W pierwszych latach życia tak podstawowe czynności jak jedzenie często zajmują dziecku nieco więcej czasu. Nic dziwnego – odkrywający świat maluch uwielbia doświadczać ich całym sobą. Gdy mowa o posiłkach, dzieci również używają więcej niż dwóch zmysłów, nie tylko smakując i wąchając potrawy, ale również przyglądając się im i ich dotykając. Z tego powodu rodzice karmiący maluchy często muszą uzbroić się w cierpliwość. Maluchy mają również inne od dorosłych upodobania smakowe i często źle reagują na określone składniki czy konsystencję, co sprawia, że zdarza im się kaprysić. Poza tym wystarczy chwila, by zainteresowały się czymś innym, porzucając posiłek w połowie. Wszystko to sprawia, że karmienie bywa procesem żmudnym i długotrwałym - choć zdarza się oczywiście, że jest wspaniałą zabawą zarówno dla malucha, jak i jego opiekuna.

Krzesełka do karmienia

Na szczęście istnieją elementy wyposażenia, które znacznie ułatwiają karmienie dzieci, skracając czas poświęcony na posiłek i uprzyjemniając go dla obu stron. Krzesełko do karmienia jest najważniejsze z nich. Jego dobór determinuje komfort rodzica i dziecka, ale również bezpieczeństwo malucha. Warto wybierać tego rodzaju elementy wyposażenia nie tylko w oparciu o design, ale również funkcjonalność.

Poniżej znajdziesz mnóstwo wskazówek, które pomogą ci dokonać trafionego wyboru krzesełka. Podpowiemy również, jak używać go właściwie – to wcale nie takie oczywiste!

 

Kiedy można sadzać dziecko w krzesełku do karmienia? 

Nie ma określonego momentu, w którym należy zacząć używać krzesełka – wiele zależy od preferencji opiekunów i tempa rozwoju niemowlaka. Warto jednak pamiętać, że absolutnie nie należy sadzać w nim dzieci poniżej czwartego miesiąca życia. W takim wieku dziecko nie jest jeszcze w stanie utrzymać odpowiedniej pozycji, a poza tym - po prostu jest zazwyczaj za małe, co sprawia, że pasy bezpieczeństwa nie spełniają swojej funkcji.

Lionelo, Koen, Krzesełko do karmienia, Szary/Żółty

Najczęściej rodzice decydują się na zakup krzesełka około szóstego miesiąca życia dziecka, kiedy jego dieta zaczyna być rozszerzana. Krzesełko do karmienia dla dziecka, które nie siedzi to zdecydowanie zły pomysł, który może wpłynąć negatywnie na rozwój prawidłowej postawy u dziecka, a także stanowić dla niego bezpośrednie zagrożenie. Co jest jego źródłem? Dziecko, które nie jest w stanie przyjąć pozycji siedzącej, może łatwo się zakrztusić.

 

Krzesełko do karmienia – na co zwrócić uwagę przy doborze? 

Każde krzesełko powinno składać się z następujących części:

  • blat
  • siedzisko
  • podnóżek
  • zabezpieczenia

Inne części, jak na przykład koła, są już opcjonalne.

Baby Dan, DanChair, Krzesełko do karmienia, Naturalne

Możliwość regulacji

Najważniejsza w przypadku krzesełek jest elastyczność. Możliwość dopasowania wysokości poszczególnych elementów pozwala na komfortowe użytkowanie w różnym wieku. Dzięki temu jedno krzesełko może służyć dziecku przez kilka lat, co wiąże się ze sporą oszczędnością. Co może podlegać regulacji? Oprócz samego fotelika, który wymaga dopasowania, w regulowanych krzesełkach najczęściej można dopasować również stopień odchylenia oparcia, jak również wysokość podnóżka i podłokietników. W niektórych modelach istnieje również możliwość dopasowania odległości między siedziskiem i tacką.

 

Materiał

W sklepach z artykułami dziecięcymi, jak również wielobranżowych takich jak empik.com, można znaleźć zarówno modele plastikowe, jak i coraz modniejsze drewniane. Te pierwsze są wyraźnie lżejsze i łatwiejsze w czyszczeniu, drugie natomiast – bardziej ekologiczne, przyjazne dla skóry dziecka i estetyczne.

Lionelo, Mona, Krzesełko, Bubblegum, 4w1

Bezpieczeństwo 

Każde krzesełko do karmienia powinno być wyposażone w pasy bezpieczeństwa, które nie sprawiają maluchowi dyskomfortu, ale chronią go w dostatecznym stopniu przed wypadnięciem z krzesełka. Dzieci często wiercą się w siedzisku i próbują z niego wstawać czy podskakiwać – pasy sprawiają, że nie mogą w ten sposób zagrozić własnemu bezpieczeństwu.

 

Możliwość składania  

Kolejny istotny aspekt to możliwość składania krzesełka. To ważne zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Taki mebel dziecięcy po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Caretero, Magnus New, Krzesełko do karmienia, Grafitowy

Design 

Nie zapominajmy również o designie. On również powinien być na najwyższym poziomie. Warto spojrzeć na niego nie tylko pod kątem estetyki, ale również funkcjonalności. Dla przykładu: krzesełko do karmienia często się brudzi, dlatego dobrze szukać modeli, które są łatwe w czyszczeniu, a plamy na nich nie zostają.

 

Mobilność 

Rodzice często zwracają również uwagę na mobilność. Krzesełko do karmienia to mebel, który zazwyczaj nie ma wyznaczonego miejsca w aranżacji wnętrz – zazwyczaj wędruje między kuchnią a salonem i innymi miejscami domu zgodnie z aktualną potrzebą. Dlatego warto szukać kompaktowych modeli wyposażonych w kółka.

 

Jakie krzesełko do karmienia wybrać? 

Wybierając krzesełko, warto szukać modeli 3w1, albo nawet 5w1. Te parametry opisują ilość funkcji, jakie spełnia dany model. To wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie dysponują dużą przestrzenią lub po prostu preferują wielofunkcyjne meble ze względu na niższy koszt całościowy.

Ricokids, Sinco, Krzesełko do karmienia, Różowe, 5w1

Krzesełko do karmienia 5w1 to model, który może służyć nie tylko do karmienia, ale również jako:

  • stolik
  • krzesełko,
  • fotelik bujany,
  • kółka jezdne

 

Krzesełko do karmienia 3w1 ma nieco bardziej ograniczone możliwości użytkowania, jednak świetnie sprawdza się jako wysokie krzesełko dla dzieci od 6 miesięcy do 3 lat, przenośne krzesełko, które można zamontować na dowolnym krześle z oparciem, idealne dla dzieci od 1 do 3 lat i samodzielne krzesełko dla starszych dzieci.

Więcej artykułów o tym, jak wybrać niezbędne sprzęty, znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock

Zabawki EMpik Premium Free promocja