Ma wielkie serce, choć nieco mniejszy rozumek, kocha jeść miodek i spędzać czas ze swoim najlepszym przyjacielem Krzysiem – wszyscy dobrze wiemy, o kim mowa. Kubuś Puchatek, stworzony w 1926 roku przez A. A. Milne’a, wszedł do kanonu literatury dla dzieci i jest w nim aż do dzisiejszego dnia. Najsłynniejszy miś na świecie doczekał się masy iteracji w postaci filmów, kreskówek, a nawet gier wideo. Lata mijają, a dzieci wciąż kochają Kubusia i jego przyjaciół.

Przy tych wszystkich adaptacjach warto wciąż wracać do źródła, czyli książek o Kubusiu Puchatku – w końcu to one przyniosły misiowi ogromną sławę i zdobyły serca dzieci na całym świecie. Oto nasz wybór najciekawszych książek o Kubusiu – spodobają się zarówno małym czytelnikom, jak i tym całkiem dużym, którzy chcą poczuć przyjemne ukłucie nostalgii i wrócić na chwilę do czasów dzieciństwa.

„Kubuś Puchatek. Był sobie miś”, Jane Riordan

Najnowsza pozycja na naszej liście to z jednej strony świetny sposób na zapoznanie dzieci z postacią Kubusia Puchatka, a z drugiej wyjątkowy prezent dla wszystkich fanów prozy A. A. Milne’a. „Był sobie miś” stanowi zbiór historii opowiadających o początkach słynnego niedźwiadka – widzimy, jak zaczęła się jego przyjaźń z Krzysiem, pierwsze przygody z Prosiaczkiem etc.

Jane Riordan postawiła sobie za cel, żeby opowiadania były możliwie jak najbliższe oryginałowi – i to się udało idealnie. Podobnie jest w polskiej wersji, zwłaszcza że za tłumaczenie odpowiedzialny był Michał Rusinek, znany z wielu przekładów książek dla dzieci, w tym „Nowych przygód Kubusia Puchatka”. Autorka przywróciła popularnych bohaterów do życia oraz stworzyła historyjki pełne ciepła i serdeczności znanej z książek Milne’a. Dla fanów – pozycja obowiązkowa.

Byl sobie miś

„Kubuś Puchatek”, A. A. Milne

Najważniejsza książka o Kubusiu Puchatku w historii. Ta, od której wszystko się zaczęło i jednocześnie jeden z najważniejszych klasyków literatury dziecięcej. Wracając do oryginalnego „Kubusia Puchatka” po latach, trudno nie docenić uniwersalności tej opowieści. Lata mijają, a przygody misia o bardzo małym rozumku w ogóle się nie zestarzały.

Historyjki tworzone przez Milne’a to wciąż małe dzieła sztuki, w których przygoda łączy się z dużą dawką czułości między bohaterami i mądrym przesłaniem.  Do tego autor miał ogromny talent w tworzeniu zróżnicowanych, wyrazistych postaci, których po prostu nie da się nie lubić – czy jest to lękliwy, wrażliwy Prosiaczek, czy skoczny i odważny Tygrys. „Kubuś Puchatek” pozostaje fantastyczną książką dla dzieci, idealną do wspólnego czytania z rodzicami np. przed snem.

Kubuś puchatek książka

„Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka”, A. A. Milne

W „Chatce Puchatka” powracamy do Stumilowego Lasu i poznajemy kolejne perypetie jego mieszkańców. Druga z książek o Kubusiu Puchatku pod względem atmosfery czy założeń nie odchodzi od poprzedniczki – stanowi raczej naturalne rozwinięcie zawartych w niej pomysłów. Doskonały wybór dla wszystkich czytelników, którzy czują niedosyt po pierwszym „Kubusiu Puchatku” i mają ochotę na więcej.

