Co sprawia, że włosy są mocne, błyszczące i odporne na wpływ środowiska? By odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się z bliska ich strukturze. Włos to keratyna, a keratyna to białko, które bez przerwy produkują komórki naskórka zwane keratynocytami. Gdyby przekroić włos w poprzek i obejrzeć go w dużym powiększeniu, wyglądałby jak cebula. W środku rdzeń, dalej kora i na zewnątrz osłonka.

 

Kosmetyki do pielęgnacji włosów - pełna oferta Empik

 

Aż 80 procent masy włosa stanowi kora, czyli włóknista struktura, przypominająca linę, natomiast osłonka zbudowana jest z płaskich, zachodzących na siebie łusek, które ułożeniem i budową przypominają szyszkę. Łuski są bezbarwne, przeźroczyste i chronią włosy przed słońcem, wysoką temperaturą i uszkodzeniami mechanicznymi.

Stan osłonki ma wpływ na gęstość, połysk i tendencję do elektryzowania się włosów. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do uszkodzenia łusek, albo co gorsza kory, włosy staną się kruche, łamliwe, szorstkie i przesuszone. Ten alarmująco zły stan wymaga błyskawicznej pielęgnacji naprawczej. A najszybciej działa właśnie keratyna.

Włos pod ochroną  

Wiemy już, że keratyna to budulec włosa. Jeśli z jakiegoś powodu jest uszkodzona albo zwyczajnie jest jej za mało, poczujesz to od razu. Włosy stają się matowe i zaczynają się plątać, końcówki rozdwajać, a łuski włosa otwierają się. Tracisz wtedy tarczę ochronną. Pasma pozostawione bez wsparcia zwyczajnie się niszczą, a nawet kruszą. Ten stan określamy mianem mocnego uwrażliwienia włosów, które pojawić się może na przykład po nieudanym rozjaśnianiu albo podgrzewaniu zbyt mocno rozgrzanym żelazkiem. Co wtedy? Zdarza się, że trzeba obciąć najbardziej zniszczone końcówki. Jeśli jednak bronisz się przed nożyczkami i nie chcesz zmieniać długości włosów, pomyśl o zmianach w pielęgnacji.

Liczy się codzienna profilaktyka, a więc uzupełnianie braków keratyny, zabezpieczanie jej przed suchym powietrzem, słońcem, działaniem lokówki, żelazka (tak, niektórzy nadal prostują włosy w tan sposób) czy regularnym rozjaśnianiem. W składzie dobrych kosmetyków trzeba szukać hydrolizowanej keratyny. Jej najważniejszym celem jest naturalne wypełnianie ubytków w strukturze naturalnych zasobów. A więc tam, gdzie osłonka włosa jest uszkodzona, albo łuski otwarte – keratyna z kosmetyku ma szansę zadziałać jak naturalny plaster. Czego można się spodziewać po codziennej kuracji keratynowej? Mocniejszych włosów, grubszych, błyszczących, miękkich i odpornych.

Kuracje z keratyną  

Hydrolizowaną keratynę znajdziesz w składzie szamponów, odżywek, masek oraz wielu kosmetyków do stylizacji włosów. W takiej postaci, keratyna łatwo wiąże się z naturalnymi białkami włosów i głęboko wnika w ich strukturę, odbudowując uszkodzone miejsca. Dlatego powstał zabieg keratynowego prostowania włosów, który polega na „wprasowaniu” keratyny we włosy.

W ten sposób cała struktura włosa zyskuje odporność, gładkość i połysk. Zabieg przydaje się szczególnie tym, którzy mają kłopoty z puszącymi się, suchymi i zniszczonymi włosami. Prostowanie można oczywiście zrobić w salonie, ale są już domowe zestawy do keratynowego wygładzania. Potrzebny komplet trzech kosmetyków, znajdziesz w zestawie Alfaparf.

 

Alfaparf, Lisse Design Keratin Therapy Intro Kit, zestaw kosmetyków do keratynowego prostowania włosów, 3 szt.

 

A do tego przyda ci się krótka instrukcja obsługi:

  • na początek umyj włosy specjalnym głęboko oczyszczającym szamponem,
  • po wysuszeniu dokładnie rozprowadź na nich fluid wygładzający, przeczesując grzebieniem kolejne pasma,
  • po 20 minutach, znów wysusz włosy i przeciągnij żelazkiem każde pasmo, przynajmniej trzy-cztery razy,
  • następnie wszystko spłucz i nałóż maskę,
  • po kilku minutach zmyj ją i susz włosy jak zawsze.

By podtrzymać efekty takiej kuracji, stosuj szampon z keratyną, na przykład specjalny do włosów, które mocno się puszą Fanola.

 

Fanola, Keraterm, szampon z keratyną do włosów puszących się, 300 ml

 

Odżywka, maska czy serum w sprayu? 

Zabieg keratynowego prostowania można powtarzać raz, maksimum dwa razy w roku. Jednak nie każdy lubi efekt płaskich, wyprasowanych włosów. Dlatego, by odzyskać dobrą kondycję i blask, włosy zniszczone potrzebują codziennej pielęgnacji z keratyną. Warto przestawić się na szampon, odżywkę i maskę na bazie tego jednego, wiodącego składnika. Znajdziesz go na przykład w linii L’Biotica albo Organix.

 

L'Biotica, Biovax Keratyna + Jedwab, szampon intensywnie regenerujący, 200 ml

 

Keratynę w składzie uzupełniają regenerujące oleje, na przykład arganowy oraz wzmacniające witaminy. Do tego świetnym dodatkiem będzie odżywka w sprayu, bez spłukiwania, którą można stosować codziennie. Chodzi o to, by podobnie jak w pielęgnacji cery na dzień, używać kosmetyku ochronnego również na włosy. Keratyna ochroni je przed wpływem wysokich i niskich temperatur, zabezpieczy przed suchym powietrzem, a nawet przed wycieraniem włosów o czapkę, sweter czy szalik.

 

Chantal, Prosalon Keratin Hair Repair Vitamin Complex, odżywka dwufazowa z keratyną do włosów, 200 g

 

Na koniec warto wspomnieć o serum keratynowym do włosów. To kosmetyk mocno stężony i można go spotkać nawet w czystej postaci. Hydrolizowaną keratynę warto wmasować w najbardziej zniszczone końcówki pasm tuż po umyciu. Wystarczy jeden zabieg w tygodniu, by odczuć poprawę i wygładzenie szorstkich włosów. Serum ma więcej zastosowań, bo to w końcu czysta keratyna, a więc świetnie się sprawdzi jako odżywka do zniszczonych paznokci. Formułę z keratyną 100% znajdziesz w Natur Planet.

 

Natur Planet, keratyna hydrolizowana, Pure Keratin 100%, 30 ml

 

Zadbaj o swoje włosy przy użyciu keratyny i ciesz się pięknymi pasmami. A jeśli chcesz pozostać w świecie porad beauty, zajrzyj na stronę Empik Pasje. Magazyn Online do działu poświęconego dbaniu o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock