literaturę rozrywkową najwyższej próby, która u każdego przynajmniej kilkakrotnie zapewni szybsze bicie serca.
 

Nowa książka Stephena Kinga

 

  • „Prawdziwie do szaleństwa. Dzienniki”, Alan Rickman

Jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów przełomu wieków. W pamięci fanów zapisał się na zawsze chociażby brawurową kreacją Severusa Snape’a w filmach o Harrym Potterze czy niezapomnianą rolą złowieszczego Hansa Grubera w „Szklanej pułapce”. Warto jednak pamiętać, że aktorstwo było tylko jedną z pasji Rickmana – realizował się także jako podróżnik czy działacz polityczny. „Prawdziwe do szaleństwa” to z jednej strony wspaniały portret jednej z ikon popkultury, a z drugiej – zbiór niezwykle celnych i dowcipnych przemyśleń na temat rzeczywistości (nie tylko tej hollywoodzkiej).

Pamiętniki Alana Rickmana obejmują okres od 1993 do 2015 roku. Nie zabraknie tam ciekawostek z planów zdjęciowych jego największych hitów, jak i historii dużo bardziej osobistych – nieraz śmiesznych, nieraz wzruszających. Rickman okazuje się świetnym pisarzem i gawędziarzem, z którym nie sposób się nudzić, a jego otwartość i umiejętność opowiadania o emocjach chwyci za serce nawet osoby, które nie są aż tak zakochane w jego twórczości.
 

Nowości książkowe Alan Rickman
 

  • „Toń”, Ishbel Szatrawska

Obsypany nagrodami (m.in. Odkryciem Empiku w kategorii Książka) i pozytywnymi recenzjami „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” z pewnością możemy uznać za jedną z najważniejszych premier 2022 w literaturze polskiej. We wrześniu 2023 autorka powraca z nową książką – jednocześnie opowiadającą o Wielkiej Historii, ale też kameralną, utrzymaną w tematyce rodzinnej.

Wraz z autorką śledzimy kilka pokoleń rodziny związanych z Prusami Wschodnimi – od czasów wojny, przez komunistyczną Polskę, aż po czasy współczesne i uchodźczy dramat. „Toń” staje się historią o poczuciu tożsamości i przynależności, wichrze dziejów wpływających na jednostkę oraz wspomnieniach i tajemnicach, które skrywają się w opowieści o każdej rodzinie.
 

Toń Ishbel Szatrawska nowa książka
 

  • „Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Magdalena Waligóra

Wśród książkowych nowości wydawniczych września nie mogło zabraknąć propozycji dla najmłodszych czytelników. I to takiej, z której na pewno chętnie skorzystają również rodzice. W czwartym tomie opowieści o Pinku, uroczym, niebieskim stworku, dzieci poznają wartość asertywności i umiejętności stawiania granic.

Ogromnym atutem całej serii o Pinku jest mądrość, z jaką autorki podchodzą do tematów – czy jest to kwestia radzenia sobie z trudnymi uczuciami, odporności psychicznej, czy może dziecięcej samooceny. Okazuje się, że o tak trudnych, zdawałoby się, pojęciach można mówić w sposób czuły, pełen empatii i zrozumienia dla najmłodszych oraz dostosowany do ich potrzeb i umiejętności poznawczych. „Bądź sobą, Pinku!” uczy, dostarcza masy rozrywki, a także może być wspaniałym przyczynkiem do rozmowy z rodzicami!
 

Nowości książkowe dla dzieci Pinku
 

  • „Czas krwawego księżyca”, David Grann

Nowe wydanie absolutnej klasyki reportażu, po którą teraz szczególnie warto sięgnąć – w końcu na początku października do kin wchodzi bazujący na niej film Martina Scorsese. Warto się przekonać, jak dobrze „Czas krwawego księżyca” przetrwał próbę czasu. To wciąż fenomenalne dzieło, które przypadnie do gustu zarówno fanom true crime, jak i osobom po uszy zakopanym w literaturze faktu.

David Grann przedstawia historię plemienia Osagów z Oklahomy, którzy w latach 20. ubiegłego wieku należeli do jednych z najbogatszych ludzi na świecie – a wszystko to za sprawą lokalnych złóż ropy naftowej. Z czasem jeden po drugim zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo wokół sprawy było jednym z pierwszych w historii dopiero co utworzonego FBI i odbiło się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych. Autor doskonale wie, jak tę historię przedstawić czytelnikowi z całą złożonością wszystkich aspektów i jednocześnie utrzymać jego uwagę na dłużej.
 

Nowości książkowe reportaż
 

  • „Yellowface”, Rebecca F. Kuang

Rebecca F. Kuang to jedno z tych nazwisk, które koniecznie powinni poznać wszyscy czytelnicy zainteresowani fantastyką – obsypana nagrodami autorka m.in. „Republiki smoka” i cyklu „Wojna makowa” udowadnia, jak wiele można jeszcze z gatunku wyciągnąć i jak osadzić go w najróżniejszych, nierzadko zaskakujących kontekstach.

Wydaną przez Fabrykę Słów „Yellowface” trudno jednoznacznie osadzić w ramach gatunkowych – znajdziemy w niej elementy fantastyki, ale też thrillera i kryminału, a wszystko to podszyte celnym i nierzadko ironicznym komentarzem społecznym. W „Yellowface” wszystko zaczyna się od niespodziewanej śmierci, a dalej jest tylko coraz bardziej intensywnie. Fabuła została nakreślona wokół działania social mediów, rynku wydawniczego i chęci podążania za marzeniami, która może przynieść niespodziewane koszty.
 

