Pojazdy elektryczne w wydaniu mini – marzenie niemal każdego dziecka

W sklepach można znaleźć wiele zabawkowych pojazdów, które ucieszą małych miłośników i miłośniczki motoryzacji. Od samochodzików osobowych, przez koparki i dźwigi, po kolejki dla dzieci – przekrój jest naprawdę spory. Kolejka elektryczna to dla wielu dzieci prawdziwe spełnienie marzeń. Jest w niej coś wyjątkowego, co przyciąga uwagę najmłodszych. To świetny pomysł na prezent. Co prawda zajmuje ona znacznie więcej miejsca niż większość zabawek, ale prezentuje się naprawdę świetnie. A do tego można ją uruchomić i radośnie obserwować, jak sunie po torach okrążając cały pokój.

Trzeba jednak pamiętać, że zabawka zabawce nierówna. Czym różnią się od siebie poszczególne kolejki dla dzieci i jak wybrać idealny model? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci przy zakupie.

Zabawkowa kolejka dla dzieci – z jakiego materiału powinna być wykonana?

Zabawki tego typu wykonuje się z różnych materiałów, warto to uwzględnić na etapie poszukiwania odpowiedniego modelu dla dziecka.

  • Drewniana

Niewątpliwie najbardziej ponadczasowym materiałem jest drewno. Ostatnio drewniane zabawki wróciły do łask jako ekologiczna, trwała i bezpieczna alternatywa dla plastiku. Kolejki dla dzieci wykonane z drewna występują w różnych formach - od najprostszych blokowych wagoników dla najmłodszych, po bardziej zaawansowane modele. To świetny wybór, jeśli zależy ci, by zabawka była odporna na różne uszkodzenia.

 

Kolejka drewniana Gigant - Iso Trade

 

  • Plastikowa

Kolejną opcją jest kolejka dla dzieci wykonana z plastiku. Jego największą zaletą jest niska cena. Niestety plastik nie należy do trwałych materiałów, bo łatwo pęka. Jeśli jednak tworzywo sztuczne jest dobrej jakości, możesz oczekiwać wyższej wytrzymałości. Plastikowe modele wbrew pozorom mogą wyróżniać się wysoką trwałością i wiernym odwzorowaniem detali. Przykładem jest kolejka elektryczna marki ISO TRADE.

 

Kolejka elektryczna - Iso Trade

 

  • Metalowa

Poza kolejką drewnianą i plastikową jest jeszcze metalowa. Z wykorzystaniem metalu można łatwo odtworzyć detale lokomotywy, tworząc jej wierną miniaturową kopię. Poza tym, kolejki metalowe wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia. Są jednak dość ciężkie, przez co nie nadają się dla najmłodszych.

 

Kolejka metalowa - Pequetren

 

Kolejka dla dzieci – z torami czy bez?

W sklepach z zabawkami znajdziesz zarówno same lokomotywy, jak i w zestawie z torami. Mogą mieć różną długość – te o najbardziej imponujących rozmiarach otaczają całe pokoje! Warto kupić kolejkę w zestawie z torami. Jeśli zabawa samą ciuchcią znudzi się dziecku, dokupienie pasujących do niej części może stanowić nie lada wyzwanie. Najlepiej postawić na gotowe zestawy, np. marki Iso Trade, gdzie znajdziesz tory, łączenia, mostki z tunelami i oczywiście lokomotywę.

 

Kolejka Elektryczna - Iso Trade

 

Własnoręczne rozbudowywanie kolei również może być wspaniałą przygodą dla dziecka. Kto wie, może ujawni konstrukcyjne zdolności, o których wcześniej nie mieliście pojęcia? Aby było to możliwe, warto zaopatrzyć się m.in. w złączki. Ciekawym urozmaiceniem mogą być również elementy konstrukcyjne, takie jak perony czy miejsca załadunku. Dzięki nim maluch może stworzyć imponującą sieć kolejową, którą z dumą będzie pokazywał swoim kolegom i koleżankom.

 

Złączka izolacyjna do torów - Piko

 

Zakup kolejki a kategorie wiekowe

Wybierając kolejkę dla dzieci, warto zwrócić uwagę na kategorie wiekowe. To przydatna wskazówka, która pozwala uniknąć zakupu nieodpowiedniej zabawki. Zazwyczaj dla najmłodszych dzieci najlepsze okazują się kolejki drewniane, ponieważ są one stosunkowo lekkie i odporne na pęknięcia. Natomiast metalowe przeznaczone są dla starszych dzieci, ponieważ małe części nie stanowią dla nich zagrożenia. Najczęściej kolejki tego typu dostępne są w kategoriach 3-4 lata, 5-7 lat i +7.

 

Pociąg drewniany Farma Story - Janod

 

Kolejka elektryczna dla dzieci – jak działa?

Elektryczne kolejki dla dzieci to klasyka wśród zabawek zachwycająca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wybierając kolejkę z torami, trzeba pamiętać o jej odpowiednim ustawieniu. Nie powinna znajdować się zbyt wysoko, na przykład na szafkach, bo może spaść podczas zabawy i spowodować zagrożenie. Kolejkę zazwyczaj rozkłada się raz na jakiś czas, ponieważ zajmuje sporo miejsca oraz jej rozłożenie zabiera dużo czasu. Dlatego najlepiej umieścić ją na podłodze, w rogu pokoju tak, by nie plątała się pod nogami i nie przeszkadzała.

Lokomotywa z torami dla dzieci może być wspaniałym prezentem dla malucha, z którego będzie korzystać przez wiele lat. Budowanie i projektowanie układu torów to świetna zabawa, która pomaga dziecku rozwijać wyobraźnię przestrzenną.

Źródło okładkowe: Shutterstock