Dawno temu, na terenach dzikiej Syberii żyła sobie szamanka, albo zielarka, a może znachorka? Właściwie każde określenie będzie zgodne z prawdą. Chodzi o postać Agafii Lykovej, która stała się inspiracją do powstania marki kosmetyków naturalnych z syberyjskim rodowodem.

Kim była Agafia? 

Agafia sama przygotowywała lecznicze mikstury, maści, kremy i toniki ze składników, które miała na wyciągnięcie ręki. A było tego sporo. Nic dziwnego, w końcu Syberia to łąki nieskażone cywilizacją, lasy które nigdy nie widziały człowieka. Nie ma lepszego źródła dla ziół, roślin leczniczych i innych składników naturalnych jak choćby propolis czy sok z sosny.

Sama postać Agafii okazała się strzałem w dziesiątkę dla rosyjskiego biznesmena, który pragnął stworzyć imperium kosmetyczne. Pod koniec lat 90. kupił więc starą fabrykę mydła w Moskwie i uruchomił produkcję niedrogiego płynu do mycia naczyń, by za zarobione pieniądze otworzyć faktorię. Ale tym razem celem były kosmetyki tworzone na podstawie babcinych przepisów oraz pomysłów dawnych syberyjskich uzdrowicieli. Ziół i roślin dostarczali rolnicy, a receptur na lecznicze formuły wystarczyło poszukać w tradycyjnych księgach ziołolecznictwa.

Pomysł się sprawdził i wyprzedził modę, w końcu roślinne, naturalne kosmetyki to dziś trend numer jeden. A kremy, maski, szampony i odżywki z wizerunkiem dobrotliwej pani, ubranej w luźną lnianą koszulę i otoczonej ziołowym wieńcem są hitem w Europie i Azji. Dziesiątki kosmetyków dzielą dość jasne kategorie. Babcia (czyli z rosyjskiego: babuszka) Agafia, firmuje kilka różnych linii kosmetyków, wśród których najważniejsze są cztery: Receptury babci Agafii, Apteczka babci Agafii oraz Bania Agafii i wreszcie Biała Agafia.

 

Babuszka Agafia - Pełna oferta

 

Babuszka Agafia w praktyce 

Co można znaleźć w rosyjskich formułach szamponów, odżywek, kremów, masek czy toników? Są to niezwykle różnorodne i rzadko spotykane oleje roślinne, ekstrakty z ziół, owoców i drzew, a wszystko z pochodzenia naturalne i ekologiczne.

Większość upraw należy obecnie do właściciela firmy, ale na samym początku kosmetyki powstawały dzięki ręcznym zbiorom na terenach dzikich. Malina moroszka, olej z syberyjskiego drzewa cedrowego, wyciągi z płucnicy islandzkiej, bylicy arktycznej i wiele innych roślin znalazło się w kręgu zainteresowań technologów marki. By zróżnicować ofertę kosmetyczną, podzielono kosmetyki na trzy grupy.

I tak podstawowa to Receptury babuszki Agafii, czyli naturalne (nie mylić z organicznymi), roślinne w składzie formuły do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała.

 

Babuszka Agafia, Receptury Babuszki Agafii, maska do włosów drożdżowa, 300 ml

 

Kolejna grupa nosi nazwę Apteczka Agafii i są to kosmetyki stworzone z myślą o konkretnych problemach skórnych. Jest jeszcze linia podstawowych kosmetyków do mycia i pielęgnacji, zainspirowana rosyjską sauną, czyli Bania Agafii, tu przykładem może być maska odmładzająca do twarzy na bazie mleka łosia.

 

Babuszka Agafia, Bania Agafii, maska do twarzy na mleku łosia odmładzająca, 100 ml

 

Ostatnia grupa to Biała Agafia, czyli organiczna linia kosmetyków do pielęgnacji całego ciała, twarzy i włosów, na przykład mydło syberyjskie z kozim mlekiem i wyciągiem z białej wierzby.