Nowości książkowe fantastyka


 

Nowości wydawnicze – sierpień

  • „Wszystko przez pannę Bridgerton”, Julia Quinn

Jeżeli wasze czytelnicze serca podbiły emocjonujące romanse historyczne, to serii „Bridgertonowie” z pewnością nie wymaga przedstawienia. Cykl sześciu książek amerykańskiej autorki szybko odniósł gigantyczny sukces na całym świecie, a serialowa adaptacja tylko ugruntowała jego pozycje jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury obyczajowej ostatnich lat. Na szczęście zamknięty cykl o londyńskim rodzeństwie nie oznacza wcale, że już więcej nie będziemy mieć do czynienia z książkami o Bridgertonach. Fani wśród książkowych nowości sierpnia znajdą „Wszystko przez pannę Bridgerton” – prequel do kultowej już sagi.

Tym razem będziemy śledzić losy młodej Billie Bridgerton – wszyscy są przekonani, że Bridgertonówna zdecyduje się na ślub z jednym z braci Rokesby. W końcu rodziny znają się od pokoleń i wydaje się to naturalną kolejnością rzeczy. Szybko okazuje się jednak, że miłość bywa nieprzewidywalna, a jej skutki – zupełnie nieoczekiwane. We „Wszystko przez pannę Bridgerton” znajdziemy każdą z zalet, dzięki którym „Bridgertonowie” odnieśli tak duży sukces. Masę emocji i gorący romans, który wisi w powietrzu.
 

Wszystko przez pannę Bridgerton nowości książkowe
 

  • „Happy place”, Emily Henry

Idealna nowość na sierpień, żeby w ostatnim miesiącu wakacji tym mocniej poczuć słoneczny klimat. A „Happy Place” od hitowej autorki „Beach read” to doskonały przykład literatury obyczajowej, która w przemyślany sposób łączy w sobie inteligentną fabułę z nieco bardziej rozrywkowym charakterem. Do tego dostajemy wyrazistych bohaterów oraz wciągającą intrygę, która zagęszcza się z każdym kolejnym rozdziałem i mamy prawdziwy przepis na sukces.

W „Happy place” poznajemy Harriet i Wyna – parę idealną, która od dziesięciu lat spędza tydzień w letniskowym domu razem z najbliższymi przyjaciółmi. Tegoroczne wakacje jednak wyglądają inaczej: bohaterowie zerwali ze sobą, ale nie powiedzieli jeszcze swoim najbliższym. Wiedzą więc, że tradycja umiera, a tego typu wycieczka wydarza się po raz ostatni. Najnowsza książka Emily Henry zgrabnie manewruje między dobrze znanymi z literatury tropami, dzięki czemu angażuje, wzrusza i zostawia czytelnika z nutą refleksji.
 

Happy Place nowości sierpień
 

  • „Cyberpunk 2077: Bez przypadku”, Rafał Kosik

Wyjątkowa nowość sierpniowa, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom fantastyki – zarówno tym nastoletnim, jak i całkiem dorosłym. Rafał Kosik – pisarz znany między innymi z hitowej serii młodzieżowej „Felix, Net i Nika” – tym razem sięga po jedno z najpopularniejszych uniwersów w świecie RPG, tak mocno wypromowanym przez grę wideo od studia CD PROJEKT RED. Efekt? Fantastyczny!

Kosik w „Bez przypadku” udowadnia, jak świetnie radzi sobie w sprawnym wykorzystywaniu najróżniejszych gatunków literackich do swoich celów. Jego najnowsza książka z chirurgiczną precyzją łączy elementy thrillera, romansu i szeroko pojętego science fiction. Do tego całość – jak na cyberpunk przestało – pozostaje boleśnie aktualną opowieścią o zagrożeniach, jakie może ze sobą nieść technologiczna przyszłość. Świetna książka, która powinna zadowolić fanów autora, miłośników RPG, graczy i osoby szukającej dobrej lektury na kilka wieczorów.
 

Cyberpunk nowa książka
 

  • „Poszukiwacz zwłok”, Mieczysław Gorzka

Tym razem propozycja dla osób, które wśród książkowych nowości sierpnia szukają czegoś, co wywoła przypływ adrenaliny. Jeżeli tak wyobrażamy sobie idealny pomysł na wieczór z lekturą, proza Mieczysława Gorzki wydaje się idealnym wyborem. Pisarz od lat świetnie sprawdza się zarówno w książkach typowo kryminalnych, ale też thrillerach czy horrorach. I jego nowa powieść tylko to potwierdza!

„Poszukiwacz zwłok” zaczyna się od śledztwa dotyczącego brutalnych zabójstw nastolatek. Samo podjęcie sprawy przez grupę śledczą dowodzoną przez komisarz Laurę Wilk powoduje kontrowersje w wydziale kryminalnym. Problemy ze współpracą komplikują przebieg śledztwa, a gdy dochodzi do kolejnego morderstwa (tym razem wewnątrz struktur policyjnych), okazuje się, że sprawa jest jeszcze poważniejsza i bardziej tajemnicza niż wydawało się na pierwszy rzut oka. Nowa książka autora „Martwego sadu” z pewnością przypadnie do gustu fanom mocnej prozy sensacyjnej.
 

Poszukiwacz zwłok książka nowość 2023
 

  • „Shadowman. True crime: Pierwszy w historii FBI portret psychologiczny seryjnego mordercy”, Ron Franscell

Pozostajemy w klimacie literatury kryminalnej, ale tym razem skupimy się na prawdziwych wydarzeniach. „Shadowman” to nie tylko diabelnie intrygująca, ale też ważna książka true crime – Ron Franscell wraca w niej do korzeni profilowania kryminalnego i pokazuje, jak w latach 70. FBI pracowało nad pierwszym w historii portretem psychologicznym seryjnego mordercy. Oprócz ogromnych walorów historycznych „Shadowman” zwyczajnie wciąga, nawet jeżeli na książkach, programach i serialach o prawdziwych zbrodniach zjedliśmy zęby.

