Zauważyłaś, jak zmieniły się patyczki higieniczne? Te małe akcesoria stanowią aż 70 proc. wszystkich odpadów trafiających do rzek, mórz i oceanów. Problem jest tak palący, że zajęła się nim Komisja Europejska i w tej chwili plastikowe patyczki higieniczne zostały objęte całkowitym zakazem produkcji. Po prostu, plastik zamienił się w tekturę. I dobrze, bo wyobraź sobie, że co minutę do oceanów trafia zawartość jednej śmieciarki pełnej plastikowych odpadów. A przecież butelka potrzebuje aż 450 lat, by zniknąć z wodnych odmętów. I to tylko wierzchołek góry śmieciowej. Zamiast jednak bezczynnie popadać w rozpacz spowodowaną losem Ziemi, skupmy się na tym, jak nasze codzienne wybory urodowe mogą wesprzeć ratowanie środowiska naturalnego.

 

Kosmetyki naturalne w Empiku

 

Jak zbliżyć się do ideału zero waste?

Podstawowe zasady pielęgnacji zero waste sprowadzają się do kilku najważniejszych haseł.

  • Po pierwsze: odmawiaj.

Czego? Plastiku oraz opakowań, które nie nadają się do recyklingu. Wreszcie – odmawiaj sobie. Przede wszystkim nadmiaru produktów, które szybko ulegają przeterminowaniu. Chodzi o to, by zużywać kremy, maseczki i inne kosmetyki do samego końca. Wtedy opakowanie można z czystym sumieniem wyrzucić do pojemnika na szkło lub papier.

A co z plastikiem? Najlepiej unikaj go jak ognia, a jeśli to niemożliwe, przestaw się na less waste (mniej odpadów), czyli na przykład zamiast kupować nową butelkę mydła w płynie, uzupełnij ją! Są już firmy, które oferują usługę napełniania butelek żelem pod prysznic albo sprzedają specjalne wkłady zapasowe o bardzo dużej pojemności – tak jak mydło w płynie o zapachu Werbeny firmy Yope.

 

Mydło w płynie firmy Yope

 

  • Po drugie: wykorzystuj ponownie.

Jeśli masz dużą rodzinę, spróbuj dopasować jeden kosmetyk naturalny myjący do kąpieli i pod prysznic dla wszystkich. Delikatną formułę, odpowiednią dla każdej skóry, ma na przykład polska firma Biały Jeleń, a ich zapasowy pojemnik z hipoalergicznym mydłem w płynie ma aż 5000 ml! I tu pojawia się kolejna zasada zero waste: wykorzystuj ponownie. W tym wypadku, kanister po mydle można wykorzystać jako konewkę. Natomiast zużyte opakowania, które nadają się do recyklingu jak szklane słoiczki lub papierowe opakowania, wrzucaj do odpowiednich pojemników na śmieci. Niestety czasy oddawania opakowań do punktów skupu, wymiana butelek po mleku i słynna mazowszanka gazowana w dużej zielonej butelce to przeszłość. 

 

Mydło w płynie, Biały Jeleń, duże opakowanie

 

  • Po trzecie: zerwij z plastikiem.

Jeśli więc masz wybór, wybieraj szkło, a jeśli nie, zrób wszystko by ograniczyć plastik do minimum. Duży wybór ekologicznych i naturalnych formuł kosmetycznych w szkle, znajdziesz w firmie Iossi, na przykład krem nawilżający Naffi.

 

Krem nawilżający Naffi firmy Iossi

 

W przypadku szamponów i odżywek do włosów, ekolodzy radzą, by przestawić się na kosmetyki w kostkach. Nie wymagają one żadnego opakowania, a naturalny skład zadba o włosy i nie będzie miał negatywnego wpływu na to, co dostaje się do kanalizacji i w konsekwencji do mórz i oceanów. Duży wybór kostek do pielęgnacji włosów znajdziesz w firmie Cztery Szpaki, jak choćby uniwersalny szampon w kostce.

 

Szampon w kostce firmy Cztery Szpaki

 

A jeśli naprawdę los Ziemi nie jest ci obojętny, wybieraj kosmetyki zapakowane w puszkę, papierową torebkę lub pudełko. Są już nawet firmy, które produkują butelki kosmetyków z plastiku wyławianego z oceanów!

 

  • Po czwarte: ekologiczne zamienniki.

Zamiast kupować kolejną plastikową lub, co gorsza, zwierzęcopochodne gąbki, przetestuj ekologiczny zamiennik. Najprzyjemniejsze w stosowaniu są myjki z roślin: konjacu albo luffy. Są trwałe i przyjemne dla ciała, to jeszcze dodatkowo dają efekt złuszczający, więc nie trzeba stosować dodatkowego kosmetyku do ciała – peelingu. Dobra gąbka to na przykład ta marki Eco Cosmetics.

 

Gąbka Konjac, fEco Cosmetics

 

Kosmetyczny recykling

Opakowania po kosmetykach, jeśli są szklane lub papierowe, nadają się do recyklingu. Pod warunkiem, że są puste. Wystarczy zdjąć plastikową nakrętkę i gotowe. A co z resztkami kosmetyków, które są przeterminowane? Nie wylewaj do zlewu! Zamiast tego, pomyśl co można z nimi zrobić. Żel pod prysznic sprawdzi się zamiast płynu do prania, krem do ciała, zużyj do stóp, podobniej jak serum czy maseczkę do twarzy. Na stopach, naskórek jest grubszy i zwykle brakuje mu nawilżenia, więc chętnie przyjmie kolejną porcję kosmetyku.

Poza tym, jeśli zastanawiasz się, co robić z resztkami kosmetyków i jak podarować im drugie życie, sprawdź pięć sposobów na kosmetyczny recykling:

  1. Resztki mydła w kostce zetrzyj na tarce i zużyj do prania ubrań;
  2. Resztki balsamu do ust możesz zużyć do pielęgnacji skórek wokół paznokci;
  3. Szampon, który ci się znudził, sprawdzi się zamiast mydła do rąk;
  4. Suchy tusz do rzęs? Opakowanie zanurz w ciepłej wodzie na kilka minut, a potem zużyj tusz do końca;
  5. Odżywka do włosów zmiękczy również włoski na ciele, więc można jej używać zamiast żelu do golenia.

 

Makijaż ekologiczny

Pudry i podkłady mineralne, cienie bez brokatu, opakowania metalowe lub papierowe – to wszystko znak, że makijaż zero waste powoli rośnie w siłę. Ekologiczne pudry, cienie i podkłady mają w składzie tylko cztery naturalne składniki. Są nimi: mika, tlenki żelaza, cynku i dwutlenek tytanu, czyli innymi słowy drobno zmielone minerały. Mają one tę zaletę, że nie podrażniają nawet bardzo wrażliwej cery. Poza tym mają długie terminy przydatności, więc masz dużo czasu, by je zużyć. Sporo takich formuł znajdziesz w Annabelle Minerals, LORIGINE Minerals oraz Uoga Uoga.

 

Podkład kryjący, Annabelle Minerals

 

A jeśli chcesz ekologicznie zmywać makijaż, zrezygnuj z mokrych chusteczek i jednorazowych wacików (w większości mają dodatek sztucznych włókien) na rzecz roślinnej gąbki konjac lub wielorazowych wacików, które po demakijażu wystarczy wypłukać albo wrzucić do pralki.

 

Rękawiczka do demakijażu Glov

 

Z kolei jeśli szukasz sposobów na recykling kosmetyków do makijażu, których odcień już ci nie odpowiada, zacznij miksować. Oto, co możesz łączyć: bazę pod podkład z korektorem, fluid do twarzy z korektorem, puder z brązerem oraz cień do powiek z rozświetlaczem. Efekty mogą być zachwycające.

 

Wszystkie produkty ekologiczne Empiku znajdziesz w zakładce ekologicznej. Przeczytaj także, Jak zrobić peelingi, maseczki do ciała i kule do kąpieli?