Idea jest genialna w swojej prostocie: skoro nie możemy wspólnie słuchać ulubionych wykonawców na żywo podczas koncertów, posłuchajmy ich w naszych domach. Jednym z pierwszych był Chris Martin z Coldplay, który „zorganizował” występ na swoim Instagramie jeszcze w połowie marca, rozpoczynając tym samym specjalny mini-cykl domowych koncertów firmowanych przez Światową Organizację Zdrowia, pod hasłem „Together, at Home”. W jego ramach zobaczyć mogliśmy specjalne, domowe występy gwiazd największego światowego formatu: Johna Legenda, Nialla Horana oraz Charliego Putha.

 

 

Inicjatywa WHO miała na celu przede wszystkim promowanie idei „social distancing”, czyli świadomego ograniczania wychodzenia z domu oraz bezpośrednich kontaktów do minimum, a także emocjonalne wsparcie osób na całym świecie, dla których sytuacja ta jest przytłaczająca.

Podobny cel przyświecał amerykańskiej stacji telewizyjnej FOX oraz stacji radiowej iHeart Radio, które 30 marca zorganizowały wspólnie wyjątkową transmisję z udziałem gwiazd muzyki, filmu i telewizji: słowa pełne otuchy wygłosili Elton John i Ellen De Generes, zaś do swoich salonów zaprosili nas między innymi Alicia Keys, Billy Joe Armstrong z Green Day, Sam Smith, Dave Grohl z Foo Fighters, Lizzo, Mariah Carey i Billie Eilish. Jednak największym występem wieczoru (chociaż, oczywiście, przygotowanym i zmontowanym wcześniej), który stał się ogólnoświatowym viralem, było „I want it that way” w wykonaniu Backstreet Boys. Ponad dwadzieścia lat po premierze jeden z ich największych hitów wciąż porusza i dostarcza wiele radości – szczególnie, gdy wykonywany z domowej kanapy, sprzed basenu oraz z udziałem najbliższych. Dzięki akcji udało się zebrać ponad 10 milionów dolarów, które przekazano na rzecz dwóch organizacji, zajmujących się pomocą osobom dotkniętym skutkami pandemii.

„Kwarantanna Na Na”, czyli śpiewanie na Facebooku

Polscy artyści również z chęcią zaangażowali się w ideę koncertów domowych, tworząc niezwykłą inicjatywę: „Kwarantanna Na Na” to seria występów artystów związanych z wytwórnią Kayax, które transmitowane będą na Facebooku. W ramach każdej z takich transmisji wesprzeć można Szlachetną Paczkę, zajmującą się pomocą osobom starszym i samotnym, ciężko znoszące aktualną sytuację. Zobaczyliśmy już Krzysztofa Zalewskiego, Mery Spolsky, duet KARAŚ/ROGUCKI oraz Brodkę. Mini-koncerty można obejrzeć w każdej chwili za pośrednictwem Facebook App.

To nie jedyne tego typu przedsięwzięcia: Natalia Przybysz zaprosiła z kolei do współpracy swoich fanów – i wspólnie nagrali teledysk do piosenki „Kochamy się źle”, oczywiście korzystając z kamerek internetowych i smartfonów. Miuosh, Kasia Nosowska, Smolik i muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (łącznie ponad 70 osób!) stworzyli „internetowy teledysk” do utworu „Tramwaje i gwiazdy”, posługując się jedynie kamerami w swoich telefonach. Klip swoją premierę miał zaledwie kilka dni temu, a już obejrzano go prawie 300 tysięcy razy.

 

 

Domowe karaoke z największymi gwiazdami muzyki

Dwa najświeższe wydarzenia tego typu z udziałem międzynarodowych gwiazd to naprawdę imponujące przedsięwzięcia. Pierwszy z nich to sygnowany przez Lady Gagę, WHO i organizację pozarządową Global Citizen, a wspierany przez nadawców takich jak BBC oraz amerykańskie stacje telewizyjne ABC, CBS i NBC, koncert „Together At Home”.

 

 

Zgromadzili oni imponującą grupę pierwszoligowych gwiazd muzyki. W „domowych” warunkach zobaczyliśmy (i usłyszeliśmy) między innymi Taylor Swift, Rolling Stonesów, Jennifer Lopez, Steviego Wondera, Celine Dion, Paula McCartneya, Eltona Johna, Eddiego Vadera z Pearl Jam oraz Pharrella Williamsa. W ten sposób zbierano fundusze na wsparcie pracowników służby zdrowia, znajdujących się na pierwszej linii walki z pandemią. BBC Radio 1, największa publiczna stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, kilka dni temu zorganizowała jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Jedna z jej cyklicznych audycji, BBC Radio 1 Live Lounge, w której przeróżni artyści wykonują na żywo swoje przeboje oraz wybrane covery, z przyczyn oczywistych została na razie zawieszona. Z pomocą technologii udało się jednak nie tylko zorganizować wyjątkowy występ, ale także zgromadzić środki na rzecz organizacji charytatywnych, pomagających osobom dotkniętym skutkami pandemii oraz pracownikom służby zdrowia. I tak, nadając ze swoich salonów i sypialni, kilkunastu wykonawców nagrało razem nową wersję hitu Foo Fighters, „Times Like This”. Dave’a Grohla wsparli: Dua Lipa, Chris Martin, Ellie Goulding, Sean Paul, Sigrid, Biffy Clyro, Rita Ora, Zara Larsson, Hailee Steinfeld, 5 Seconds Of Summer, YUNGBLUD, Bastille, Royal Blood, Anne-Marie, Sam Fender, Rag'n'Bone Man, Paloma Faith, Jess Glynne, Grace Carter, Dermot Kennedy, AJ Tracey, Celeste oraz Mabel.

 

 

Efekt tej wyjątkowej współpracy naprawdę robi wrażenie i już wiadomo, że za jego sprawą uda się zgromadzić znaczące środki.

Więcej artykułów o nowościach muzycznych i koncertach przeczytacie w pasji Słucham.