Autor daje nam niepowtarzalną okazję, aby zajrzeć za kulisy pracy dawnego FBI, poznać wszystkie elementy, które złożyły się na obraz pracy śledczej, jaką znamy dzisiaj oraz dowiedzieć się, jak daleką drogę przeszła profilaktyka kryminalna. A jednocześnie dostajemy świetnie napisaną historię o jednym z największych śledztw w historii USA. Z pewnością warto sięgnąć!
 

Shadowman Nowość książka sierpień 2023
 

  • „Kameliowy Sklep Papierniczy”, Ito Ogawa

Nadmorska Kamakura, niewielki sklepik papierniczy i Hatoko, sprzedawczyni, która oprócz handlowania ma jeszcze jedną, nietypową pracę – zajmuje się pisaniem listów na zlecenie. A można sobie wyobrazić, że nie jest to wcale łatwa sztuka – napisanie mądrej, klarownej wiadomości do drugiej osoby bywa trudne, a co dopiero, kiedy się jej nie zna. Hatoko jednak zajmuje się swoją profesją z czułością i uważnością. Plejada intrygujących bohaterów przewijających się przez jej dostarcza jej kolejnych wyzwań i powodów do najróżniejszych przemyśleń.

„Kameliowy Sklep Papierniczy” to wzruszająca i poruszająca powieść, która na pewno spodoba się wszystkim czytelnikom zachwyconym „Opowieściami z kawiarni” Toshikazu Kawaguchiego. Całość została mistrzowsko posklejana z drobnych historii i pomysłów. Urzeka kameralną atmosferą, niespiesznym tempem i porusza czułe struny. Na ostatnie dni wakacji, gdy powoli zaczynamy myśleć już o jesieni – idealnie!
 

Książkowe nowości wydawnicze sierpień
 

Nowości wydawnicze – lipiec

  • „Extinguish the Heat. Runda piąta” P.S. Herytiera [Pizgacz]

Kolejny tom polskiej serii, która zdążyła już podbić serca wszystkich miłośników i miłośniczek literatury Young Adult. Wraz z nim wraca wszystko, co fani prozy Katarzyny Barlińskiej pokochali najbardziej – pełne emocji love story. A do tego nowe sekrety rodzinne oraz demony z przeszłości, które nie pozwalają zasnąć.

Autorka znów zachwyca lekkim, przemyślanym stylem, dzięki któremu obok historii Victorii nie da się przejść obojętnie. Dla fanów cyklu – punkt obowiązkowy. Dla wszystkich osób, których fenomen „Start a fire” ominął – doskonała okazja, aby zapoznać się z serią.

 

Extinguish the Heat. Runda piąta

 

  • „Beyond the Story. 10 lat historii BTS”

Prawdziwa perełka dla miłośników k-popu. Książka od Grupy Wydawniczej relacja to z jednej strony przygotowana z ogromnym pietyzmem historia koreańskiego zespołu, a z drugiej prawdziwy list miłosny do fanów i całej kultury powstałej wokół tego gatunku muzycznego. W środku znajdziecie całą masę zakulisowych relacji od członków zespołu i nieznanych wcześniej faktów związanych z działaniem grupy – a to wszystko zamknięte w pięknie wydanym tomie. Świetny pomysł na prezent dla nastolatków!

 

Beyond the Story. 10 lat historii BTS

 

  •  „Nocny dom”, Jo Nesbo

Król skandynawskich kryminałów powraca – i do tego z książką, w której podejmuje grę z literaturą gatunkową oraz oczekiwaniami czytelników. Jo Nesbo od lat cieszy się ogromnym uznaniem z racji błyskotliwie napisanych powieści łączących w sobie elementy thrilleru z wątkami typowo kryminalnymi.

Tym razem autor „Pierwszego śniegu” romansuje z horrorem i wszelkimi jego inkarnacjami. Tutaj zbrodnia jest dopiero początkiem przejmującej historii, tajemnicze głosy zwiastują wszystko, co najgorsze, a główny bohater musi udowodnić swoją niewinność. „Nocny dom” zachwyca intensywnym klimatem oraz precyzyjnie prowadzoną fabułą, która wciąga i zaskakuje do ostatnich stron.

 

Nocny dom

 

 

  • „Miłość pokonuje śmierć”, Katarzyna Bonda

 Katarzyna Bonda nie zwalnia tempa i serwuje nam już trzecią książkę w 2023 roku – po „Do cna” i „Urodzonym mordercy”. „Miłość pokonuje śmierć” (ostatni tom serii „Wiara – nadzieja – miłość”) to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, w której powoli odkrywamy tajemnice śmierci lokalnego przedsiębiorcy. Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się, kto z mieszkańców niewielkiej miejscowości mógł najbardziej skorzystać na śmierci milionera. A do tego poznajemy też bohaterów, z których każdy ma swoje obsesje, miłości i niezagojone rany, które mogą mieć wpływ na tę sprawę.

Nowa książka Bondy nie zawodzi pod żadnym względem i stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich miłośników emocjonującej literatury sensacyjnej, której nie brakuje psychologicznego sznytu.

 

Miłość pokonuje śmierć

 

  • „Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach”, Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik

Reportaż z pogranicza true crime, który na pewno wywoła dreszczyk emocji podczas wakacyjnej lektury. Magda i Piotr Mieśnikowie prowadzą nas przez trzynaście różnych historii zwykłych ludzi, których urlop zamienił się w koszmar. Mamy tutaj wszystko – od zagrożenia życia, przez nieuczciwe biura podróży, aż po zaginięcia.

Każda kolejna opowieść wciąga coraz bardziej oraz stanowi przestrogę przed niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na wczasowiczów. A do tego całość zapewnia przypływ adrenaliny i po prostu dobrze się czyta.

