Welur zdecydowanie nie jest tkaniną uniwersalną, jak na przykład bawełna. Ze względu na swoją grubość i teksturę wykorzystuje się ją głównie na potrzeby produkcji odzieży zimowej i przejściowej. Jeszcze lepiej sprawdza się w zastosowaniu w przemyśle meblarskim, a konkretniej — w charakterze tapicerki. Tapicerowane meble są dziś znacznie modniejsze, niż na przykład zestawy wypoczynkowe wykonane ze skóry. A welur jest jedną z przyjemniejszych tkanin, które można zastosować w charakterze tapicerki — nie wspominając już o jego walorach użytkowych.

Kiedy przeglądamy magazyny wnętrzarskie część obić, które wzięlibyśmy za welur zrobiona jest rzeczywiście z weluru, ale część z aksamitu, nazywanego także welwetem. Co je różni? Długość włosa i grubość materiału – welur jest nieco cieńszy. Ale spokojnie możemy uznać, że to jedna „rodzina” materiałów i jeśli chodzi o wystrój domu proponować zamiennie produkty z weluru i z aksamitu.

Welur — dlaczego warto? 

Jako dość gruba tkanina, welur wykazuje właściwości izolujące i przyjemnie wyścieła siedzenie. Przesuwając po niej ręką, można ją zmierzwić, co powoduje delikatną zmianę faktury. To z kolei jest istotne w kontekście estetyki, sprawiając, że welur dobrze się „starzeje” — drobne zadraśnięcie czy odbarwienia dodają mu charakteru. Jednocześnie, niełatwo jest taką tkaninę zadrasnąć, dzięki czemu długo pozostaje w dobrym stanie, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Jednocześnie, welur dodaje wnętrzom elegancji i pięknie komponuje się z różnymi materiałami — od drewna po metal. Dlatego znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnych meblach, jak i tych, nawiązujących swoją stylistyką do dawnych epok. Jego delikatnie lśniąca faktura jest niezwykle przyjemna w dotyku, co sprawia, że welur tak świetnie sprawdza się w produkcji zestawów wypoczynkowych.

Co ważne – szukając preparatów do czyszczenia warto wybrać takie, które są przeznaczone właśnie do weluru. Preparaty uniwersalne nie zawsze radzą sobie z jego połyskiem.

W jakich aranżacjach welur wygląda najlepiej? W zasadzie w każdych. Pięknie będzie prezentował się zarówno we wnętrzach inspirowanych modernizmem, jak i klasycznych czy nowoczesnych. Do aranżacji w stylu boho wniesie nieco elegancji, a eklektyczną — urozmaici.

Fotele i krzesła tapicerowane welurowe — propozycje 

Jak już wspomnieliśmy, welur wygląda dobrze w najróżniejszych oprawach. Zastanawiasz się, na który wariant krzesła czy fotela się zdecydować? W naszym zestawieniu zgromadziliśmy najmodniejsze modele na rynku.

Krzesło welurowe na złotych nóżkach: 

Złote detale już od kilku sezonów są absolutnym przebojem — zwłaszcza w zestawieniu z granatem czy zielenią. Smukłe, złote nóżki uzupełniają grubą i wyrazistą tkaninę na zasadzie kontrastu. Całości dopełnia piękny połysk. Poniżej znajdziesz kilka propozycji w różnych odcieniach — od bardzo modnej obecnie rdzy po granat i morską zieleń.

  • Fotel welwetowy na złotych nogach: Kolor — Navy green;
  • Fotel welwetowy na złotych nogach: Kolor — Czarny;
  • Fotel okrągły z poduszką na złotych nogach: Kolor — Morski;
  • Fotel tapicerowany Remora welwet copper;
  • Fotel Nelson bordowy/złota podstawa;
  • Welurowy fotel ELIOR Mykos, niebieski, 58x65x71 cm;
  • Fotel BELIANI Sirkka, ciemnoszary, 71x72x70 cm.

 

Fotel welwetowy na zlotych nogach : Kolor - Navy green

 

Fotele uszaki z weluru 

Uszaki to prawdziwa klasyka — a welurowa tkanina pięknie komponuje się z ich ponadczasową formą. Poniżej prezentujemy kilka modeli uszaków w różnych wariantach. Oprócz klasycznych czterech nóżek, w naszym zestawieniu znajdziesz również model bujany oraz obrotowy.

  • Fotel welurowy z podnóżkiem BELIANI Vejle, różowy, 51x65 cm;
  • Krzesło obrotowe welurowe z poduszką VIDAXL, żółty, 64x64x86 cm;
  • Fotel HOWHOMELY Grella, szary, 99x70x54 cm;
  • Fotel bujany BELIANI Ellan, szmaragdowy, 97x71x90 cm.

 

Fotel HOWHOMELY Grella, szary, 99x70x54 cm

 

Fotele typu shell 

Fotel biurowy welurowy w kształcie muszli czy jego wersja salonowa wygląda spektakularnie, a przy tym przyjemnie obejmuje użytkownika.

  • Fotel STYLE FURNITURE Jaspis, Shell, jasnoróżowy, 83x74x76 cm;
  • Fotel wypoczynkowy ELIOR Shelli, pudrowy róż, 74x94x83 cm;
  • Fotel BELIANI Lovikka, kobaltowy, 85x79x77 cm;
  • Fotel welwetowy shell Dolly: Kolor — Dark grey.

 

Fotel welwetowy shell Dolly : Kolor - Dark grey

 

Niskie, proste fotele welurowe 

Klasyka dla miłośników prostoty. Niskie i o prostych kątach, poniższe modele wyróżniają się nasyconą barwą.

  • Akasamitny, musztardowy fotel;
  • Fotel welurowy BELIANI Vinterbro, niebieski, 60x60 cm;
  • Fotel welurowy BELIANI Bodo, niebieski, 48x52 cm.

 

Fotel welurowy BELIANI Vinterbro, niebieski, 60x60 cm

 

Fotele inspirowane stylem klasycznym 

Jeśli od modernizmu i nowoczesności wolisz klasykę w stylu inspirowanym barokiem, poniższe modele z pewnością cię zainteresują!

  • Fotel pikowany welwet Sunny: Kolor — Navy green;
  • Fotel welurowy BELIANI Chesterfield, różowy, 55x60 cm;
  • Fotel wypoczynkowy ELIOR Raven, bordowy, 73x80x84 cm.

 

Fotel wypoczynkowy ELIOR Raven, bordowy, 73x80x84 cm

 

Wybór weluru to gwarancja trwałości przez lata, a jednocześnie — unikalnego wyglądu! Powyższe propozycje łączą w sobie staranne wykonanie i przemyślany design. Pomogą Ci w łatwy sposób zmienić wygląd salonu czy pracowni.

Więcej porad wnętrzarskich znajdziecie w dziale Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.