 

Babuszka Agafia, Biała Agafia, maska do twarzy ekspresowa odświeżająca, 100 ml

 

Mycie z pielęgnacją 

Najbogatsza kategoria babcinych kosmetyków należy do oczyszczania. Począwszy od mydeł do twarzy, ciała i włosów, a skończywszy na płynach do kąpieli. Jest w czym wybierać, a skład tych produktów robi wrażenie. W jednej recepturze może znajdować się nawet kilkanaście ekstraktów i olejów naturalnych. Dlatego formuły do mycia babci Agafii zwykle pachną intensywnie, ziołowo a ich konsystencja czasem jest gęsta jak masło. Jak tu w składzie mydła cedrowego do ciała i włosów.

 

Babuszka Agafia, Apteczka Agafii, szampon dermatologiczny przeciw wypadaniu włosów, 300 ml

 

Znajdziesz w nim aż sześć różnych syberyjskich darów natury:

  • regenerujący olej z cedru syberyjskiego,
  • odżywcze jagody jałowca,
  • przeciwłupieżowy olej arnikowy,
  • oczyszczający korzeń mydlnicy lekarskiej,
  • wzmacniająca bażyna syberyjska,
  • żywica sosnowa.

Sporo, jak na zwyczajny i uniwersalny kosmetyk do mycia.

A jeśli chcesz zanurzyć się w ziołowych aromatach, możesz sprawdzić specyfik inspirowany rosyjską sauną, czyli tonizujący płyn do kąpieli. Tu znów natkniesz się na spory zielnik w składzie jak: poprawiająca nastrój bylica pospolita, odżywcza miodunka plamista, napinający skórę berberys, zmiękczający nostrzyk i mydlnica lekarska.

 

Babuszka Agafia, Bania Agafii, mydło do mycia ciała i włosów cedrowe, 300 ml

 

Włosy pod lupą 

Gdyby jednak sprawdzić, z czego słynie Babuszka Agafia, okazuje się, że to szampony i odżywki do włosów, są tu wśród najbardziej popularnych i lubianych kosmetyków. W poszukiwaniu remedium na wypadanie włosów, ich kruchość i łamliwość oraz wszelkie problemy związane ze skórą głowy, wciąż szukamy naturalnego środka, który zadziała jak cudowny eliksir. W [przypadku formuł Babuszki, nawet skromne i zupełnie zwyczajne opakowanie nikogo nie odstrasza, bo skład wynagradza braki w designie – chociaż to kwestia gustu.

W Recepturach Babuszki Agafii najwięcej jest szamponów, odżywek, masek i ziołowych eliksirów. Wśród najciekawszych są formuły lecznicze jak na przykład szampon dermatologiczny przeciw wypadaniu włosów.

 

Babuszka Agafia, Bania Agafii, płyn do kąpieli ziołowy tonizujący, 500 ml

 

Oparty na wyciągu z tataraku, hamuje nadmierne wypadanie włosów, stymuluje cebulki i pobudza cyrkulację krwi w skórze głowy. Do tego w komplecie można stosować super silną odżywkę stymulującą.

Tu znów mamy obszerny zielnik w składzie. Między innymi:

  • ekstrakt ze szczodraka krokoszowatego,
  • olej cedrowy,
  • wosk pszczeli,
  • szyszki czarnej olchy.

Wszystko razem ma zadziałać przyspieszająco na wzrost włosów.

 

Babuszka Agafia, Receptury Babuszki Agafii, mydło miodowe w płynie do rąk i ciała, 500 ml

 

Dla zwolenników roślinnej pielęgnacji, Babuszka Agafia będzie więc kopalnią różnorodnych formuł na bazie syberyjskiej flory. Na koniec ostatni plus za opakowania. Maski, odżywki i niektóre szampony zapakowane są w saszetki. Choć nie są to ekologiczne materiały, to przynajmniej wyrzucamy mniej plastiku.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock