Kochacie muzykę? A może macie znajomych melomanów, fanów mocnych lub delikatnych brzmień, stałych bywalców koncertów lub tych, co próbują własnych sił w kapeli czy za mikrofonem? Jeżeli tak, te książki są specjalnie dla Was. Ich czytanie powinno sprawić tyle radości, co słuchanie bądź granie ulubionych kawałków. Przekonajcie się sami!

 

Jeśli muzyka Wam w duszy gra – sięgnijcie po te książki:
 

Bruce Dickinson. Do czego służy ten przycisk? Autobiografia

Bruce Dickinson to także rasowy gawędziarz z poczuciem humoru jak hartowana stal. W jego autobiografii przeczytacie o zwariowanych 30 latach z Iron Maiden, błyskotliwej karierze solowej, o pierwszych zespołach, ojcostwie i niedawnej walce z nowotworem. Przyjrzycie się z bliska jednemu z najbardziej niezwykłych współczesnych artystów, autorowi „Run to the Hills”, „Powerslave”, „2 Minutes to Midnight” i innych nieśmiertelnych hitów.

 

Mistrz. Absolutnie

https://ecsmedia.pl/c/mistrz-absolutnie-o-wojciechu-mlynarskim-opowiadaja-artur-andrus-jerzy-bralczyk-krzysztof-daukszewicz-michal-ogorek-irena-santor-i-inni-b-iext51379516.jpg

Wojciech Młynarski dla kilku pokoleń polskiej inteligencji był kimś wyjątkowym. Niby pisał tylko piosenki, ale to było coś dużo więcej – piękna literatura, znakomity zmysł obserwacyjny, ironia ale i liryzm. O Wojciechu Młynarskim opowiadają Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek, Irena Santor i inni. To będą niezwykłe historie.

 

Kazik. Biała księga

https://ecsmedia.pl/c/kazik-biala-ksiega-w-iext51379549.jpg

Jaki narkotyk pomógł Kazikowi rozwiązać nieodgadnioną zagadkę istnienia? Po jakim łapał największe doły? A jaki sprawił, że skóra płatami odchodziła z twarzy?
Czym urzekła Kazika Uma Thurman? Dla kogo się spalał? I kto jest jego królewną?
Nieznane fakty, anegdoty i opowieści z życia oraz solowej działalności Kazika. Inspiracje i wspomnienia kryjące się za wszystkimi – a jest ich blisko dwieście – piosenkami lidera Kultu, które ukazały się na płytach. W książce Wiesława Weissa, redaktora naczelnego miesięcznika „Teraz Rock” oraz autora rockowych encyklopedii, wielu innych publikacji na temat muzyki i powieści kryminalnej „Biała wódka, czarny ptak”.

 

Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka - miasto – ludzie

https://ecsmedia.pl/c/budka-suflera-memu-miastu-na-do-widzenia-muzyka-miasto-ludzie-b-iext51085739.jpg

"Budka Suflera – Memu miastu na do widzenia. Muzyka – miasto – ludzie" to pierwsza w historii biografia zespołu. Merytoryczna, dynamiczna, przepełniona anegdotami i tętniąca autentyzmem opowieść o zespole, który zawładnął sercami Polaków. Inspiracją dla książki był pożegnalny koncert Budki Suflera w Lublinie 18 września 2014 r. Setlista koncertu stworzyła historię Budki w pigułce. Stała się ona również osią książki i pretekstem do szerszej opowieści o zespole i prywatnym, pełnym przygód życiu jego członków.

 

T. LOVE. Potrzebuję wczoraj. Oficjalna biografia

https://ecsmedia.pl/c/t-love-potrzebuje-wczoraj-oficjalna-biografia-1982-2017-w-iext50733833.jpg

Czwartego lutego 1982 roku o godzinie 20.15 cała Polska kończyła właśnie oglądanie dziennika telewizyjnego (lub, co bardziej prawdopodobne, kończyła jego demonstracyjne „nieoglądanie”) i szykowała się na czarno-biały kryminał Tylko umarły odpowie Sylwestra Chęcińskiego. Wielkiego wyboru nie było – nadawano tylko jeden program TVP. W tym samym czasie na scenę sali gimnastycznej IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie wkraczał zespół składający się z trzech uczniów IV B – Zygmunta Staszczyka, Jacka Wudeckiego i Darka Zająca, oraz jednego z III C – Janka Knorowskiego. Zaczynał się właśnie pierwszy koncert zespołu znanego od tej chwili jako T.Love Alternative.

