O wielkim zainteresowaniu tematyką motoryzacyjną, szczególnie wśród najmłodszych dzieci, świadczyć może ogromny wybór kartonowych książek dla dzieci o samochodach i innych pojazdach. Są wśród nich małe kwadratowe wydania z zaokrąglonymi rogami, wprowadzające na każdej stronie jedną maszynę, jak i znacznie większe tomy, w których dzieci nie tylko poznają rozmaite pojazdy, ale też ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość, wyszukując szczegóły.

Nieco starsi czytelnicy znajdą wiele propozycji lektur – od książek opisujących historię samochodów i innych pojazdów, po wydania encyklopedyczne, pełne szczegółów technicznych.

Książki o samochodach dla najmłodszych

Czerwone auto, niebieskie auto. Książka rozkładanka” to nie tylko twarde stronice, kolorowe ilustracje i pełne humoru rymowane teksty, ale też ukryte we wnętrzu rozkładanki. Każdy maluch z radością zajrzy do środka, a przy okazji posłucha czytającego rodzica.

Czerrwone auto

Jeszcze większą frajdę sprawi dzieciom kolejna nietypowa książka, tym razem taka, której tekturowe stronice podzielone zostały na trzy części i dają możliwość niemal nieograniczonej zabawy. „Zwariowane pojazdy” Artura Gulewicza sprawiają, że nie można się oderwać od zabawy słowem i obrazem. Prócz rysunków najróżniejszych maszyn, na stronach, a w zasadzie na ich odwrocie, znajdują się proste napisy, określające położenie lub czynność wykonywaną przez dany pojazd. Kiedy wybieramy pasujący nam w danym momencie przód, środek i tył pojazdu, jednocześnie układamy zdanie – raz bardziej, innym razem mniej sensowne. Świetna zabawa dla całej rodziny!

Zwariowane pojazdy

W kultowej już niemal serii wydawnictwa Nasza Księgarnia, pt. „Opowiem ci, mamo, co robią…”, też nie mogło zabraknąć tematów motoryzacyjnych. Artur Nowicki i Marcin Brykczyński stworzyli słowno-graficzną, pełną warkotu silników i ulicznych korków opowieść o samochodach. „Opowiem ci, mamo, co robią auta” to dużych rozmiarów kartonowa książka, świetna propozycja dla czytelników/oglądaczy w wieku przedszkolnym. Dowiedzą się z niej, jak zbudowane są pojazdy, co kryje silnik; co robią samochody zimą, a co w lecie; jakie auta można spotkać na wsi, a jakie na placu budowy. Ta książka pozwoli spędzić długie godziny na obserwowaniu, opowiadaniu i wyszukiwaniu.

Opowiem ci, mamo, co robią auta

Książki o pojazdach dla nieco starszych

Na tych, którzy w książkach szukają nie tylko rozrywki, ale też wiedzy – czy to z konkretnego obszaru, czy też ogólnej, np. historycznej, czeka kilka pozycji o innym charakterze, niż prezentowałam dotychczas. „Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji” Michała Gąsiorowskiego to, jak sam tytuł wskazuje, opowieść o rozwoju transportu i motoryzacji na przestrzeni wieków. Jako że nie byłoby samochodów bez wynalezienia koła, autor sięga aż tak daleko w czasie. W tej książce czytelnik znajdzie niezliczone ciekawostki, ogromną porcję wiedzy, przekazaną lekko i z humorem. Całość zdobią zabawne, dynamiczne ilustracje.

Od koła do Formuły 1

Podobnych wrażeń i wiedzy dostarczy książka „Ale jazda! Historia samochodu”. Można się z niej dowiedzieć, że historia samochodu rozpoczęła się ponad 5 tys. lat temu, w Mezopotamii, gdzie wynaleziono koło, które wcale nie miało służyć do przemieszczania się, a do robienia naczyń z gliny. Nie zabraknie nazwisk konstruktorów i wielu szczegółów technicznych. Po lekturze obu tych książek mały czytelnik stanie się prawdziwym ekspertem od motoryzacji.

Ale jazda! Historia samochodu

Jeśli mowa o samochodach, nie można też zapomnieć o motosporcie, czyli różnego typu wyścigach. Rąbka tajemnicy uchyla Jarek Kaczmarek w książce „Wielki wyścig. Legendy motosportu”. Młody czytelnik zainteresowany tą tematyką nie będzie mógł się oderwać. Formuła 1 z Robertem Kubicą, rajdy samochodowe, a wreszcie – Dakar. Nie tylko tekst, ale też liczne zdjęcia i infografiki to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Wielki wyścig

Nie tylko do czytania i oglądania

Książki o samochodach, jak już udowodniłam powyżej, są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Także miłośnicy działań artystycznych. „Jak narysować wóz strażacki?” to propozycja nie tylko dla tych, którzy lubią książki o samochodach, ale także dla miłośników rysowania. Autorzy, krok po kroku, kreska po kresce pokazują, jak w prosty sposób zrobić rysunek. Dzięki szczegółowym instrukcjom staje się to łatwe nawet dla osób, które podejrzewają się o brak talentu plastycznego.

Jak narysiwać wóz strażacki?

Szybki rozwój techniki i coraz to nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że rynek motoryzacyjny co chwilę wzbogacają nowe modele pojazdów. To pozwala przypuszczać, że wciąż powstawać będę kolejne książki o samochodach, prezentujące motoryzacyjne nowinki.

Inne kartonowe książki dla dzieci znajdziesz w tekści: „Książki kartonowe dla dzieci – piękne trwałe i bezpieczne”.