„Śmierć na Nilu”, Agatha Christie

Królowa światowego kryminału, czyli Agatha Chirstie była prawdziwą mistrzynią wysyłania swoich postaci na egzotyczne wakacje, podczas których nie dane było im za bardzo odpocząć. „Śmierć na Nilu” to kroniki wyboistego urlopu Herkulesa Poirot, który zamiast delektować się słońcem Egiptu, zostaje uwikłany w morderczy, miłosny trójkąt. Na statku pojawia się bowiem niejaka Jacqueline, śledząca swoją przyjaciółkę, Linnet, świętującą właśnie podróż poślubną z mężem, którego podebrała sprzed nosa (dawnej już chyba) koleżance. Do czego doprowadzi ta pełna napięcia sytuacja nie trzeba już chyba dodawać.

 

„Śmierć na Nilu”  Agatha Christie

 

Cykl „Cmentarz zapomnianych książek”, Carlos Ruiz Zafón

Akcja wszystkich czterech powieści Carlosa Ruiza Zafóna urodzonego i wychowanego w  Barcelonie pisarza, rozgrywa się właśnie w jego rodzinnym mieście. „Cień Wiatru”, który ukazał się w 2011 roku i był światowym bestsellerem, wprowadza nas w klimat Cmentarza Zapomnianych Książek. Poznajemy 9-letniego wówczas Daniela, który, wtajemniczony przez swojego ojca, rozpoczyna niezwykłą, ale i niebezpieczną przygodę. „Gra Anioła” to z kolei epicka intryga, romans i tragedia połączone w jedno, osadzone w klimacie niebezpiecznej, ale fascynującej Barcelony lat 20. „Więzień nieba” przenosi nas trzy dekady później, kiedy Daniel jest już dorosłym mężczyzną, mężem i ojcem, a księgarnia Sempere i Synowie przeżywa trudne chwile i walczy o przetrwanie. Zwieńczeniem cyklu jest „Labirynt duchów”, chyba najbardziej kryminalna powieść Zafona, w którym autor w zgrabny sposób łączy wszystkie wątki splątanej, wielopokoleniowej intrygi.

 

„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón

 

„Anioły i demony”, Dan Brown

Chociaż fabuła cyklu sensacyjnych kryminałów amerykańskiego autora odwołuje się w dużej mierze do Kościoła Katolickiego i jego historii, to jedynie akcja pierwszej części rozgrywa się w Watykanie oraz Rzymie. „Anioły i demony” Dana Browna to wprowadzenie do pełnego kontrowersji, ale fascynującego świata, wykreowanego przez Browna. Poznajemy głównego bohatera, Roberta Langdona, profesora historii sztuki i specjalisty zajmującego się symboliką chrześcijańską, który pomóc ma w rozwikłaniu zagadki śmierci fizyka w genewskim CERN-ie. Po światowej premierze książki, która miała miejsce w 2000 roku, Rzym przeżywał turystyczne oblężenie. Przybysze z całego świata chcieli bowiem na własne oczy zobaczyć kościoły, w którym Langdon i Vittoria poszukiwali tajemniczych pism Galileusza. Zresztą, miłośników prozy Browna nie brak na ulicach Wiecznego Miasta do dzisiaj.

 

„Anioły i demony” Dan Brown

 

„Mężczyzna, który tańczył tango”, Arturo Perez-Reverte 

Hiszpański dziennikarz i pisarz Arturo Perez-Reverte specjalizuje się w historiach opromienionych słońcem, które mają bardzo zmysłową formę. Powieść „Mężczyzna, który tańczył tango” opowiada o parze zakochanych, którzy przenigdy nie powinni decydować się na rozpoczęcie znajomości. Max z zawodu jest tancerzem, ale oprócz tanga i rumby ma w repertuarze kilka iście niebezpiecznych choreografii, które zwykle wykonuje na krawędzi prawa. Mecha z kolei jest żoną bogatego i wypływowego kompozytora, ale ich małżeństwo przeżywa kryzys. Pierwsze spotkanie przyszłych kochanków ma miejsce na pokładzie statku do Buenos Aires. Wykonują oni tytułowy taniec, który rozpala w nich uczucia. Tłem ich romansu jest umiętnie snuta intryga szpiegowska, której cześcią stają się główni bohaterowie.

 

„Mężczyzna, który  tańczył tango” Arturo Perez-Reverte 

 

„Karaluchy. Harry Hole. Tom 2”, Jo Nesbo

Oslo i Bangkok są niczym woda i ogień w powieści Jo Nesbo, która stanowi kontynuację przygód detektywa Harry'ego Hole'a. Bohater, mimo kiepskiego stanu psychofizycznego wyrusza do Tajlandii, by rozwikłać tajemnicę morderstwa norweskiego ambasadora. Ten bowiem został znaleziony martwy na podłodze jednego z wielu domów publicznych. Podczas gdy politycy w kraju znad fiordów próbują ukryć niektóre fakty, by uniknąć wybuchu skandalu, główny bohater powoli dociera do mrocznej prawdy na temat denata i jego postępków. Portret Bangkoku, jaki znajdujemy na kartach książki „Karaluchy. Harry Hole. Tom 2” wymalowany jest w jaskrawych barwach, farbami ciężkimi i oleistymi. Spomiędzy rozdziałów wylewa się kontrastowa i duszna mieszanka smaków, zapachów i wątków. Hole na swojej drodze spotyka bohaterów, którzy mają jemu i czytelnikowi uświadomić nierówności społeczne i problemy miasta.

 

karaluchy jo nesbo tom 2

 

Jakie inne książki kryminalne, których akcję osadzono w słonecznych lokacjach kojarzycie i możecie polecić? Sekcja komentarzy jest do waszej dyspozycji. Więcej ciekawych zestawień literackich znajdziecie w dziale Czytam.