Czerwiec to miesiąc równości, tzw. „Pride Month”. Nie tylko w tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki, które uwrażliwiają na różnorodność i uczą empatii.

 


„Cudowny chłopak”

1. August cierpi na chorobę genetyczną, przez którą jego twarz jest zdeformowana. Główny bohater książki „Cudowny chłopak” jest pełnym energii, dowcipnym chłopcem, który pomimo prawie trzydziestu operacji, wciąż cieszy się dzieciństwem, spędzając czas z rodzicami i siostrą. Jego życie zupełnie się zmienia, kiedy zostaje zapisany do piątej klasy szkoły podstawowej. Niemal natychmiast spotyka się z ostracyzmem. Jest traktowany inaczej tylko dlatego, że jego twarz wygląda inaczej niż rówieśników. Książka doskonale opisuje emocje i przeżycia małego chłopca, który każdego dnia musi zmagać się z atakiem ze strony otaczających go uczniów. Na szczęście, wśród grupy pełnej niezrozumienia, pojawia się odrobina dobroci, przyjaźni i wspaniałomyślności. Lektura ta jest idealną pozycją do nauki tolerancji i empatii.

 

 


„Slash”

2. „Slash” autorstwa Natalii Osińskiej jest historią o Leonie i Tośku, których łączy szczególna więź. Leon jest introwertykiem i ukrywa tajemnicę, przez którą musiał zmienić szkołę i odejść z domu. Natomiast Tosiek jest charyzmatyczny, ale również skrywa sekret, ponieważ całkiem niedawno był jeszcze Antoniną. To niezwykła opowieść o zmaganiach i trudach codziennego życia osoby transseksualnej, która pragnie jedynie czuć się dobrze w swojej skórze. Książka doskonale obrazuje to, co przeżywa większość nastolatków – licealne trudy, pierwszą miłość i młodzieńcze dylematy. Jak pogodzić ciężki okres dorastania z akceptacją samego siebie? „Slash” to świetna lektura dla tych którzy chcieliby przełamać tabu i dowiedzieć się więcej na temat zmiany płci oraz zrozumieć transseksualizm.

 „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”

3.  Na jego miejscu, wielu poddałoby się bez walki. Nick Vujcic jest dzisiaj prawdziwą legendą. Chętnie opowiada o porażkach i trudnościach, które pomogły mu w odniesieniu sukcesu. Nick urodził się bez kończyn i przez lata był obiektem żartów, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Nieustannie przyciągał wzrok przechodniów i wiele razy usłyszał przykre słowa. Nie przeszkodziło mu to jednak w spełnianiu swoich marzeń i dążeniu do wybranego celu. Nick jest dzisiaj właścicielem firmy i podróżuje po całym świecie, aby brać udział w konferencjach i spotkaniach. Niezwykła siła i pasja sprawiły, że szybko stał się mówcą motywacyjnym, a jego wykłady potrafią pobudzić do działania, uwalniając ukryte pokłady energii w każdym słuchaczu. Jego historia jest dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje.

 „Mężczyźni z różowym trójkątem”

4.  II Wojna Światowa jest niewątpliwie jednym z najgorszych okresów w historii ludzkości. W tym czasie odmienność karana była ciężką pracą, a nawet śmiercią. Chociaż o obozach zagłady powstaje wiele publikacji, rzadko porusza się temat więźniów oznaczonych różowym trójkątem. Heinz Heger opisuje w swoich wspomnieniach przeżycia, jakich doświadczył w obozie koncentracyjnym. Mężczyzna został oznaczony różowym trójkątem, który komunikował, że został skazany za miłość do drugiego mężczyzny. Symbol miał pokazywać innym więźniom oraz strażnikom, że mają do czynienia z osobą homoseksualną. Jest to pierwsza opublikowana relacja byłego więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych, który był prześladowany na mocy Paragrafu 175 za orientację homoseksualną. Wspomnienia Hegera są do dziś uznawane za unikatowe, nie tylko w związku z przełamaniem tabu związanego z tą grupą ofiar, ale przede wszystkim ze względu na przerażający opis cierpienia osób oznaczonych różowym trójkątem, które były prześladowane także po wojnie.

 

 


„Jak pokochać centra handlowe”

5. Sam tytuł jest przewrotny. Książka nie jest poradnikiem mającym na celu naukę czerpania przyjemności z przebywania w galeriach handlowych. To przelanie na papier suchej, szarej i nudnej codzienności. Główną bohaterką jest zwykła mieszkanka przedmieść Warszawy i jej równie zwykłe życie. Kobieta nie ma stałego zatrudnienia, miewa stany depresyjne i trwa w nijakim związku małżeńskim. Po jakimś czasie decyduje się na dziecko, pomimo niepewnej przyszłości zawodowej. Kiedy maleństwo przychodzi na świat, jej życie zmienia się o 180 stopni. Zachowanie młodej matki w depresji oceniane jest przez wszystkich wokół. Dodatkowo nie może liczyć na żadne wsparcie, co nie ułatwia powrotu do normalności. Przedstawiona historia pozwala lepiej zrozumieć trudy codziennego życia w depresji oraz pokazuje konsekwencje bezrefleksyjnego oceniania przez osoby z najbliższego otoczenia.

 

 


„Pasztety do boju”

6. Na wiele osób duży wpływ mają media, które promują jeden, określony ideał sylwetki. Zarówno nastolatkowie, jak i dorośli mają w związku z tym zaburzone spojrzenie na swój własny wygląd, a wewnętrzny głos bardzo często podpowiada jedynie „za grubo, za chudo, brzydko”. Powieść „Pasztety do boju” to zabawna historia o dojrzewaniu, przyjaźni i nieidealnych ciałach. Głównymi bohaterkami są Mireille, Astrid i Hakima, które otrzymały dość nietypowe wyróżnienie. Dziewczęta zostały ogłoszone Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Pasztetem na Facebooku. Ich rówieśnicy nie czuli żadnego skrępowania podczas oceny wyglądu swoich koleżanek.
Piękna opowieść pomoże wszystkim tym, którzy walczą z niską samooceną i wciąż czują, że ich ciało nie jest dość dobre. Utarte stereotypy promowane przez media mają niekorzystny wpływ na młode osoby, dlatego warto sięgnąć po pozycję uczącą większego dystansu do samego siebie.

 

 


Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry

7. „Mamo, kiedy stanę się biała?” - zapytała czarnoskóra dziewczynka mamę. Skąd to pytanie? Wszystkie pozytywne postaci, które oglądała w filmach, były białe. Czarnoskórzy bohaterowie byli źli. A ona przecież była dobra, więc wywnioskowała, że wyrośnia na białą kobietę. Reni Eddo-Lodge jest Brytyjką i opisuje różnice w traktowaniu na podstawie rasy, na przykładzie własnych obserwacji, doświadczeń. Ale nie tylko. Sięga do historii kolonii Wielkiej Brytanii, żeby uzmysłowić jak bardzo zakorzenione są rasistowskie zachowania, nawet te utajone. Dla każdego kto chce zrozumieć jak czuje się czarnoskóra osoba - lektura obowiązkowa.

 

 


„Simon oraz inni homo sapiens”

8. Bardzo często zdarza się, że osoby homoseksualne kryją swoje uczucia ze względu na środowisko, w którym się znajdują. Tak było w przypadku Simona, głównego bohatera książki „Simon oraz inni homo sapiens”. Chłopak napisał e-maila z prawdą o sobie. Niestety, wiadomość wpadła w niepowołane ręce. Prześladowca postanowił wykorzystać fakt, że chłopak boi się wyznać prawdę, dlatego zaczął go szantażować. Simon zgadza się na wszystkie warunki, aby chronić siebie i kolegę, do którego chciał wysłać wiadomość. Historia pookazuje, z jakimi problemami muszą mierzyć się osoby homoseksualne w szkołach oraz jak bardzo ważna jest dla nich akceptacja najbliższych i rówieśników.

 

 


„Opowieść podręcznej”

9. „Opowieść podręcznej” to niewątpliwie jeden z największych hitów serialowych ostatnich lat. Oczywiście książka autorstwa Margaret Atwood, od której wszystko się zaczęło, cieszy się równie dużą popularnością. Główna bohaterka jest Podręczną, która pełni rolę niewolnicy. Jej zadaniem są nie tylko codzienne porządki i dbanie o mieszkańców, ale również rola surogatki. Bezimienna kobieta nie ma prawa głosu, nie może sprzeciwić się swojemu losowi i każdego miesiąca modli się o to, aby jej zarządca ukrócił ten koszmar. Opisywana antyutopijna wizja pokazuje, co może się wydarzyć, kiedy obierze się głos kobietom.

Przedstawione przez nas pozycje są dowodem na to, że świat nieustannie się zmienia, a tematy budzące tabu, są coraz chętniej poruszane w literaturze. Książki pozwalają kształtować charakter i poszerzać horyzonty, dlatego powyższe historie mogą pełnić rolę doskonałej lekcji tolerancji, akceptacji i zrozumienia.

Więcej artykułów dotyczących książek znajdziecie w naszym dziale Pasja Czytam.

A jeśli chcecie zgłębić temat to zapraszamy na spotkanie z cyklu #EmpikTalksWspólnie z Kayax oraz Going. zapraszamy na dyskusję „Równość, różnorodność, tolerancja” z udziałem Mery Spolsky, Barbary Wrońskiej oraz Michała Szpaka. Punktem wyjścia do rozmowy będzie wydany właśnie album „Music 4 Queers & Queens”, który powstał dzięki zaangażowaniu artystów z czołówki polskiej sceny muzycznej. W ten sposób chcemy celebrować pride month – miesiąc, w którym na całym świecie zwraca się szczególną uwagę na kwestie dyskryminacji różnych grup ze względu na płeć, orientację seksualną, wiek, pochodzenie, religię, zdrowie, poglądy itd. Rozmowę poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. Spotkanie będzie transmitowane 5 czerwca o godz. 18 na Facebooku Empiku.

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją, kapelusz i tekst