Stwierdzenie, iż wielu twórców internetowych zabiera się w ostatnich latach za pisanie książek jest więcej, niż oczywistością. Coraz częściej jednak obserwujemy migrację naprawdę wartościowych, ciekawych treści, które zyskują na popularności dzięki blogom i vlogom, do oficjalnych publikacji. To wydawnictwa o zacięciu popularnonaukowym, ciekawie napisane, poparte wiedzą i solidnym researchem oraz sympatią fanów.

 

Nowy Wołoszański

Youtuber Radosław Kotarski stał się polską twarzą trendu prezentowania treści edukacyjnych w profesjonalnym lub semi-profesjonalnym wideo. W 2012 roku powołał do życia kanał „Polimaty”, w ramach którego tłumaczył różne zjawiska naukowe, społeczne i historyczne w ciekawy, wyczerpujący sposób, w szybkim tempie zdobywając sobie sporą widownię oraz miano „Nowego Wołoszańskiego”. Trzy lata później owocem jego pracy stała się książka „Nic bardziej mylnego”, na łamach której Kotarski wziął na warsztat 50 popularnych mitów. Dzisiaj jest nie tylko twórcą internetowym i dziennikarzem, ale przede wszystkim biznesmenem, wydawcą, a także twarzą jednego z banków.

Nic bardziej mylnego! - Kotarski Radosław

 

Obraz mówi więcej, niż tysiąc słów

Jakub Kuza jest pomysłodawcą i autorem facebookowego fanpage’a „Krótka historia jednego zdjęcia”, na łamach którego w zwięzły i interesujący sposób opisuje wydarzenia, jakie do nich doprowadziły. Od tych naprawdę dawnych, przy okazji pokazujących początki fotografii, aż po najnowsze, takie jak np. selfie Anny Lewandowskiej z 2017 roku, dwa tygodnie po porodzie, kiedy relacjonowała swój „powolny” powrót do formy i eksponowała płaski brzuch. Są ujęcia dokumentujące momenty znane z popkultury czy show biznesu, fotografie o dużym znaczeniu historycznym, politycznym i społecznym, a także odkrywające nieznane lub mało znane dotąd epizody. W książce „Krótka historia jednego zdjęcia” znalazło się ich aż 130.

 

Panie doktorze, czy to rak?

Choroby, widoki z mikroskopowego szkiełka, nieprawdopodobne, ale prawdziwe przypadki najdziwniejszych przypadłości z całego świata - to w skrócie podstawowa tematyka bloga „Patolodzy na klatce”, prowadzonego przez lek. Pauliną Łopatniuk. I chociaż na pierwszy rzut oka nie wygląda to, nomen omen, na coś, co może zyskać zainteresowanie szerszego grona odbiorców, wpisy Łopatniuk, czy to na blogu, czy na obserwowanym przez prawie 100 tysięcy osób fanpage’u, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na początku roku odebrała główną nagrodę w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Media, zaś pod koniec kwietnia ukazała się „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”, czyli książka będąca nieco przerażającą, ale niezwykle fascynującą podróżną do wnętrza ludzkiego organizmu.

 

Zwierz na czerwonym dywanie

Na Facebooku i blogu znana przede wszystkim jako Zwierz Popkulturalny, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk specjalizuje się we wszystkim, co związane z kulturą popularną, szczególnie zaś sztuką filmową. Na swoim blogu i fanpage’u nie tylko recenzuje filmy i seriale, ale także edukuje swoich odbiorców, tłumacząc im świat show biznesu i czerwonych dywanów. W środku tegorocznego sezonu nagród filmowych Czajka-Kominiarczuk wydała swoją pierwszą książkę - „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”, przybliżającej tajemnice tej najbardziej pożądanej i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnej statuetki na świecie.

Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej - Czajka-Kominiarczuk Katarzyna


Pasty doskonałe, czyli Malcolm XD

Twórca fanpage’a Malcolm XD to idealna wręcz wypadkowa współczesnych mediów społecznościowych oraz kondycji millenialsów. Do perfekcji opanował swoisty internetowy gatunek, nazywany „pastą”, a będący po prostu humorystyczną opowieścią, pisaną zawsze w pierwszej osobie liczby pojedynczej, która krąży później po wszelkich zakamarkach sieci, często okrążając ją kilkukrotnie, nieco zmieniając formę i treść. W ciągu ostatnich kilku lat twórca ukrywający się pod tym pseudonimem opublikował ich kilkadziesiąt, a już w środę w sprzedaży pojawi się jego debiut książkowy. „Emigracja” również opowiada o temacie współczesnym Polakom wyjątkowo bliskim - jej głównym bohaterem jest bowiem młody mężczyzna, który decyduje się na wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii.

Emigracja - Malcolm XD

 

Parenting po polsku - Krystyno, nie denerwuj matki

Trend mający na celu „odczarowanie” wyidealizowanego obrazu rodzicielstwa dotarł do Polski kilka lat temu i objawił się przede wszystkim wysypem mniej lub bardziej ciekawych i zabawnych blogów, opisujących codzienne zmagania matek i ojców z niejednokrotnie przytłaczającą rzeczywistością. Wśród nich zdecydowanie wyróżniała się Michalina Grzesiak, autorka bloga i fanpage’a „Krystyno, nie denerwuj matki”, która ze swadą i w wyjątkowo bezpośredni sposób relacjonowała codzienne życie z mężem, dwójką dzieci i psami. W 2017 roku do księgarń trafiła książka pod tym samym tytułem.


*Zdjęcie okładkowe pochodzi z fanpage'a „Krótka historia jednego zdjęcia” i zostało wykorzystane za zgodą autorów.