 

Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach

 

  • „Domowa kuchnia japońska”, Maori Murota

Lato w domu to dla wielu okres poszukiwania nowych pasji oraz eksperymentów – także tych kulinarnych. „Domowa kuchnia japońska” to fantastyczna propozycja dla osób, które chciałyby mocniej wejść w temat jednej z najsłynniejszych kuchni świata. W bogato ilustrowanej książce kulinarnej znajdziemy ponad 100 technik, porad oraz tradycyjnych przepisów, które pozwolą nam nieco lepiej zrozumieć, jak wygląda gotowanie po japońsku i wykorzystać je w przygotowywaniu posiłków.

To jedna z tych propozycji, po które śmiało mogą sięgnąć zarówno początkujący kucharze, jak i kuchenni weterani, chcący podnieść swoje umiejętności. Do tego przepisy zostały zaprojektowane tak, by łatwo można było skorzystać z ogólnodostępnych, sezonowych produktów bądź skorzystać z zamienników stricte wegańskich.

 

Domowa kuchnia japońska

 

Nowości wydawnicze 2023 - czerwiec

  • „Perełka. Rodzina Monet. Tom 3. Część 2”, Weronika Anna Marczak

Jedno jest pewne – to będzie naprawdę udane lato dla wszystkich miłośników „Rodziny Monet”! Fani jeszcze nie zdążyli ochłonąć po majowej premierze pierwszej części „Perełki”, a już w czerwcu dostajemy drugą, domykającą trzeci tom. Gigantyczne kolejki do Pop-up Store’u „Rodziny Monet”, które widzieliśmy podczas ostatniej edycji Targów Książki Empiku świadczą o tym, że miłośnicy twórczości Weroniki Anny Marczak wciąż mają ochotę na więcej! Wszystkich zainteresowanych zapewniamy - najpopularniejszy cykl Young Adult w Polsce stale trzyma wysoki poziom, a miłośnicy gatunku w każdym wieku z pewnością chętnie spędzą letnie wieczory na odkrywaniu kolejnych perypetii Hailie Monet i jej braci.
 

Książkowe nowości czerwiec Rodzina Monet
 

  • „My Beloved Monster”, Marta Łabęcka

Wśród książkowych premier czerwca 2023 znajdzie się coś jeszcze dla fanów Young Adult. Z kolejną książką powraca również Marta Łabęcka – tym razem odchodzi od kultowego cyklu „Flaw(Less)” i serwuje swoim czytelnikom zupełnie nową opowieść, w której elementy typowe dla współczesnej literatury młodzieżowej mieszają się z tropami znanymi bardziej z powieści okołokryminalnych. W „My Beloved Monster” poznajemy historię Holly – nastolatki z Karoliny Północnej, której chłopak rozpoczął szkolną strzelaninę. Dlaczego Chad to zrobił? Czy bohaterce uda się odkryć całą prawdę stojącą za jego przerażającą zbrodnią? „My Beloved Monster” pozwala poznać autorkę od nieco innej strony i przekonać się, że doskonale odnajduje się także w twórczości wykraczającej poza klasyczne ramy młodzieżówek.
 

Książkowe nowości Marta Łabęcka
 

  • „Polacy na emigracji. Dlaczego i po co wyjeżdżamy?”, Agnieszka Kołodziejska

Agnieszka Kołodziejska – dziennikarka telewizyjna i radiowa, twórczyni programu „Polacy za granicą” – w swojej najnowszej książce szeroko pochyla się nad tematem emigracji naszych rodaków. Co kieruje ludźmi, którzy decydują się opuścić ojczysty kraj? Jak wygląda życie w najróżniejszych miejscach poza granicami Polski? „Polacy za granicą” to świetnie przemyślany i jednocześnie pełen emocji i ciekawych przemyśleń reportaż oparty na rozmowach z osobami, które zdecydowały się na emigrację. Znajdziemy tutaj wiele intrygujących historii i pełne spektrum tematów związanych z opuszczaniem ojczyzny – od kwestii różnic kulturowych czy adaptacji, aż po tematy romantyczne oraz te związane z codziennym życiem w innym punkcie świata. Wartościowa i otwierająca oczy lektura.
 

Książki premiery czerwiec. Polacy na emigracji
 

  • „Loba negra. Czarna wilczyca”, Juan Gomez-Jurado

Poprzednia książka Juana Gomeza-Jurado, „Reina Roja. Czerwona królowa” spotkała się w Polsce z bardzo ciepłym przyjęciem – fani twórczości hiszpańskiego pisarza i dziennikarza z pewnością nie mogli się doczekać kolejnej jego powieści. Tym razem w Marbelli ginie skarbnik rosyjskiej mafii, a w wyniku przypadku jego żonie udaje się przeżyć i uciec. Pozostaje tylko pytanie – kto pierwszy ją znajdzie? Zabójca, tajemnicza Czarna Wilczyca czy może Czerwona Wdowa? W najnowszej powieści Juana Gomeza-Jurado więcej tego, do czego zdążył przyzwyczaić nas autor: tajemnic czekających na odkrycie, gęsto klimatu godnego najlepszych thrillerów ostatnich lat i mądrze zaplanowanej intrygi.  Jeżeli na czerwiec 2023 szukacie premierowej książki, która zapewni wam przypływ adrenaliny – to będzie dobry wybór.
 

Nowości ksiażkowe czerwiec Czarna wilczyca
 

  • „Pasażer”, Cormac McCarthy

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy – znany chociażby z „Drogi” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi” – powraca z kolejną powieścią, która tylko pokazuje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wielokrotnie też udowodnił, że świetnie czuje się w mieszaniu ze sobą najróżniejszych gatunków – nie inaczej jest z „Pasażerem” i „Stella Maris”, jego nową dylogią. Obie książki z jednej strony wyrastają z tradycji książkowego thrillera i szeroko rozumianej literatury sensacyjnej, a z drugiej pozostają niezwykle mądrą opowieścią o naturze winy i miłości. McCarthy jak nikt potrafi zaprosić czytelnika do wyrafinowanej, intelektualnej gry, której nie sposób nie podjąć, a jednocześnie stworzyć specyficzny nastrój egzystencjalnego smutku, który zostaje w nas na długo po odłożeniu książki. I to jest zaleta!
 

Ksiażkowe nowości czerwiec 2023 McCarthy
 

  • „Wymarzony dom Anne”, Lucy Maud Montgomery

Na początku 2022 roku nakładem wydawnictwa Marginesy ukazało się nowe tłumaczenie „Ani z Zielonego Wzgórza”, które zapoczątkowało w świecie literackim dyskusję o naturze przekładu i powracaniu do klasyków. „Anne z Zielonych Szczytów” tłumaczki Anny Bańkowskiej miało być przede wszystkim możliwie najwierniejszym oddaniem oryginalnej prozy. Kurz wokół tematu opadł, ale Anna Bańkowska wciąż kontynuowała swoją pracę nad kolejnymi dziełami Lucy Maud Montgomery. 4 tom historii o Anne Shirley – „Wymarzony dom Anne” – to wspaniała okazja, by powrócić do jednego z najważniejszych tytułów w historii literatury dla młodzieży. I nieważne, czy czytamy go po latach przerwy, czy może po raz pierwszy – wciąż sprawia wiele przyjemności, szczególnie w wakacje!
 

Książkowe premiery czerwiec Anne
 

  • „Świat na sprzedaż. Kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie handlu zasobami Ziemi”, Javier Blas, Jack Farchy

Jeden z najbardziej docenionych i głośnych reportaży, który w czerwcu 2023 doczekał się polskiej premiery. Javier Blas i Jack Farchy podjęli się tytanicznej pracy ujawnienia najbardziej ukrytych działań traderów – najpotężniejszych osób stojących za handlem zbożem, metalami czy ropą naftową. W efekcie dostaliśmy książkę ujawniającą, jak naprawdę działa model globalnego handlu, skale ich wpływów oraz jakie ich działania mają wpływ na nas wszystkich. „Świat na sprzedaż” to jeden z tych reportaży, który imponuje skalą pracy, jaką włożyli twórcy w jego przygotowanie, otwiera oczy i pozostawia nas z ogromnymi emocjami po ukończeniu lektury. To opowieść o wielkiej polityce, wielkim bogactwie i wielkich konsekwencjach, które ponosimy wszyscy. Trudno minąć ją obojętnie.
 

Nowości książkowe czerwiec 2023 reportaż
 

  • „Doktor z TikToka. 111 faktów, które zniszczą twoje wyobrażenie o świecie”, Konrad Skotnicki

Konrad Skotnicki, czyli tytułowy „Doktor z TikToka”, to obecnie jeden z najpopularniejszych populatyzatorów nauki w Polsce. Na swoich social mediach pokazuje, że nauka może być niezwykle fascynująca, a tłumaczona w odpowiedni sposób zwyczajnie sprawia masę frajdy, niezależnie od naszego wieku. W „111 faktach…” zabiera nas w kolejną podróż po fascynującym świecie biologii, fizyki i chemii, pokazuje ciekawostki, w które trudno uwierzyć i w przystępny sposób tłumaczy zjawiska oraz procesy, które mogą w pierwszej chwili wydawać się bardzo złożone czy zwyczajnie dla nas za trudne. Świetna propozycja zarówno dla młodych czytelników zainteresowanych nauką, jak i tych, których dopiero czeka ta przygoda!
 

Nowości książkowe czerwiec 2023 doktor z tik toka premiera
 

  • „Intuicjonistka”, Colson Whitehead

Kolejna powieść obca wśród nowości wydawniczych czerwca 2023, która zgrabnie łączy w sobie różne gatunki. I tak jak Cormac McCarthy balansował na granicy literatury wyższej i szeroko rozumianej sensacji, Colson Whitehead w przemyślany sposób żeni ze sobą elementy literatury pięknej i science fiction. Od autora „Kolei podziemnej” i „Miedziaków” otrzymujemy alegoryczną przypowieść utrzymaną na granicy absurdu w stylu, który dobrze znamy chociażby z książek Josepha Hellera. Autor mądrze porusza tematy rasowe i społeczne, a przy tym nie brakuje mu oryginalności podlanej całą masą wyobraźni. Warto dać szansę, nawet jeżeli wcześniej ani nie mieliśmy do czynienia z innymi dziełami autora, ani nie jesteśmy miłośnikami literatury gatunkowej.
 

Premiery wydawnicze książka czerwiec 2033 Whitehead

 

Nowości wydawnicze 2023 - maj

  • „Perełka. Rodzina Monet. Tom 3. Część 1”, Weronika Anna Marczak

Bez wątpienia najgłośniejsza książkowa nowość maja 2023. Cykl „Rodzina Monet” od końca zeszłego roku absolutnie podbija serca czytelników i pokazuje, że Young Adult na dobre zagościło w literackim mainstreamie i nigdzie się nie wybiera. Sama popularność serii tworzonej przez Weronikę Marczak zupełnie nie dziwi – to świetnie napisana, pełna zwrotów akcji i emocji opowieść o relacjach rodzinnych, odkrywaniu siebie i swojego miejsca w świecie. Nastoletnim fanom łatwo się z nią utożsamić, a pozostali będą śledzić opowieść o Hailie Monet i jej braciach z wypiekami na twarzy.

Trzeci tom to jeszcze więcej tego, czego chcą miłośnicy cyklu – obserwujemy główną bohaterkę, zmiany jakie dokonały się w jej życiu oraz zagrożenia, z jakimi musi się mierzyć. Bo szybko okazuje się, że duże przywileje wiążące się z nazwiskiem Monet niosą ze sobą równie duże zagrożenia. Ważna lektura, którą powinien przeczytać każdy, kto chce trzymać rękę na pulsie świata literatury popularnej.
 

Rodzina Monet książkowa nowość wydawnicza maj
 

  • „Miłość w cieniu słońca”, Katarzyna Grochola

Królowa polskiej literatury obyczajowej powraca i to w wielkim stylu! Wszyscy miłośnicy gatunku z pewnością kojarzą Katarzynę Grocholę – książki takie jak „Nigdy w życiu” czy „Serce na temblaku” przez lata zyskały sobie status kultowych i do dzisiaj wspominane są z ogromnym sentymentem. „Miłością w cieniu słońca” autorka udowadnia, że wciąż fantastycznie odnajduje się w literaturze gatunkowej oraz i potrafi stworzyć romans z prawdziwego zdarzenia, pełen ciepłych uczuć i celnych obserwacji. A wszystko to świetnie przemyślane i napisane z ogromną precyzją.

W „Miłości w cieniu słońca” obserwujemy uczucia rodzące się między Harriet i Andrew. Bohaterowie są jak ogień i woda: on – znerwicowany pracownik korporacji, ona – straumatyzowana artystka po sercowych przejściach. Ich związek od początku wydaje się skazany na spektakularny sukces lub równie ogromną porażkę. Czy rodzące się uczucia pozwolą okiełznać demony przeszłości? Sprawdźcie koniecznie sami.
 

Grochola książkowa nowość wydawnicza maj
 

  • „Atlas. Historia Pa Salta. Siedem sióstr”, Lucinda Riley, Harry Whittaker

Długo wyczekiwane domknięcie jednego z najpopularniejszych cykli ostatnich lat. Po tragicznej śmierci Lucindy Riley nie było wiadomo, czy „Siedem sióstr” doczeka się klasycznego zakończenia – wielu postrzegało finalną książkę autorki, „Zaginioną siostrę” za opowieść, w której ostatni raz spotkamy ulubione bohaterki. Jednak za stworzeniem „Historii Pa Salty…” stanął syn Harry Whittaker, który zdecydował się dotrzymać obietnicy matki i na bazie jej notatek przygotował książkę-prezent dla fanów.

W zamykającym cykl tomie poznajemy historię nie jednej z tytułowych sióstr, ale samego Pa Salty, ich ukochanego ojca. Szybko okazuje się jednak, że przeszłość mężczyzny wypełniają sekrety, które tylko czekają na odkrycie. Całość tworzy słodko-gorzką opowieść o trudach wyborów, miłości i wielkiej rodzinie, w której nie wszystko okazuje się takie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jedno jest pewne – miłośnicy „Siedmiu sióstr” będą zachwyceni.
 

Siedem sióstr książkowa nowość wydawnicza maj

 

  • „Zgłoba. Lipowo tom 15”, Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska ponownie zabiera nas do Lipowa, w którym mają miejsce kolejne intrygujące wydarzenia. Tajemnicza kobieta pojawia się w miasteczku i rozpoczyna śledztwo w sprawie mężczyzny jej zdaniem niesłusznie oskarżonego o cztery morderstwa. Jednocześnie powraca Mikołaj Zieliński, który chce odnaleźć zaginionego ojca. A w tle dostajemy jeszcze lokalne plotki związane z lasami w okolicach Puszczykowa. Podobno nad terenem ciąży klątwa, a tamtejszy wąwóz uchodzi za nawiedzony wśród mieszkańców. Jakie mroczne sekrety czekają na naszych bohaterów? I jakie w zasadzie kierują nimi motywy?

Kolejna część jednego z najpopularniejszych polskich cykli kryminalnych –  znajdziemy tu wszystko to, co fani prozy Puzyńskiej cenią sobie najbardziej. Autorka z gracją łączy klasyczną powieść detektywistyczną, kryminał oraz elementy typowe dla literatury obyczajowej. W efekcie otrzymujemy historię, która trzyma nas za gardło do samego końca oraz sprawia, że nie sposób nie zżyć się z jej bohaterami. Warto sprawdzić – nawet jeżeli wcześniej seria o Lipowie nas ominęła.
 

Lipowo nowość książkowa maj
 

Nowości wydawnicze 2023 - kwiecień 

  • „Następca tronu. Opowieść z Elfhame”, Holly Black

Jedna z najpopularniejszych amerykańskich autorek Young Adult powraca! „Następca tronu” to początek nowej serii Holly Black osadzonej w uniwersum „Okrutnego księcia” – całość dzieje się 8 lat po wydarzeniach znanych z hitowej trylogii. Tym razem stawka znów jest wysoka, gdyż elfie królestwo musi stanąć do ostatecznej walki z Nore, dawną władczynią Zębatego Dworu. Następca tronu Dąb musi wyruszyć na niebezpieczną misję, od której zależą losy jego świata.

W nowej książce Holly Black znajdziemy wszystko to, za co fani pokochali „Okrutnego księcia”. Elementy mrocznej fantastyki i klasycznego fantasy mieszają się tu z tropami zazwyczaj kojarzonymi z Young Adult i szeroko rozumianą literaturą obyczajową. W efekcie dostajemy pełną nieskrępowanej wyobraźni opowieść, która wciąga, ekscytuje i chwyta za serce. Bez wątpienia jedna z najważniejszych premier książkowych kwietnia, a nawet całego roku.
 

Następca tronu Holly Black
 

  • „Urodzony morderca”, Katarzyna Bonda

Nowa książka królowej polskiego kryminału z serii o psychologu śledczym Hubercie Meyerze. „Urodzony morderca” zaczyna się od klasycznej, kryminalnej tajemnicy – w lesie policjanci znajdują spaloną limuzynę, a w niej częściowo zwęglone zwłoki. Zmarły mężczyzna okazuje się być portugalskim biznesmenem, a wyniki badań wskazują na morderstwo. Niedługo później ma miejsce podobna zbrodnia – a to może oznaczać, że mamy do czynienia z seryjnym zabójcą.

