Dlaczego osobna kołdra na lato to dobre rozwiązanie?

Choć wieczorami temperatura jeszcze jest wysoka, nocą robi się naprawdę chłodno. Koc czy prześcieradło do okrycia mogą w tej sytuacji nie wystarczyć, szczególnie jeśli uruchomiony jest najlepszy klimatyzator przenośny. Lekka, przewiewna kołdra na lato zagwarantuje przyjemny, odprężający sen, dostarczając pożądany komfort termiczny a jednocześnie nie przegrzewając.

Mówisz i Masz, Soft Line, Kołdra letnia, Fizelina, 155x200 cm

Czy na pewno potrzebna jest letnia kołdra dla dziecka?

O ile w przypadku dorosłych sporo osób decyduje się na osobną, lżejszą kołdrę letnią, to w przypadku dzieci większość postanawia jej nie zmieniać. To ogromny błąd, ponieważ najmłodsi potrzebują dostosowanych do temperatury okryć jeszcze bardziej niż rodzice – naprawdę małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacji. Szczelnie okryte zimową kołdrą podczas letnich nocy, tylko niepotrzebnie się spocą.

Kołdra letnia Classic Zdrowy Sen, biała, 180x200 cm

Z jakiego materiału powinna być wykonana cienka kołdra na lato?

Najwięcej osób kojarzy zapewne kołdry puchowe lub wypełnione pierzem. Królowały one w domach prababek, które ręcznie „regulowały” stopień grzania, wyjmując część wypełnienia, gdy noce były za ciepłe. Dziś nie da się zrobić tak w przypadku kołder fabrycznie uszytych. Wypełnienia z piór lub podszerstka gęsi bądź kaczki występują jednak nie tylko w grubych pierzynach, lecz także w lżejszych kołdrach. Ich wadą jest niestety konieczność specjalistycznego prania, ponieważ w przeciwnym przypadku staną się siedliskiem drobnoustrojów. Podobny problem występuje w kołdrach wełnianych. Dobrym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem są okrycia z tworzyw sztucznych, najczęściej poliestru. Włókna są odpowiednio skręcane, co zapewnia im sprężystość oraz miękkość. Czasami do surowca dodaje się fragmenty specjalistycznego silikonu, dzięki czemu zyskują one jeszcze większą elastyczność i odporność na przyjmowanie roztoczy.

Mwgroup, Kołdra letnia, zestaw 2 sztuki, 135x200 cm, biały

W przypadku powłoczki najlepiej postawić na bawełnę, zwłaszcza tę połączoną z bambusem. Roślina ta ma bowiem właściwości antybakteryjne, zatem niszczy drobnoustroje znajdujące się w pocie. Razem z bawełną tworzy lekkie i cienkie poszycie, które cechuje się wytrzymałością, a jednocześnie przewiewnością. Nieco mniejszą popularnością cieszą się powłoki z jedwabiu. Charakteryzują się one dobrą wentylacją oraz przyjemną w dotyku strukturą. Oprócz tego, mimo że jedwab to włókno pochodzenia naturalnego, nie przyjmuje on bakterii, zatem nada się dla osób wystrzegających się roztoczy.
 

Jaka kołdra na lato? Unikaj podróbek, bo rozczaruje cię ich jakość

W internecie znajdziesz wiele ofert kołder, chwalonych za doskonałe parametry, które dodatkowo kuszą ceną, która bywa wielokrotnie niższa niż w przypadku renomowanych marek. Nie należy jednak dać się nabrać na te sprytne zabiegi marketingowe. Jeśli w opisie produktu napisane jest jedwab, a jednocześnie kosztuje on tyle, co bawełniane prześcieradło, to powinno się go wystrzegać. Prawdopodobieństwo, że to rzeczywiście poszukiwany materiał jest bowiem bliskie zeru. W przypadku sztucznych włókien nie masz zaś gwarancji, czy nie zaszkodzą one twojemu zdrowiu.

Kołdra tradycyjna PUCHLAND, letnia, różowa, 140x200 cm

Jak dbać o kołdrę letnią?

Nawet z najlepiej dobraną kołdrą, każdemu zdarzy się spocić w ciągu nocy. Niezwykle istotne jest zatem codzienne wietrzenie sypialni oraz – w miarę możliwości – wywieszanie kołdry na zewnątrz co najmniej raz w tygodniu. Należy także pamiętać o jej regularnym praniu, najlepiej co 3 tygodnie (w przypadku alergików jest to wymagane jeszcze częściej). W domowej pralce prać można okrycia ze sztucznym wypełnieniem. W przypadku tych z pierzem, puchem bądź wełną konieczne jest regularne oddawanie ich do zakładu, który specjalizuje się w tego typu usługach.

Komplet pościeli lnianej Linen 160x200cm white, 160 x 200 cm/ 2 poszewki 80 x 70 cm

Idealna lekka kołdra na lato

Kołdry letnie, ubrane w pościel na lato, to gwarancja zdrowego, komfortowego snu, w odpowiedniej temperaturze, dostosowanej do temperatur panujących na zewnątrz. Są też lekkie i nie krępują ruchów – bez trudu możesz je zwinąć i zabrać ze sobą na wakacje. Pozwolą ci obudzić się wypoczętym i pełnym energii do działa – warto spróbować! 

Inne przydatne porady dotyczące aranżacji wnętrz, znajdziecie w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe - Shutterstock.