W naszym wyborze książeczek postawiliśmy przede wszystkim na różnorodność. Znajdziecie tutaj zarówno książki dla dzieci po ukraińsku, tytuły dwujęzyczne, jak i tytuły z minimalną ilością tekstu, z których spokojnie mogą skorzystać maluchy niemówiące po polsku. Oprócz klasycznych bajek do czytania, znajdziemy tutaj także historie obrazkowe, kolorowanki czy wydania edukacyjne umożliwiające np. poznawanie nowych słówek.

Ksiązki dla dzieci po ukraińsku – nasze propozycje

„Киця-Миця каже: "Добрий день!"” / „Kicia Kocia mówi: "Dzień dobry" w języku ukraińskim”, Anita Głowińska

Kicia Kocia to bezapelacyjnie jedna z największych gwiazd polskiej literatury dziecięcej. Seria tworzona przez Anitę Głowińską od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników i stale gości na listach bestsellerów. Trudno się dziwić – książeczki z Kicią Kocią to urocze, pełne empatii i czułości opowiastki z mądrym przesłaniem. W wersji ukraińskiej bohaterka nazywa się Kicia Micia. Dochód ze sprzedaży Kici Koci w języku ukraińskim zostanie przekazany na pomoc Ukrainie za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej.

Kicia kocia po ukraińsku

„Bajki ukraińskie”, Anna Helena Anuszewska, Oksana Bagri

Zbiór tradycyjnych ukraińskich bajek w wersji dwujęzycznej to dobry pomysł na prezent zarówno dla dzieci z Ukrainy, jak i z Polski. Tym pierwszym pozwoli wrócić do ukochanych historyjek, drugim na odkrywanie nowej kultury i otwarcie się na to, czego jeszcze nie znają. Dodatkowym atutem „Bajek ukraińskich” są śliczne, ilustracje, nadające całości klasycznego klimatu.

Bajki ukraińskie

„Мої перші слова” / „Moje pierwsze słowa”, ilustracje Anna Simeone

Wyjątkowa książka dla dzieci po ukraińsku, która ułatwi młodym czytelnikom pierwszy kontakt z ich rówieśnikami z Polski. Propozycja od wydawnictwa Olesiejuk to minisłowniczek ukraińsko-polski: znajdziemy w nim tłumaczenia nazw zwierząt, pojazdów, ale też pojęć abstrakcyjnych, jak emocje. Kolorowe ilustracje Anny Simeone ułatwią dzieciom zapamiętywanie słówek oraz uprzyjemnią przeglądanie słowniczka.

moje pierwsze słowa

„Tепер наш дім тут. / Teraz tu jest nasz dom", Barbara Gawryluk, Maciej Szymanowicz

Dwujęzyczna książka polsko-ukraińska, która powstała na bazie prawdziwych wspomnień jednej z rodzin uciekających do Polski. Opowiada historię ewakuacji z Doniecka oraz przyjęcia w Polsce. Mądra pozycja doskonała dla dzieci z obu krajów – pomaga zrozumieć trudne sytuacje i przepracować wspólnie z rodzicami.

Teraz tu jest nasz dom

„Майя та друзі / Maja i przyjaciele”, Larysa Denysenko

Kolejna książka dla dzieci po ukraińsku i po polsku w naszym zestawieniu. Maja to dziewczynka, która chodzi do czwartej klasy wraz z szesnastoma innymi dziećmi – a każde ma własną, wyjątkową historię. „Maja i przyjaciele” to pełna ciepła i zrozumienia opowieść dla najmłodszych, która pozwala wczuć się w cudzą perspektywę i zrozumieć, że najważniejszy jest wspólny szacunek i miłość.

Zysk ze sprzedaży książki przeznaczony jest na pomoc dzieciom z Ukrainy, wspierając stowarzyszenia SOS wioski dziecięce.

maja i przyjaciele

„Африка Казіка / Afryka Kazika w języku ukraińskim”, Łukasz Wierzbicki

Jedna z najciekawszych polskich książek dla dzieci ostatnich lat w wersji po ukraińsku. „Afryka Kazika” bazuje na reportażach Kazimierza Nowaka – podróżnika, który w latach trzydziestych XX wieku przebył kontynent na rowerze. Cała książeczka pełna jest przygód i historycznych ciekawostek, pokazuje różnorodność świata oraz pobudza wyobraźnię do działania. Warto!

Afryka Kazika w języku ukraińskim

„Наклей та розмалюй. Транспорт / Naklejam i koloruję. Pojazdy”

Ukraińskojęzyczna seria „Naklejam i koloruję” – w skład której wchodzą m.in. „Pojazdy”, „Księżniczki” czy „Dinozaury” – to urocze kolorowanki edukacyjne, dzięki którym młodzi czytelnicy poznają nowe słówka w języku polskim i ukraińskim. Dzieci mogą przyklejać naklejki obok obrazków, żeby posłużyły za odpowiedni wzór albo puścić wodze wyobraźni i stworzyć najróżniejsze połączenia kolorystyczne.

transport

„Розмальовки і головоломки” / „Kolorowanki i łamigłówki”, Dorina Auksztulewicz

Dorina Auksztulewicz poszła o krok dalej i stworzyła propozycję, która łączy w sobie elementy klasycznej kolorowanki i książeczki aktywizującej. Dzieci nie tylko pomalują obrazki na wybrane kolory, ale też będą mogły rozwiązywać przyjemne i dobrze przemyślane zadanka logiczne. Dobra, mądra zabawa dla najmłodszych.

Kolorowanki i łamigłówki po ukraińsku

„Суперблок. Пригоди” / „Superblok. Małe przygody”

Kolejna seria kolorowanek z zestawem naklejek, tym razem w formie dużego bloku rysunkowego: wśród książeczek do wyboru znajdziemy np. „Wróżki”, „Wyścig”, ale też „Psy” lub „Koty”. Na szczególną uwagę zasługuje sposób wydania „Superbloku” – rysunki są duże oraz bogate w szczegóły, dzięki czemu zapewnią maluchom kilka godzin kreatywnej rozrywki.

superblok małe przygody

„Казкові розмальовки. Динозаври” / „Bajeczna kolorowanka. Dinozaury”

Wszystkie maluchy kochają dinozaury – a z kolorowanką od wydawnictwa Olesiejuk będą mogły pomalować je w najróżniejsze kolory, odkryć w sobie artystyczny talent i przyjemnie spędzić czas. W serii „Bajeczna kolorowanka” ukazały się również „Flamingi, jednorożce babeczki”, „Księżniczki” oraz „Na wsi” 

bajeczna kolorowanka dinozaury

Polskojęzyczne książki dla dzieci z Ukrainy – wybór tytułów

Oprócz książek dla dzieci w języku ukraińskim, doskonale sprawdzi się także część polskojęzycznych wydań. Warto zwrócić uwagę na wartościowe tytuły, w których liczba słów jest ograniczona albo nie ma ich wcale. Oto propozycje, z których spokojnie mogą skorzystać czytelnicy nie znający języka polskiego.

„Rok w lesie”, Emilia Dziubak

Seria Emilii Dziubak to dobrze przemyślane edukacyjne książeczki obrazkowe. Na „Rok w lesie” składa się dwanaście rozkładanych obrazków, które zachodzą w przyrodzie przez kolejne miesiące. Każda ilustracja składa się z masy osobnych miniobrazków – widzimy konkretne zwierzęta występujące w danym momencie w lesie, ich zachowania, jak zmienia się roślinność etc. Wartościowa lektura do wspólnego omówienia z dzieckiem i nauki przyrody.

Rok w lesie

„Wiosna na ulicy Czereśniowej”, Rotraut Susanne Berner

W przypadku tej hitowej serii książeczek obrazkowych pory roku zostały rozdzielone na osobne tytuły. „Wiosna na ulicy Czereśniowej” pozwala dzieciom obserwować codzienne wydarzenia odbywające się w różnych częściach tytułowej uliczki. Delikatny, przyjemny styl graficzny całości oraz galeria barwnych postaci zachęcają maluchy do kreatywnego spędzania czasu i wymyślaniu własnych przygód, jakie przeżywają codziennie mieszkańcy Czereśniowej.

Wiosna na ulicy czereśniowej

„Miasteczko Mamoko”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Aleksandra i Daniel Mizielińscy – uznani polscy autorzy książek dla dzieci – zapraszają młodych czytelników w podróż do szalonego miasteczka Mamoko, w którym roi się od wesołych, zwierzęcych bohaterów oraz ich małych historii. Na każdym kolejnym rysunku czytelnicy odkryją inną część miasteczka – do tego obrazy łączą się ze sobą ciągiem kilkunastu obrazkowych minihistoryjek, które uważni czytelnicy mogą odkrywać i opowiadać sobie nawzajem. „Mamoko” intryguje stylem graficznym i zachwyca szczegółowością obrazków.

miasteczko mamoko

Więcej artykułów na temat książek dla dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: tło: źródło: Shutterstock.com

W ramach akcji #SolidarniZUkrainą i we współpracy z PONS Polska przygotowaliśmy również darmowe rozmówki ukraińsko-polskie, które pomogą wam w zdobyciu podstawowych umiejętności komunikacji. Żeby pobrać bezpłatne materiały w wersji elektronicznej, wystarczy kliknąć w poniższy obrazek.

Rozmówki ukraińskie