Bonda zręcznie podejmuje kryminalną grę z czytelnikiem – z rozdziału na rozdział zwodzi go, podsuwa kolejne tropy i wciąga w tajemniczą intrygę.. A wszystko to podlane mroczną atmosferą, która sprawia, że całość pozostaje emocjonująca aż do ostatniej strony. „Urodzony morderca” to kwietniowa lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników gatunku.
 

Urodzony morderca Katarzyna Bonda
 

  • „Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów”, Tom Bower

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami, a kontrowersyjna autobiografia księcia Harry’ego podbija serca czytelników na całym świecie – trudno wyobrazić sobie lepszy moment, żeby sięgnąć po książkową nowość wydawniczą poświęconą rodzinie królewskiej. W „Zemście” Tom Bower, brytyjski dziennikarz śledczy specjalizujący się w biografiach, zagląda za kulisy królewskiego skandalu, który rozpalał emocje opinii publicznej w ostatnich latach.

„Wojna Windsorów” imponuje pracą wykonaną przez autora – Bower prześledził wydarzenia związane ze ślubem Harry’ego i Meghan oraz ich konfliktem z rodziną królewską. Pracował na szeroko zakrojonych badaniach, rozmowach z ekspertami, a także wywiadach z osobami z ich bliskiego otoczenia. W efekcie otrzymaliśmy książkę niezwykle ciekawą, pozwalającą wejść w świat arystokratycznych skandali i w pełni go zrozumieć.
 

Zemsta Harry Megan
 

  • „Bez planu B”, Lee Child, Andrew Child

Jeszcze jedna książkowa nowość wydawnicza kwietnia dla fanów literatury sensacyjnej. Lee i Andrew Child wracają do serii o Jacku Reacherze, by dostarczyć nam kolejną kipiącą od emocji opowieść. Fabuła „Bez Planu B” rozpoczyna się od prostego wydarzenia – mężczyzna ginie pod kołami autobusu. Jack Reacher zeznaje, że został on wepchnięty pod pojazd. Drugi świadek jest przekonany, że była to śmierć samobójcza. Skąd te różnice w zeznaniach? Co tak naprawdę się stało? I jakie sekrety skrywał człowiek, który zginął tego wieczoru?

„Bez planu B” nie zawiedzie żadnego fana cyklu – to wciąż świetnie napisana, trzymająca w napięciu lektura. Razem z głównym bohaterem stajemy się świadkami skomplikowanego spisku, rozplątujemy sieć sekretów i odkrywamy kolejne sekrety zbrodniczej machiny. Świetny wybór na ciepłe, wiosenne wieczory.
 

Bez planu B
 

  • „Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra”, Janina Bąk

Jeżeli spędziliście dużo czasu w polskim internecie, z pewnością nie trzeba wam przedstawiać Janiny Bąk. Blogerka, influencerka, specjalistka od statystyki i aktywistka – jej profil „Janina Daily” obserwuje ponad sto tysięcy osób. Janina zasłynęła z pisania i mówienia o rzeczach ważnych i trudnych w mądry, przystępny, a jednocześnie niezwykle zabawny i lekki sposób. I taka jest też „Statystycznie rzecz biorąc 2”, kontynuacja jej książkowego hitu.

Janina ponownie zabierze nas do świata statystyki i pokaże, że ta dziedzina nauki może być zdecydowanie bardziej fascynująca, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Autorka łączy naukowo-akademickie podejście z nieskrępowanym entuzjazmem, zarażając czytelnika pozytywną energią i ciekawością świata. Otwierająca głowę książka, która zostaje w pamięcina długo.
 

Statystycznie rzecz biorąc 2
 

  • „Kult”, Camilla Lackberg, Henrik Fexeus

Wydany rok temu „Mentalista” duetu Lackberg i Fexeus okazał się gigantycznym hitem w Polsce i rozpalił wyobraźnie wszystkich miłośników true crime oraz szeroko pojętego kryminału. Amerykańska pisarka i doświadczony mentalista ponownie działają razem, a my przystępujemy do kolejnego śledztwa prowadzonego przez Minę Dabiri i mentalistę Vincenta Waldera. Tym razem do zespołu dołącza też zawodowy negocjator Adam Bloom.

Fabuła „Kultu” opowiada o porwaniu pięcioletniego Ossiana w sztokholmskiej dzielnicy Sodermalm. W ramach dochodzenia nasi bohaterowie odkrywają, że sytuacja jest niepokojąco podobna do wcześniejszych spraw – być może mamy do czynienia z seryjnym porywaczem? Lackberg i Fexeus udowadniają ponownie, że są fantastycznym duetem. Oparta na wiedzy i doświadczeniu mentalisty oraz umiejętnościach pisarki opowieść zachwyca złożonością oraz niesamowitym, zapierającym dech w piersiach klimatem.
 

Kulta Lackberg
 

 

  • „Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce”

Co z dzisiejszej perspektywy oznacza bycie kobietą i bycie mężczyzną we Polsce? Jak wygląda współczesny podział ról, co faktycznie dzieje się w naszej przestrzeni prywatnej i publicznej? Wojciech Harpula i Maria Mazurek przygotowali serię wywiadów, które oscylują wokół szeroko rozumianego kontekstu płci, równouprawienia i feminizmu.

Zakres tematyczny „Panie przodem…” z jednej strony jest bardzo szeroki, a z drugiej znakomicie się uzupełnia – znajdziemy tutaj dyskusję wokół polityki, języka i edukacji. Od feminatywów, przez środowisko pracy, aż po współczesny feminizm i patriarchat. W rozmowach udział wzięli m.in. Bogdan de Barbaro, Zuzanna Radzik i Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Intrygująca (i nieraz prowokująca!) lektura.
 

