Poradniki z zakresu rozwoju osobistego to sprawa nieoczywista w książkowym świecie, jedni bowiem sięgają po nie nałogowo, inni unikają jak ognia, jedno pozostaje pewne – im bliżej końca roku, noworocznych postanowień i tej charakterystycznej noworocznej cezury, tym ich popularność rośnie. Nic w tym dziwnego. To pożyteczne lektury, o ile wiemy, czego szukamy i jaki cel pragniemy osiągnąć.

„Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie” Edith Eger

Sięgając po ten poradnik obawiałam się taniego marketingowego chwytu – dwanaście lekcji, dwanaście punktów… To brzmi zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe! Z jakim zaskoczeniem odkryłam tu głęboko pouczającą opowieść o przetrwaniu i nauce, jaka płynie nawet z najboleśniejszych przeżyć. Dr Edith Eger bowiem jest ocalałą z Holocaustu kobietą, która straciła swoją najbliższą rodzinę w piekle obozu Auschwitz, przeżyła tułaczkę, niewyobrażalne próby i cierpienie, by po latach uczyć innych przetrwania na bazie swoich własnych doświadczeń i specjalizować się w leczeniu syndromu stresu pourazowego. Jej „Dar” to niejako kontynuacja myśli rozpoczętej w bestsellerowym „Wyborze”, która pozwala przetrwać niewyobrażalne i dalej żyć.

Dokonać wyboru

„To, co nam się przydarza, nie ma większego znaczenia; najważniejsze jest to, co zrobimy z naszymi doświadczeniami.”

Podstawą poradnika dr Edith Eger jest wybór – wybór, dzięki któremu można przeżywać nawet najokrutniejsze wydarzenia losu, niewyobrażalne cierpienia jako tytułowy dar, lekcję, która umacnia naszą wewnętrzną siłę i buduje motywację do działania oraz trwania. To charakterystyczne podejście pozwala uzyskać wolność, która jest dla autorki podstawą człowieczeństwa. Jej „Dar” to nie tylko niezwykłe świadectwo, ale przede wszystkim pełna anegdotek, pozytywnej energii i optymizmu podpowiedź, jak radzić sobie wtedy, gdy świat wydaje się nam walić na głowę. Lekcja za lekcją czytelnik odkrywa, że często sam sobie tworzy pułapki i więzienia, w które wpada i trwa w nich całkiem nieświadomie aż do chwili wewnętrznego wyzwolenia.

Napisany z charyzmą, humorem i głęboką empatią poradnik, który miejscami potrafi zawstydzić, ale od początku do końca inspiruje, by nigdy się nie poddawać – „wyzwól się z więzienia swojego umysłu”, proponuje dr Eger – i warto pójść za jej radą.

Dar

„Bądź skuteczny” Mateusz Grzesiak

„Bądź skuteczny. 50 narzędzi rozwijających efektywność osobistą i zawodową” Mateusza Grzesiaka, doktora zarządzania, pedagogiki i psychologii, konsultanta, wykładowcy i terapeuty, z dwudziestoletnim doświadczeniem zarówno pracy w Polsce, jak i za granicą.

Poradnik autora (nie pierwszy w jego imponującej karierze zawodowej) to moim zdaniem najbardziej praktyczny, uniwersalny i faktycznie użyteczny w codziennym życiu przewodnik spośród trzech wymienionych w zestawieniu. Autor podaje tu bowiem jak na tacy bardzo konkretne wskazówki i podrzuca działania, które rzeczywiście mogą coś w życiu zmienić. O ile tylko chcemy, bo to „chcieć” jest podstawowym faktorem, który musi zostać spełniony, jeśli pragniemy osiągnąć zmiany.

Cel: dobre nawyki

„Nic bowiem, co wartościowe, nie przychodzi łatwo.”

Dr Mateusz Grzesiak nie owija w bawełnę. Chcesz się zmienić? Świetnie! Jedyne co musisz zrobić, to pokierować się prostymi wskazówkami i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, a z czasem, ciężko pracując, uzyskasz oczekiwane wyniki w wybranej dziedzinie życia. Sam poradnik podzielony jest na trzy sekcje: relacje, self care i samorozwój. Od pierwszej strony wszystko jest jasne, przedstawione przez autora tak, by wykorzystać podaną wiedzą do ostatniej kropli. Dr Grzesiak dzieli się sprawdzonymi narzędziami, podrzuca konkretne techniki, które pomagają w przyswajaniu wiedzy, obracaniu się w towarzystwie i radzeniu sobie z problemami codzienności. Odpowiada na pytania – od prozaicznych „Jak być lubianym?”, przez „Jak być zdrowszym?” i „Jak schudnąć i trzymać wagę?” aż po „Jak odnosić sukcesy w różnych obszarach?”. Bez rozdrabniania, bez lania wody – wszystko jest tu jasne, łatwo przyswajalne, przystępne w każdym calu.

Dopracowany merytorycznie, wizualnie czytelny, precyzyjny „Bądź skuteczny” dr Mateusza Grzesiaka jest jedną z tych lektur, które warto mieć pod ręką, by wracać do nich dokładnie wtedy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. To ogrom pomocnej wiedzy w książkowej pigułce.

Grzesiak nowa książka

„Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” Christel Petitcollin

Dla francuskiej psycholożki i terapeutki Christel Petitcollin zagadnienie wysokiej wrażliwości to jej prawdziwy konik. Od ponad dwudziestu lat pomaga wyjątkowym dzieciakom rozwijać indywidualny potencjał, pomaga poprawiać rodzinną komunikację oraz prowadzi terapie, które pomagają osiągnąć równowagę osobistą. Natomiast w swoich książkach autorka pomaga zrozumieć mechanizmy rządzące umysłami wysoce wrażliwymi czy „nadwydajnymi mentalnie” (jak sama je nazywa).

Poradnik czy podręcznik?

„Wszystkiego jest za dużo: myśli, pytań, emocji...”

Rozgorączkowanie, nadaktywność umysłu, niezrozumienie ze strony otoczenia… To tylko niektóre aspekty, z jakimi muszą zmagać się osoby wysoce wrażliwe, a które w niezwykle empatyczny sposób opisuje w swojej książce Christel Petitcollin. Kładę tu nacisk na „opisywanie” – jej książka bowiem nie przypomina typowego poradnika. To raczej podręcznik, który krok po kroku tłumaczy złożoność ludzkiego, nadaktywnego umysłu, bardziej od strony ściśle terapeutycznej, psychologicznej niż użytkowej. O ile sami nie zmagamy się w jakiś sposób z problemem opisanym w książce, trudno jest wyłuskać z niej konkretne porady z całego ogromu przemyśleń, jakimi dzieli się autorka. Obszar poruszanych tematów niejednokrotnie może zaskoczyć: od hiperempatii i hiperestezji, przez homeopatię aż… po kontrowersyjne nieco doświadczenia mistyczne.

Mało tu poradnika, więcej podręcznika (przewodnika?), jednak osoby szukające odpowiedzi na swoje osobiste zmagania, być może właśnie w „Jak mniej myśleć” odnajdą odpowiedzi.

Jak mniej myslec

Więcej tekstów z cyklu Książki na wieczór znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.