Nawet jeśli nie słuchamy na co dzień muzyki z gramofonów, prawdopodobnie wiemy, że winyle to takie czarne krążki z dziurką po środku, które teoretycznie grają te same utwory, ale z racji swojej konstrukcji, dostarczają nieco innych wrażeń. Z tego względu winyle nie ustąpiły nowoczesnym technologiom i artyści nadal wydają nowe materiały w tym wyjątkowym formacie. Nie zawsze jednak robią to na kolorowych winylach.

Czy kolorowe winyle są wyjątkowe?

Zanim przejdziemy do prezentacji konkretnych wydawnictw, które umożliwiają poszerzenie swojej płytoteki o niecodzienne krążki, wyjaśnijmy skąd wzięły się kolorowe płyty winylowe, a właściwie dlaczego powszechne są te czarne. Polichlorek winylu nie ma jednej, niezmiennej barwy. Można spotkać go w różnych postaciach i odcieniach. Naturalny kolor granulatu, z którego wytwarza się płyty jest biały i lekko przezroczysty.

Nie ma więc problemu, żeby płyta winylowa miała dowolny kolor, wystarczy dodać na etapie produkcji konkretny barwnik. Dlaczego więc przytłaczająca większość krążków na rynku ma czarny kolor? Odpowiedź może nieco zawstydzić producentów płyt winylowych, ponieważ czarna barwa najlepiej nadaje się do ukrywania wszelkich niedoskonałości na płycie. Na czarnej powierzchni trudniej dostrzec krzywizny czy inne mankamenty. Ponadto ujednolicenie produkcji ułatwiło działania marketingowe oraz budowanie wizerunku charakterystycznego, czarnego krążka.

Na szczęście fonograficzny świat nie jest zupełnie wypełniony czernią. Niektóre albumy wymykają się temu schematowi, dzięki temu w naszej kolekcji mogą pojawić się kolorowe krążki. Oto 10 płyt z różnych muzycznych gatunków, których warto posłuchać, ale też na nie popatrzeć.

Dwa Plus Jeden „Nowy Wspaniały Świat”

Wielki powrót debiutanckiej płyty Dwa Plus Jeden pt. „Nowy Wspaniały Świat” w limitowanej, kolorowej wersji winylowej. Album zawiera największe przeboje grupy: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Czerwone słoneczko”, „Wstawaj, szkoda dnia” oraz „Hej, dogonię lato”. Przyniósł zespołowi ogromną popularność i niedługo po premierze zdobył status złotej płyty.

Nowy Wspaniały Świat

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze „Mazowsze”

Wydany na 25-lecie album Mazowsza zachwyca ulubionymi nagraniami Zespołu oraz dokumentuje udział jego wybitnych solistów. Ukazuje się on na winylu w limitowanej edycji na przezroczystym krążku w kolorze zielonym. Na płycie znajdziemy między innymi utwór „Dwa Serduszka”, który to miał swój wielki powrót w nominowanym do Oscara filmie „Zimna wojna”.

Mazowsze

Stanisław Grzesiuk „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka”

Album Stanisława Grzesiuka z 1962 roku doczekał się swojej wyjątkowej reedycji. Wesołe i smutne, niekiedy zawadiackie, śpiewane z wiarą w życie, trudne, ale piękne, pełne kontrastów piosenki usłyszymy na płycie „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka”. Do nabycia w limitowanej wersji w kolorze złota.

Stanisław Grzesiuk

Tadeusz Woźniak „Tadeusz Woźniak”

Z kolei dla fanów twórczości Tadeusza Woźniaka powstała limitowana edycja jego albumu zawierająca wielki hit „Zegarmistrz Światła” na niebieskim winylu. Cała płyta jest wynikiem fascynacji artysty współczesną poezją, do której sam skomponował muzykę. Piękna ścieżka dźwiękowa, w połączeniu z wybitną interpretacją oraz jakością poezji Bogdana Chorążuka sprawia, że piosenki idealnie wpisują się do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Tadeusz Woźniak

Brodka „Granda”

Monika Brodka promuje już swój najnowszy album, jednak my cofamy się o dekadę do płyty „Granda”, która okazała się dotąd największym sukcesem. To właśnie na „Grandzie” usłyszeliśmy melodie, które naprawdę grają w duszy wokalistki. Te przypadły nam do gustu, gdyż płyta pokryła się dwukrotną platyną.

Dziś w limitowanej edycji winyl pokrywa się bielą. W ten sposób doskonale komponuje się z okładką. Liczba płyt jest ograniczona, a każda z nich oznaczona jest specjalnym numerem, co z pewnością przypadnie do gustu kolekcjonerom.

 

„Granda” Brodka

 

Yugoton „Yugoton”

Żółta płyta winylowa projektu Yugoton powstała z powodu kolejnej, okrągłej rocznicy. Od momentu, w którym Kasia Nosowska, Kazik Staszewski, Ryszard „Tymon” Tymański, Paweł Kukiz, Olaf Deriglasoff, Grzegorz Nawrocki, Vlado Divljan, Darko Rundek oraz Rei Ceballo stworzyli jedyną w swoim rodzaju grupę, minęło już dwadzieścia lat. Niepowtarzalny projekt łączył bałkańskie piosenki z polskimi tekstami, z których w pamięci z pewnością zapadały chociażby „Malcziki”.

Nazwa przedsięwzięcia nawiązywała do kultowej jugosłowiańskiej wytwórni Jugoton i do dziś budzi sentyment w sercach wielu melomanów.

 

„Yugoton” Yugoton

 

Frank Sinatra „Mr. Blue Eyes”

Jeśli chcecie optymalnie połączyć efekt wizualny z dźwiękowym, koniecznie zwróćcie uwagę na wyjątkowe wydanie albumu „Mr. Blue Eyes” Franka Sinatry. Nietuzinkowa składanka utworów legendarnego muzyka nie tylko cieszy nasze ucho, ale przede wszystkim robi ogromne wrażenie estetyczne. Trudno bowiem szukać innego takiego albumu, który wyglądem przypominałby… złoty marmur! To wyjątkowa limitowana edycja, która z pewnością będzie ozdobą waszej płytoteki.

 

„Mr. Blue Eyes”  Frank Sinatra

 

Anawa „Anawa”

Dziś coraz mniej osób pamięta krakowski zespół Anawa, który zrzeszał wielkie nazwiska polskiej sceny muzycznej. Wystarczy wspomnieć, że do grupy należeli m.in. Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha. Płyta „Anawa” powstała w okresie, kiedy Grechuta postawił na karierę solową, a jego miejsce w roli wokalisty zajął Zaucha.

„Anawa” to jedyny studyjny album, który zespół nagrał z tym legendarnym piosenkarzem. Jego wyjątkowości dopełnia specjalne wydanie w pomarańczowym kolorze.

 

„Anawa” Anawa, Andrzej Zaucha

 

Martin Phipps „The Crown. Season 4”

Czas na propozycję dla miłośników muzyki filmowej. Serial „The Crown” od pierwszych odcinków imponował nie tylko rozmachem w kwestii budżetu, doborowej obsady aktorskiej czy znakomitych kostiumów. Uwagę zwracała również muzyka. Motyw główny skomponował Hans Zimmer.

Pod koniec ubiegłego roku premierę miał czwarty sezon, w którym za ścieżkę dźwiękową odpowiada Martin Phipps. Chociaż w żyłach bohaterów serialu płynie błękitna krew, krążek „The Crown. Season 4” jest w kolorze królewskiej purpury.

 

„The Crown” sezon 4

 

Bemibem „Bemowe frazy”

Premiera albumu „Bemowe frazy” miała miejsce w 1974 roku. Rodzeństwo Bemów zawarło na nim niesamowitą energię, którą możemy usłyszeć w takich przebojach jak „Podaruj mi trochę słońca”.

Pełne pozytywnego przekazu piosenki są idealną propozycją na wiosnę, a klimat tej pory roku podkreśla wyjątkowe wydanie w postaci żółtej płyty winylowej.

 

„Bemowe frazy” Bemibem

 

Miles Davis „Human Nature”

Tytułowy utwór stworzył Michael Jackson, natomiast swój cover Miles Davis umieścił na płycie „You’re Under Arrest” z 1985 roku. Winyl „Human Nature” to zapis chicagowskiego Jazz Festivalu, gdzie słynny jazzman zagrał w 1990 roku. Większość fanów jazzu oraz miłośników winyli zapewne ma w swojej biblioteczce któryś z albumów Davisa, jednak „Human Nature” to wyjątkowe wydanie na zjawiskowej, białej płycie.

 

„Human Nature”  Miles Davis

 

Maanam „Maanamaania Warszawa”

Zarówno „Maanamaania Warszawa” z 1992 roku, jak i „Maanamaania Chicago” wydana rok później uznawane są za jedne z najlepszych płyt koncertowych w historii polskiej sceny. Ze wsparciem Roberta Brylewskiego powstał znakomity materiał, który za sprawą świetnej muzyki i głosu Kory dostarcza niezapomnianych emocji.

Teraz ten krążek może być jeszcze bardziej wyjątkowy. Dwupłytowe wydanie zawiera winyle w kolorze żółtym i czerwonym.

 

„Maanamaania Warszawa” Maanam

 

Nirvana „Sounds Like Teen Spirit”

Kultowego albumu Nirvany „Nevermind” przedstawiać nie trzeba. Najsłynniejsze utwory Kurta Cobaina podbiły cały świat, a wokalista zapisał się w annałach muzyki. „Sounds Like Teen Spirit” to zapis koncertu Nirvany z 1991 roku, który odbył się w Del Mar Fairground w Waszyngtonie.

Na krążku usłyszeć można nie tylko dobrze znane piosenki, ale też niesamowitą energię, jaka towarzyszyła muzykom podczas koncertów. Na dwóch stronach żółtej płyty winylowej znajdziemy dziesięć utworów.

 

„Sounds Like  Teen Spirit” Nirvana

 

Molesta Ewenement „Ewenement”

Raperzy nie wydają tak często na winylu, jak chociażby jazzmani. Już to sprawia, że drugi studyjny album Molesty jest wyjątkowy. Warszawski skład od zawsze wydawał jednak winyle, a wyjątkiem był tylko krążek „Molesta i kumple”.

Ewenement” powstał w 1999 roku po spektakularnym debiucie i płycie „Skandal”. Materiał był nominowany do Fryderyka i składa się na niego piętnaście utworów. Teraz fani hip-hopu mogą sięgnąć po niemały rarytas, jakim jest specjalne wydanie „Ewenementu” na dwóch, transparentnych płytach winylowych. Liczba egzemplarzy jest ograniczona, a raperzy i wytwórnia zapewniają, że materiał nie będzie już dotłaczany.

 

Ewenement (podwójny kolorowy winyl)

 

Natalia Kukulska „Natalia”

Jeśli lubicie wracać wspomnieniami do czasów dzieciństwa również muzycznie, to koniecznie zwróćcie uwagę na to wydawnictwo. Na pięknej, czerwonej płycie winylowej znalazły się dokładnie te same utwory, które 35 lat temu skomponował Jarosław Kukulski, a zaśpiewała jego córka, Natalia Kukulska. Stanowią one kolekcję wspaniałych brzmień dla najmłodszych słuchaczy i nie tylko. Dorośli też mogą wsłuchać się w te piosenki i przypomnieć sobie beztroski czas, kiedy to bal dla lalek był najważniejszym projektem tygodnia.

 

natalia kukulska winyl

 

Kolorowe płyty winylowe to niemała gratka dla fanów gramofonowego grania, zwłaszcza że większość z zaprezentowanych krążków to edycje limitowane. Jeśli zatem chcemy mieć taki oryginalny winyl w swojej kolekcji warto się pospieszyć. Na koniec dla wszystkich fanów kolorowych winyli ważna zapowiedź. W czerwcu ukaże się płyta „Dziewczyna szamana” Justyny Steczkowskiej w wyjątkowej, czerwonej odsłonie. Jubileuszowe wydanie to kolejny rarytas, który warto upolować.