Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Niektórzy lubią dość często zmieniać produkty pielęgnacyjne z tej kategorii, inni z kolei wolą zaprzyjaźnić się z jednym na dłużej. Zwłaszcza, jeśli spełnia oczekiwania.

Trzeba pamiętać, że bardzo częste zmiany raczej nie przysłużą się skórze, która lubi stałość i regularność. Jeśli znajdziemy specyfik, który nam odpowiada, warto przy nim pozostać – nie licząc sezonowych zmian. Jak znaleźć krem do twarzy, który będzie współgrał z potrzebami naszej skóry? Przyjrzyjmy się rodzajom dostępnych na rynku kremów pielęgnacyjnych.

 

PIELĘGNACJA TWARZY

 

Rodzaje kremów do twarzy – jakie wyróżniamy?

Rodzaje kremów do twarzy dzielimy na podstawie dwóch kryteriów – przeznaczenia do konkretnego typu cery oraz szczególnych kłopotów lub niedoskonałości. W kontekście typów cery wyróżniamy:

  • krem do cery suchej,
  • krem do cery tłustej,
  • krem do cery mieszanej.

Podział wynika ze zróżnicowania ilości wytwarzanego przez gruczoły łojowe sebum. Kremy do cery suchej najczęściej zawierają intensywnie nawilżające składniki takie jak wyciąg z alg, żel aloesowy, miód, mocznik, mleczan sodu, kwas mlekowy, ekstrakt z owsa czy skwalan, polisacharydy, jak również natłuszczające, jak na przykład ciekłe woski.

 

Kremy 24h do twarzy

 

Kremy do cery tłustej mają w składzie składniki nawilżające wymienione powyżej oraz substancje regulujące wytwarzanie sebum, jak na przykład bakuchiol. Powinny być pozbawione wszelkich związków komedogennych, czyli sprzyjających zatykaniu się porów, jak niektóre ciężkie oleje i woski.

W przypadku kremów do cery suchej, gęste składniki pozostawiające na skórze tłusty film, są wręcz wskazane. Taki płaszcz ochronny zapobiega utracie wilgoci, dzięki czemu cera jest lepiej nawilżona, bardziej gładka i odporna na negatywne działanie czynników zewnętrznych.

Inne problemy z cerą można redukować za pomocą specjalistycznych formuł:

  • kremów do cery trądzikowej,
  • kremów do cery naczynkowej,
  • kremów do cery atopowej,
  • kremów przeciwzmarszczkowych.

 

Bielenda, Vegan Muesli, krem nawilżający na dzień i noc- cera sucha, odwodniona, wrażliwa, 50 ml

 

Kremy przeciwtrądzikowe – jakie składniki najczęściej zawierają?

Kremy do cery trądzikowej pomagają zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych i łagodzą te już istniejące. Regulują procesy wydzielania sebum, skutecznie matując skórę i hamując nadmierne błyszczenie, jak na przykład krem Barwa Siarkowa.

 

Barwa, Siarkowa, krem matujący, 50 ml

 

Kremy przeciwtrądzikowe zawierają w składzie mix składników antybakteryjnych, przeciwzapalnych i łagodzących. Dzięki temu mogą rozjaśniać płytkie blizny i wyciszać zmiany potrądzikowe oraz zaczerwienienia. Do najczęściej występujących należą:

  • kwasy PHA,
  • węgiel aktywny,
  • cynk,
  • pantenol.

W bardziej inwazyjnych kremach przeznaczonych do pielęgnacji cer ze znacznymi zmianami trądzikowymi, można znaleźć również pochodne witaminy A. Trzeba jednak pamiętać, że produkty tego rodzaju mogą zwiększać łuszczenie się skóry i podrażniać, dlatego nie należy stosować ich bez konsultacji z lekarzem. W przypadku pogłębiającego się trądziku i stanów zapalnych konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze indywidualną kurację. Zaniedbanie tego problemu może doprowadzić do głębokich zmian w skórze i trudnych (a często praktycznie niemożliwych) do usunięcia blizn.

 

Fitomed, Mój Krem Nr 12, ziołowy krem do nawilżający, 50 ml

 

Kremy przeciwzmarszczkowe – co powinny zawierać?

Składy kremów przeciwzmarszczkowych często są do siebie dość podobne. Do najpopularniejszych składników należą:

  • koenzym Q10,
  • kolagen,
  • witamina C,
  • kwas hialuronowy,
  • retinol,
  • akwaporyny.

Kremy przeciwzmarszczkowe powinny działać wygładzająco, odżywczo, i intensywnie nawilżać skórę, która wraz z wiekiem może mieć skłonność do odwodnienia.

 

L'oreal Paris, Ekspert Wieku 70+, krem odżywczy na dzień, 50 ml

 

Jak wzmocnić działanie kremu do twarzy?

Aby zwiększyć moc składników aktywnych, warto zadbać o regularne złuszczanie naskórka na przykład za pomocą peelingów z kwasami owocowymi, co umożliwi im wnikanie do głębszych warstw skóry. Oczyszczona cera lepiej wchłania pielęgnację.

Więcej porad kosmetycznych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock