Czy to w fantastyce dla dzieci i młodzieży, czy w pełnokrwistych powieściach pióra najbardziej poczytnych autorów, smoki od wieków są najniebezpieczniejszymi przeciwnikami lub bywają wykorzystywane jako śmiertelna broń. Smoczych bohaterów znajdziemy u J.K. Rowling, Stephena Kinga czy Andrzeja Sapkowskiego w jednym z opowiadań o Wiedźminie. Wybraliśmy jednak siedem tytułów, gdzie smoki zostały zaprezentowane w wyjątkowy sposób.

Brandon Mull, „Powrót zabójców smoków. Smocza straż. Tom 5”

Brandon Mull jest autorem kilku poczytnych serii fantasy, jednak większość z nas łączy to nazwisko przede wszystkim z cyklem „Baśniobór”. W tym uniwersum rozgrywa się akcja książek „Smocza straż”. Już 18 maja premierę ma piąty tom tej serii, czyli „Powrót zabójców smoków”. Jest to zwieńczenie pasjonującej historii w niezwykłym świecie wykreowanym przez Mulla. Jeszcze przed premierą poznaliśmy jeden wyjątkowo interesujący szczegół najnowszego dzieła amerykańskiego pisarza. Otóż finalna rozgrywka losów bohaterów będzie miała miejsce m.in. na terytorium Polski. Brandon Mull ma całkiem sporą rzeszę fanów w naszym kraju, ale teraz ich liczba może jeszcze się powiększyć.
 

Brandon Mull nowa smocza straż
 

Christopher Paolini, „Eragon”

Paolini w młodości stworzył postać, która stała się jednym z najlepiej zapamiętanych smoków w dziejach. Chodzi oczywiście o „Eragona”, który zapoczątkował cykl „Dziedzictwo”. Smoczyca Saphira dzielnie towarzyszy tytułowemu bohaterowi w wyprawie, która może uratować świat. Paolini wykorzystał w swojej powieści jeden ze znanych z literatury motywów. Otóż Eragon i Saphira połączeni są magiczną więzią, która pozwala im nawiązań porozumienie bez słów. Wspaniałe przygody tego duetu to znakomita lektura dla młodych czytelników i nie ostatnia w naszym zestawieniu.
 

eragon
 

Cressida Cowell, „Jak wytresować smoka”

Książka o smokach, która międzynarodowy rozgłos zyskała głównie za sprawą animowanej ekranizacji. Nietuzinkowe połączenie świata wikingów ze smokami zyskało ogromne grono fanów wśród najmłodszych czytelników. Cały cykl „Jak wytresować smoka” składa się z sześciu powieści, w których latające stwory są wiernymi towarzyszami nie zawsze dzielnych wikingów. Na pierwszy rzut oka smoki w książkach Cowell wyglądają strasznie i drapieżnie, jednak w rzeczywistości mogą być równie spokojne i pozytywnie usposobione jak najwierniejszy pies.
 

jak wytresować smoka książka
 

George R.R. Martin, „Lodowy smok”

Widząc nazwisko autora możecie przypuszczać, że opuszczamy segment książek o smokach dla najmłodszych. Nic bardziej mylnego! „Lodowy smok” to wyjątkowe dzieło George’a R.R. Martina, gdyż mogą po nie sięgnąć już sześciolatki. Tytułowa bestia długo pozostawała nieposkromiona. Jednak w przeciwieństwie do innych smoków pióra Martina, Lodowy smok zamienia wszystko w lód i śnieg. Losy potwora skrzyżowały się pewnego razu z urodzoną w czasach wielkich mrozów Adarą. Zimowe dziecko dotknęło smoka po raz pierwszy kiedy miała cztery lata. Od tej pory stali się nierozerwalni. Teraz ta wyjątkowa powieść dostępna jest w pięknym wydaniu z ilustracjami autorstwa hiszpańskiego artysty Luisa Royo.
 

lodowy smok
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:



J. R. R. Tolkien, „Hobbit”

Książka „Hobbit” musiała się pojawić w naszym zestawieniu najlepszych tytułów o smokach. Chociaż drużyna, do której niespodziewanie trafił Bilbo Baggins dopiero w ostatniej części powieści „Hobbit” musi zmierzyć się ze Smaugiem Wspaniałym, a widmo starcia z mitycznym stworzeniem towarzyszy czytelnikom przez cały czas lektury tej kultowej książki. Sam Smaug terroryzował okolice Samotnej Góry, którą zaczęto nazywać Smoczym Pustkowiem. Naloty smoka boleśnie odczuli również mieszkańcy Dale, którzy ostatecznie albo zginęli albo uciekli. Smaug jest również ważną postacią dla dalszych wydarzeń z uniwersum Tolkiena, dlatego musiał pojawić się wśród najważniejszych postaci swojego gatunku w literaturze.

hobbit tolkien książka
 

George R.R. Martin, „Taniec ze smokami”

Smoki Daenerys Targaryen na dobre stały się jednym z kultowych postaci kultury. W tym skierowanym do zdecydowanie starszych czytelników cyklu „Pieśń Lodu i Ognia”, smoki są niczym śmiercionośna broń, którą bezwzględnie wykorzystuje Daenerys. Wokół tej bohaterki toczy się w dużej mierze piąty tom serii, czyli „Taniec ze smokami”. Poznajemy w nim wiele zwyczajów smoków oraz ich charakterystykę. Z pewnością jest to pozycja, do której z przyjemnością można wracać.
 

taniec ze smokami
 

Bartłomiej Grzegorz Sala, „Księga smoków polskich”

Na koniec nieoczywista pozycja. „Księga smoków polskich” to nietuzinkowa opowieść o najważniejszych stworach, które zapisały się w legendach nadwiślańskich krain. W książce znajdziemy rysy 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im bestii. Sala nie tylko przytoczył opowiadane dzieciom legendy, ale przeprowadził solidną historyczno-etnograficzną pracę na temat wszystkich zaprezentowanych stworzeń. Całość napisana jest stylem łączącym literaturę popularnonaukową z beletrystką. O baśniową atmosferę książki dbają ilustracje rysowników: Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
 

księga smoków polskich
 

Smoki praktycznie od zawsze towarzyszyły dziełom kultury. Dajcie znać w komentarzach jaki jest wasz ulubiony smok, a po więcej książkowych artykułów zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com

Targi Książki Empiku