Joaquin Phoenix, Eva Mendes, Mark Wahlberg i Robert Duvall pojawią się w kinach 8 lutego w produkcji zatytułowanej "Królowie nocy". Film porównywany do "Infiltracji" Martina Scorsese nie jest pozbawiony polskich akcentów: za muzykę do amerykańskiego obrazu odpowiedzialny jest Wojciech Kilar, który ma już na swoim koncie kompozycje do ponad 130 produkcji filmowych.

Do najwybitniejszych osiągnięć polskiego twórcy należy bez wątpienia ścieżka dźwiękowa do "Draculi" (1992) Francisa Forda Coppoli, za którą Polak otrzymał Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów ASCAP Award 1992 w Los Angeles oraz nagrodę Best Score Composer for a 1992 Horror Film w San Francisco.

Rok później skomponował muzykę do filmu "Portret Damy" w reżyserii Jane Campion. Jego muzykę można usłyszeć również m.in. w "Truman Show" oraz "Mieście Aniołów". Kolejną amerykańską produkcją, w której uczestniczył Wojciech Kilar są "Królowie nocy", trzymający w napięciu thriller, który prezentowany był podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Nocne życie, nieczyste interesy, rosyjska mafia - na tym tle rozgrywa się konflikt dwóch braci, z których jeden (Joaquin Phoenix), menadżer nocnego klubu, jest związany z przestępczym półświatkiem Nowego Jorku, a drugi (Mark Wahlberg) to uczciwy i wierzący w sprawiedliwość policjant. Spór między nimi zaostrzy się, gdy na horyzoncie pojawi się piękna Amada (Eva Mendes)...

Kino Świat/M.W.