Sięgając po „Chatkę Puchatka” szczególnie warto zwrócić uwagę na wydanie Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Duży format sprzyja wspólnemu czytaniu z dzieckiem, a wewnątrz znajdziemy klasyczne ilustracje Ernesta H. Sheparda, które wielu może kojarzyć z dzieciństwa – tym razem w doskonałej jakości.

chatka puchatka książka

„Misiu Szpeniolek”, A. A. Milne

Historia polskich tłumaczeń książek o Kubusiu Puchatku jest równie fascynująca, jak same przygody ich bohaterów. Pierwszy przekład w wykonaniu Ireny Tuwim pojawił się jeszcze przed wojną i do dzisiaj pozostaje tym najbardziej rozpoznawalnym i wykorzystywanym przy nowych wydaniach. Jednak w latach 80. otrzymaliśmy też tłumaczenie jak najbliższe oryginału – w nim „Winnie The Pooh” nie otrzymał imienia Jakuba, ale „Fredzia Phi-Phi”.

To jednak niejedyne tłumaczenia prozy A. A. Milne’a. Szczególnie ciekawy jest „Misiu Szpeniolek”, czyli wersja zapisana w całości w gwarze wielkopolskiej. Dzieci będą mogły dzięki niej poznać gwarę regionu i lepiej odsłonić się na bogactwo naszego języka, a dla dorosłych będzie to intrygująca ciekawostka. Co ciekawe, nie jest to jedyne dostępne tłumaczenie tego typu – możemy także kupić „Niedźwiodka Pucha”, czyli „Kubusia Puchatka” po śląsku.

Misiu Szpeniołek

„Nowe przygody Kubusia Puchatka”, Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders

Trudno się dziwić, że po przeczytaniu wszystkich historyjek o Kubusiu Puchatku czytelnicy chcą więcej. „Był sobie miś” pokazuje początki historii Kubusia, a „Nowe przygody…” to oficjalna kontynuacja dwóch oryginalnych książek. Ukoją ciekawość każdego fana zadającego sobie pytanie „Co było dalej?”.

Nad kolejnymi historiami inspirowanymi twórczością A. A. Milne’a pracowała grupa znanych autorów książek dla dzieci. W efekcie otrzymaliśmy zbiór przemyślanych, inteligentnych opowieści w pełni przystosowanych do potrzeb najmłodszego czytelnika – znajdziemy tu wiele o sile przyjaźni, wzajemnym pomaganiu sobie i akceptacji swoich różnic. A wszystko utrzymane w pełnej atmosferze znanej z oryginału.

Nowe przygody kubusia puchatka

„Bardzo małe rzeczy. Proste refleksje o życiu i przyjaźni ze Stumilowego Lasu”, Catherine Hapka

Catherine Hapka to autorka od lat związana z twórczością A. A. Milne’a – jest twórczynią krótkich książeczek dla dzieci z serii „Kubuś i Przyjaciele”, gdzie każda stanowi krótką, zamkniętą historyjkę. „Bardzo małe rzeczy” to największy projekt pisarki i jednocześnie nie tyle książka o Kubusiu Puchatku, ale wokół Kubusia Puchatka.

Autorka wychodzi od historyjek ze Stumilowego Lasu i snuje historie o ważnych życiowych kwestiach, które można wynieść z „Kubusia Puchatka”. Całość przede wszystkim robi wrażenie optymistycznym, miejscami wręcz wzruszającym klimatem. Znajdziemy tutaj masę refleksji na temat drobnych radości, poszukiwania własnego szczęścia i afirmacji życia. Wbrew pozorom nie jest to tytuł typowo dla dorosłych – może stanowić świetny wstęp do rozmowy z dzieckiem na temat wartości Kubusia Puchatka i tego, co młody czytelnik wyniesie z lektury.

bardzo małe rzeczy

A wy? Jakie książki o Kubusiu Puchatku najbardziej lubicie? Dajcie znać!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały promocyjne wydawnictwa Znak Emotikon / okładka "Był sobie miś"