Panie przodem

 

  • „Kobiety Capote'go. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour”

Podlana skandalami historia Trumana Capote’a – autora „Śniadania u Tiffany’ego” i jego relacji z najbardziej wpływowymi kobietami swoich czasów. Uznany biograf Laurence Leamer zabiera nas za kulisy nowojorskiej śmietanki towarzyskiej przełomu lat 50 i 60. Tam pośród blichtru obserwujemy przejmującą opowieść o straconym zaufaniu, zdradzie, wykorzystaniu i mrocznych sekretach, które nigdy nie powinny były wyjść na światło dzienne. „Kobiety Capotego” to z jednej strony fascynujący wgląd w nowojorską elitę tamtych czasów, a z drugiej przemyślany reportaż, który fascynuje i wywołuje niezwykle silne emocje. Jedna z najciekawszych premier z kategorii literatura faktu w tym roku!
 

Kobiety Capote'go
 

Nowości wydawnicze 2023 – marzec 

  • „Przędza”, Natalia de Barbaro

Jedna z najgorętszych nowości wydawniczych marca 2023 roku. Natalia de Barbaro, psycholożka i trenerka, podbiła serca czytelniczek za sprawą „Czułej przewodniczki”. Teraz wraca z kolejną inspirującą książką dla kobiet. „Przędza” to pełna empatii, ciepła i zrozumienia podróż, która ma za zadanie przeprowadzić czytelniczki w poszukiwaniu wewnętrznej wolności.

Głównym tematem „Przędzy” jest poczucie uwikłania w „życie nie swoim życiem” – koncept, który jak podkreśla sama autorka bardzo często pojawia się podczas prowadzonych przez nią warsztatów czy w listach od czytelniczek. Natalia de Barbaro pochyla się nad problemem, dzieli swoim doświadczeniem, zachęca do głębszego wejrzenia w siebie, swoje potrzeby i emocje. Bez oceniania czy kategoryzowania, za to z poczuciem zrozumienia na każdej stronie.
 

Natalia de barbaro Przędza
 

  • „Ognisty medalion”, Carla Montero

Premiera książkowa, która ucieszy wszystkich fanów hiszpańskiej autorki. Carla Montero powraca z kontynuacją hitowej „Szmaragdowej tablicy”. Tym razem jej opowieść skupia się wokół tytułowej relikwii, która przez lata odmieniała bieg historii. Fabułę śledzimy z dwóch perspektyw – czterech powiązanych z medalionem osób żyjących w Berlinie roku 1945 roku oraz historyczki sztuki żyjącej w dwudziestowiecznym Madrycie. Z każdym kolejnym rozdziałem intryga zazębia się, wciąga czytelnika, aż w końcu nie da się od niej oderwać.

Carla Montero po raz kolejny udowadnia, że fenomenalnie potrafi łączyć ze sobą gatunki – w „Ognistym medalionie” znajdziemy elementy romansu, klasycznej literatury przygodowej, a nawet kryminału, a to wszystko ubrane w skrojone na miarę szaty historyczne. Doskonała, rozrywkowa propozycja na pierwsze, ciepłe dni wiosny.
 

Ognisty medalion
 

  • „Dziennik cwaniaczka. Więcej czadu”, Jeff Kinney

Wśród marcowych nowości książkowych znajdziemy także coś dla starszych dzieci i młodzieży. Jeff Kinney powraca z kolejnym tomem znanej na całym świecie serii o Gregu Heffleyu – uroczym „słabeuszu” który dzielnie staje naprzeciw wyzwaniom, jakie przynosi mu szkoła i bycie nastolatkiem. W „Więcej czadu” nasz ulubiony Cwaniaczek zostaje pracownikiem technicznym dla zespołu rockowego Bródna Pieluha. Szybko okazuje się, że rokendrolowy świat naznaczony jest problemami, którymi będzie musiał się zmierzyć.

 Nowy tom kultowego „Dziennika cwaniaczka” spodoba się zarówno starym fanom, jak i czytelnikom, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z twórczością Jeffa Kinneya. Autor i rysownik potrafi tworzyć urocze, zabawne opowiastki, w których każdy znajdzie cząstkę samego siebie – niezależnie od wieku!
 

Dziennik cwaniaczka
 

  • „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem”

Jacek Bartosiak od lat zajmuje się kwestiami geopolitycznymi oraz tematami związanymi z wojną, bezpieczeństwem międzynarodowym i strategią. W swojej najnowszej książce autor odchodzi od tematów międzynarodowych i skupia się na Polsce – w kontekście strategii całego kraju, wojny w Ukrainie oraz zmianom w całym regionie Europy środkowo-wschodniej.

„Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” to z jednej strony bardzo holistyczne spojrzenie na temat – autor wyjaśnia zmiany w regionie oraz zastanawia się strategicznie nad rozmaitymi aspektami działania w kraju. A to wszystko napisane inteligentnym, wyrazistym stylem, dzięki któremu całość po prostu świetnie się czyta.
 

Najlepsze miejsce na świecie
 

  • „Tom Felton. Autobiografia. Po drugiej stronie różdżki”, Tom Felton

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów najpopularniejszego czarodzieja w historii popkultury. Tomowi Feltonowi – który w filmowej serii przygód o Harrym Potterze wcielił się w Draco Malfoya – udało się stworzyć opowieść o swoim życiu, która sprawi przyjemność nie tylko największym miłośnikom kina. Bo „Po drugiej stronie różdżki” to po prostu świetnie napisana książka o życiu zwykłego chłopaka, który trafił do magicznego świata filmu i dzieli się swoimi wyjątkowymi doświadczeniami.

„Po drugiej stronie różdżki” Toma Feltona balansuje na granicy bardzo osobistego pamiętnika i pełnej ciekawostek historii o powstawaniu filmów, które pokochały miliony. Nieważne, czy jesteście fanami odtwórcy Draco Malfoya, kochacie Harry’ego Pottera jako całość, czy może chcecie po prostu przeczytać dobrą, rozrywkową historię z kinem w tle – ta książka na pewno okaże się przyjemną niespodzianką na wiosnę!
 

Tom Felton
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com