 

Bukaryk. Fatalny przykład dla młodzieży

https://ecsmedia.pl/c/bukartyk-fatalny-przyklad-dla-mlodziezy-w-iext51727604.jpg

Autobiografia Piotra Bukartyka, mistrza słowa i rymu, niepoprawnego romantyka, grajka i błazna, który od prawie czterdziestu lat układa piosenki, a od ponad dekady najbardziej intensywnie pracuje w nocy z czwartku na piątek. Efekt tej nieprzespanej nocy rozśmiesza lub wzrusza goszczącego go Wojciecha Manna i słuchaczy Trójki, a często drażni polityków.

 

Kanye West. Bóg i potwór

https://ecsmedia.pl/c/kanye-west-bog-i-potwor-w-iext48870717.jpg

Kanye West – wizjoner, szaleniec, artysta, człowiek renesansu czy megaloman? Bo umiejętności wbijania kija w mrowisko odmówić mu nie można, tak jak muzycznego wizjonerstwa i łamania schematów. Niemal każdy dzień przynosi jakiś news z obozu Westa, zwykle błahy i plotkarski, albo silący się na skandalizowanie. Jednak jego albumy bezdyskusyjnie przełamywały bariery – zarówno za sprawą brzmieniowej pomysłowości, głębi, jak i otwartości na ponadgatunkowe kooperacje. Zburzyły i zreformowały muzykę rap, aż stała się właściwie nierozpoznawalna pod względem tonów, stylów i uczuć.

 

1001 albumów muzycznych. Historia muzyki rozrywkowej

https://ecsmedia.pl/c/1001-albumow-muzycznych-historia-muzyki-rozrywkowej-b-iext50155015.jpg

Nowe, zaktualizowane wydanie znakomitego przewodnika po muzyce rozrywkowej od początków rock and rolla w latach 50. XX w. po rok 2017. Opisy albumów, ciekawostki, listy utworów, ponad 900 fotografii okładek płyt, zespołów muzycznych i wykonawców. Przekrojowa wiedza i przenikliwe, krytyczne spojrzenie 96 uznanych na świecie dziennikarzy muzycznych czynią z tej publikacji cenne kompendium. Obowiązkowa lektura dla fanów muzyki rozrywkowej w każdym wieku.

 

Zasłuchany mózg. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki

https://ecsmedia.pl/c/zasluchany-mozg-co-sie-dzieje-w-glowie-gdy-sluchasz-muzyki-b-iext39770524.jpg

Daniel J. Levitin, niegdyś muzyk rockowy, a dziś neurobiolog, analizuje związek między muzyką – jej wykonaniami, kompozycją, sposobami słuchania i powodami, dla których nam się podoba – a mózgiem człowieka. Książka "Zasłuchany mózg" to otwierająca uszy i głowy analiza jednej z namiętności rządzących naturą człowieka. Wykorzystując najnowsze badania i przykłady muzyczne, od Mozarta, Elli Fitzgerald i U2 po Schönberga i Metallikę, Levitin pokazuje:

  • dlaczego odczuwamy więź emocjonalną z muzyką, której słuchaliśmy, będąc nastolatkami,
  • jak kompozytorzy wykorzystują to, w jaki sposób nasz mózg racjonalizuje świat,
  • dlaczego 10 000 godzin ćwiczeń – a nie talent – sprawia, że stajemy się wirtuozami,
  • jak to się dzieje, że niektóre melodie długi czas tkwią w naszych głowach.

Znajdziecie tu sporo muzycznych ciekawostek!

 

A Wy macie swoje ulubione muzyczne książki? Wolicie biografie słynnych artystów, czy powieści z muzyką w tle?

Więcej książek o zespołach i piosenkarzach, a także ich płyty znajdziecie na empik.com.