Zażywanie słonecznych kąpieli jest w naszej naturze. Nic dziwnego – to właśnie promienie słoneczne umożliwiają syntezę witaminy D3 w ludzkim ciele. Najważniejszą jej rolą jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Bierze ona udział w mineralizacji kości, a jej niedobory prowadzą m.in. do osteoporozy. Dodatkowo ma niebagatelny wpływ również na nasz nastrój. Okresowe ograniczenie syntezy witaminy D3 w sezonie zimowym, gdy słońca zdecydowanie brakuje, skutkuje często dość poważnym obniżeniem nastroju.

 

Ochrona przeciwsłoneczna

 

Wpływ promieniowania UV na ludzki organizm 

Można więc stwierdzić, że słońce ma leczniczy potencjał - nie tylko zresztą w kontekście uzupełniania poziomu witamin, ale również leczenia dermatologicznego (regularne kąpiele słoneczne i naświetlania są ważnym elementem terapii wielu chorób skóry, ale każdorazowo należy konsultować je z lekarzem). Nie należy jednak zapominać, że może stanowić ono dla nas spore niebezpieczeństwo. Mowa w zasadzie nie tyle o samym promieniowaniu słonecznym jako takim, a o jego niewidzialnych pasmach, czyli promieniowaniu ultrafioletowym. UVA i UVB mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm pod różnymi względami.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko:

  • przyspieszonego starzenia się skóry (głównie UVA);

  • nowotworów złośliwych skóry np. czerniaka (głównie UVB);

  • reakcji alergicznych (UVB);

  • rumieniu (UVB)

  • zaćmy (tylko UVA)

 

Kremy i sera do twarzy

 

UVA i UVB – które promieniowanie jest groźniejsze dla ludzkiego zdrowia? 

Promieniowanie UVA jest generalnie uznawane za mniej szkodliwe niż UVB, jednak jak widać, oba rodzaje mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że krem z filtrem do twarzy zawiera w sobie ochronę przed dwoma typami promieniowania.

 

Bioderma Cicabio, krem SPF 50+, 30 ml

 

Dlaczego warto używać kremu z filtrem? 

Korzystanie z filtra jest proste i komfortowe, a same produkty są dostępne w niskich cenach i łatwo dostępne w drogeriach czy sklepach wielobranżowych pokroju empik.com. Korzyści jest wiele, a najważniejszą stanowi oczywiście zahamowanie uszkodzeń włókien kolagenowych, które najczęściej stają się powodem przedwczesnego starzenia się skóry. O tym, jak zbawienny wpływ na skórę może mieć unikanie nadmiernego słońca i używanie filtrów można przekonać się, przyglądając się mieszkankom Japonii i Korei, które nigdy nie ruszają się z domu bez nałożenia tego rodzaju kremu. Są one znane z promiennej i pozbawionej zmarszczek skóry nawet w wieku senioralnym.

Nie należy również zapominać o ochronie przed nowotworami skóry, które są jednymi z częściej występujących również na naszej szerokości geograficznej. Wbrew pozorom, nie jest to choroba, która dotyka wyłącznie mieszkańców słonecznych tropików – w Polsce promieniowanie również może być na tyle silne, aby doprowadzić do mutacji komórek, prowadzących do nowotworu.

 

Shiseido, Suncare Expert Sun, ochronny krem do opalania, SPF 30, 50 ml

 

Czy w zimie należy korzystać z kremów z filtrem? 

W przeciwieństwie do innych obszarów ciała, jak nogi, ręce i ramiona, które odsłaniamy zazwyczaj wyłącznie późną wiosną, latem i wczesną jesienią, twarz jest narażona na promieniowanie UVA i UVB przez cały rok. Nie daj się zwieść pochmurnemu niebu – często właśnie podczas takiej pogody emisje promieniowania ultrafioletowego szybują w górę. Oczywiście, nie możemy zdawać sobie sprawy z tego, jakie jest jego natężenie, ponieważ jego spektrum nie należy do światła widzialnego. Dlatego krem z filtrem warto nakładać niezależnie od pory roku.

 

Jak stosować kremy do twarzy z filtrem?

Zastanawiasz się, jak używać filtra? Jeśli jesteś osobą, nakładającą codziennie makijaż, bez obaw – krem z filtrem do twarzy możesz nakładać pod podkład czy krem BB. Nie obniża to w żaden sposób jego skuteczności.

W większości przypadków kosmetyki tego typu mają pełnić przede wszystkim funkcję tarczy, dlatego inne właściwości schodzą na drugi plan. Z tego względu wiele osób używa rano wybranego przez siebie kremu nawilżającego czy odżywczego, a dopiero później kremu z filtrem. Następnie nakładany jest makijaż. Krem z filtrem nie musi być nakładany w dużych ilościach – wystarczy cieniutka warstwa. Warto pamiętać, że za większą ilością kremu nie idzie wyższy poziom ochrony – zależy on wyłącznie od rodzaju filtra.

 

La Roche-Posay, Anthelios, lekki fluid do twarzy, SPF 50+, 50 ml

 

Krem na dzień z filtrem – na co zwrócić uwagę przy jego doborze? 

Wybierając krem z filtrem na co dzień, warto zwrócić uwagę na kilka następujących aspektów:

  • konsystencja – jeśli ma to być krem z filtrem pod makijaż, warto zadbać o to, by kosmetyk był lekki i łatwo się wchłaniał. Im więcej warstw na twarzy, tym większe prawdopodobieństwo zapychania się porów i nadmiernej produkcji sebum, co może skutkować pogorszeniem się stanu skóry;

  • skład – niektóre kremy z filtrem, z uwagi na bogaty skład mogą być stosowane również w charakterze kosmetyków pielęgnacyjnych;

  • rodzaj ochrony – warto wybierać kremy chroniące przed UVA i UVB. Mimo że połączenie tych dwóch staje się standardem, warto mimo wszystko zwrócić na to uwagę. Kremy z filtrem UVA mają na opakowaniu oznaczenie PPD, IPD bądź UVA w kółku. Filtr UVB rozpoznasz po skrócie SPF.

  • rodzaj filtra – można wyróżnić dwa – chemiczne oraz mineralne. Dla najmłodszych – niemowlaków i kilkulatków – należy wybierać kremy z filtrem mineralnym. Podobnie jest w przypadku osób ze skórą wrażliwą, atopową czy skłonną do alergii.

  • poziom ochrony – ten należy dopasować do fototypu skóry. W przypadku cery bardzo jasnej, z piegami i skłonnością do oparzeń, należy postawić na krem spf 50 do twarzy. Brunetki o ciemnej karnacji mogą natomiast ograniczyć się do trzydziestki czy nawet piętnastki.

 

Codzienne korzystanie z filtrów UVA/UVB nie tylko pozwolą ci uniknąć przedwczesnego starzenia się cery, ale również zagwarantują podstawową profilaktykę nowotworów skóry.

Więcej artykułów dotyczących pielęgnacji znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło Shutterstock.