Jeśli już teraz chcecie zaplanować sobie powakacyjną listę must-read, sięgnijcie do naszego zestawienia jesiennych zapowiedzi wydawniczych, które prezentują się naprawdę obiecująco. Znajdziemy wśród nich kontynuację kultowego kryminału, debiutancką książkę jednej najgłośniejszych amerykańskich powieściopisarek ostatnich lat, wzruszającą biografię przedwcześnie zmarłej aktorki i groteskową historię rodem z prowincjonalnego miasteczka. Będzie co czytać!

 

Miłośnicy kultowej trylogii Stiega Larssona, zmarłego przedwcześnie w 2004 roku, nie tylko zdążyli się już pogodzić z Davidem Lagercrantzem jako spadkobiercą jego pisarskiej schedy, ale także pokochać kontynuację “Millenium”. Powieść Lagercrantza “Co nas nie zabije” z 2015 roku rozeszła się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy na całym świecie i przez wiele tygodni utrzymywała się w wielu krajach na pierwszych miejscach listy bestsellerów.

 

Salander i Bloomkvist na tropie, czyli 5. część “Millenium”

Pamiętacie pewnie, że w czwartej części Lisbeth Salander - współpracując z Mikaelem Blomkvistem przy sprawie, w którą zamieszane były amerykańskie służby specjalne - włamuje się na serwery agencji wywiadowczej USA. W piątej części, zatytułowanej “Mężczyzna, który gonił swój cień”, Lisbeth Salander odbywa karę w więzieniu dla kobiet Flodberga i ze wszystkich sił stara się nie wchodzić nikomu w drogę. Jednak pewnego dnia nie wytrzymuje i staje w obronie prześladowanej dziewczyny, co doprowadza ją do starcia z przywódczynią więziennego gangu. Tymczasem wychodzą na jaw kolejne fakty z traumatycznego dzieciństwa Lisbeth, która - pragnąc rozwikłać tę bolesną zagadkę - zwraca się o pomoc do Mikaela Blomkvista. Ich wspólne śledztwo zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, doprowadzając do niespodziewanych zwrotów akcji.

 

Mroczne tajemnice Barcelony

Na 3 października zapowiedziano międzynarodowa premierę długo oczekiwanej książki Dana Browna, która w Polsce będzie nosiła tytuł “Początek”. Tym razem profesor Robert Langdon, światowej sławy ekspert w dziedzinie ikonografii, odwiedza Muzeum Guggenhaima w hiszpańskim Bilbao, gdzie jego przyjaciel - wizjoner i wynalazca Edmond Kirsch - zamierza ogłosić swoje najnowsze odkrycie, które zburzy dotychczasowy porządek świata i zmieni podstawy ludzkiej egzystencji. Niestety, jak można się było domyślić, to doniosłe wydarzenie zostaje w brutalny sposób przerwane, zaś prof. Langdon, wspólnie z dyrektorką muzeum Ambrą Vidal, uciekają do Barcelony, gdzie będą próbowali odcyfrować tajne hasło, chroniące dostęp do przełomowego odkrycia Kirscha.

W tej podróży przez Hiszpanię i symboliczną pielgrzymkę przez historię, religię i świat sztuki współczesnej, Langdon zmierzy się z mrocznymi siłami strzegącymi wielkich tajemnic świata, szukając równocześnie odpowiedzi na elementarne pytanie ludzkiej egzystencji: skąd przybywamy i dokąd zmierzamy. Prawda okaże się szokująca nie tylko dla niego, ale i dla całego świata. czyżby Edmond Kirsch miał rację?

 

Szokujący sekret amerykańskiego Noblisty

Jedna z najgłośniejszych amerykańskich powieści ostatnich lat - “Małe życie” Hanyi Yanagihary, wydana w Polsce w 2016 i szybko uznana za Bestseller Empiku - wywołała niemałe poruszenie w sercach i umysłach czytelników na całym świecie. Opowiadając historię czwórki nowojorskich przyjaciół, z wolna odkrywa bolesną tajemnicę jednego z nich, docierając do najgłębszych pokładów ludzkiego cierpienia. Nie mniej trudny temat porusza debiutancka powieść Yanagihary - “Ludzie na drzewach” - uznana za książkę roku 2014 przez "The Wall Street Journal", "Publishers Weekly" i "The Huffington Post" oraz uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami amerykańskiej branży wydawniczej.

Bohaterem tej powieści jest wybitny amerykański lekarz, który podczas wyprawy w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje przełomowego odkrycia, które zmienia nie tylko jego życie, ale i oblicze całej medycyny. Na tle tych doniosłych wydarzeń, a także na styku dwóch odmiennych kultur - w zderzeniu cywilizacji z pierwotnością i naturą - poznajemy głównego bohatera jako człowieka, który zdaje się żyć poza kategoriami moralności, płynnie poruszając się pomiędzy altruizmem a skrajnym egoizmem. Fabuła “Ludzi na drzewach” nawiązuje do prawdziwej historii Daniela Carletona Gajduska, amerykańskiego laureata Nagrody Nobla z dziedziny medycyny w roku 1976. Jego rewolucyjne badania terenowe nad chorobotwórczymi prionami, które uratowały dziesiątkowanych przez wirusy rdzennych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei, miały jednak swoją straszliwą cenę. Czy wielkie umysły mają prawo żyć poza dobrem i złem?

 

Życie, które skończyło się zbyt wcześnie

Pod koniec września na księgarskich półkach pojawi się pierwsza, autoryzowana przez rodzinę, biografia Anny Przybylskiej - uwielbianej przez publiczność aktorki, przedwcześnie zmarłej w wieku 36 lat na nowotwór trzustki. “Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha” - radosna, bezpretensjonalna i daleka od celebryckiego zadęcia, Przybylska uosabiała “dziewczynę z sąsiedztwa” - uroczą Marylkę ze ‘Złotopolskich” - której polska publiczność od zawsze szczerze kibicowała w drodze ku realizacji marzeń, tych zawodowych i rodzinnych.

 

Jednak na tym sielskim obrazku raz po raz pojawiał się niepokojący cień. “Ania spieszyła się momentami tak, jakby czuła, że to wszystko może zbyt długo nie potrwać. Jakby wiedziała, że szybko musi zawierać związek, zakładać rodzinę, urodzić dzieci, by zdążyć się jeszcze tym wszystkim nacieszyć” – wspominają bliscy aktorki, która zmarła z 2014 roku, osierociwszy trójkę dzieci ze związku z piłkarzem, Jarosławem Bieniukiem. W ostatnich miesiącach życia Przybylska wielokrotnie zmagała się z sensacyjnymi doniesieniami bulwarowej prasy na temat swojej choroby, walczyła z fotoreporterami wystającymi pod jej domem i zakłócającymi spokój jej rodziny, próbując przy tym normalnie żyć i cieszyć się każdą chwilą.

Właśnie taka, niezłomna i pozytywna, wyłania się z kart książki Ania. Biografia Anny Przybylskiej” Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego, dziennikarzy trójmiejskiej „Gazety wyborczej”, którzy w 2016 roku opublikowali na łamach „Wysokich obcasów” przejmujący wywiad z matką zmarłej aktorki.

 

Wymazane z mapy Polski?

Unikalna hybryda utalentowanego pisarza, pretensjonalnej szafiarki i prowokacyjnego celebryty - czyli Michał Witkowski w wielkim stylu powraca na literacką scenę! Powieść nosząca pierwotnie roboczy tytuł “Flirt towarzyski”, po wielomiesięcznych perturbacjach wynikających ze zderzenia show-biznesu z literaturą, w końcu trafi do rąk czytelników, nosząc wymowny tytuł “Wymazane”.

Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni” - czytamy w wydawniczej zapowiedzi. Oto wymarzona sceneria niecodziennego romansu prowincjonalnego Adonisa, Damiana Pięknego, z lokalną potentatką - wiekową i niepiekną Alexis, która w zamian za szeroki wachlarz rozkoszy cielesnych oraz dozgonną lojalność gwarantuje bohaterowi dostatnie życie i bajeczny spadek. Ta przewrotna, pełna absurdów i groteski historia miłosna, porywa nas swoim rozmachem i nieustannie zaskakuje. Gdzie zaprowadzi nas finał tego barwnego korowodu postaci, zdarzeń i mistrzowskiej narracji? Jeden Witkowski raczy wiedzieć.