Marka LEGO to fenomen — na rynku od ponad 100 lat, zdobywa serca kolejnych pokoleń dzieci, ale też dorosłych, którzy chętnie kolekcjonują limitowane edycje kolorowych klocków. Z małej rodzinnej duńskiej firmy, LEGO dość szybko stało się międzynarodowym imperium, którego znakiem rozpoznawczym jest dbałość o detale i szybkie reagowanie na rynkowe trendy. Dowodzą tego kolejne serie z ulubionymi bohaterami dziecięcych bajek i książek np. ze świata Harry'ego Pottera.

Podobno z wykorzystaniem klocków LEGO można zbudować w zasadzie wszystko. Jedno jest pewne — dla dziecka to wspaniała stymulacja kreatywności. Jednocześnie, budowanie z wykorzystaniem klocków rozwija jego wyobraźnią przestrzenną i uczy logicznego myślenia. A do tego — pozwala tworzyć własne światy i przeżywać w nich przygody.

Lego Harry Potter empik

Na początek — zestaw bazowy

Jaki zestaw wybrać dla dziecka? Warto zacząć od zbudowania bazy, która da mu nieograniczone możliwości w kwestii budowania. Poszczególne zestawy do składania określonych projektów — od domów po pojazdy — oczywiście sprawią mu mnóstwo frajdy, ale to wspomniana baza najlepiej rozwija wyobraźnię.

W tym celu warto przejrzeć linię Classic, w ramach której oferowane są podstawowe klocki dla dzieci w różnym wieku — zaczynając od 4-latków. Z takim kompletem dzieci dostają całą masę zróżnicowanych klocków, dzięki którym będą mogły dać upust twórczej kreatywności i stworzyć, co tylko zechcą. W ramach LEGO Classic możesz znaleźć zestawy w różnych gamach kolorystycznych, wielkościach i kształtach. Dobierając je, pamiętaj o oznaczeniach wiekowych.

LEGO CLassic

Klocki LEGO dla dziecka — czym się kierować przy ich wyborze?

Najważniejszym kryterium przy doborze klocków LEGO jest dopasowanie do wieku. Klocki dla dzieci w wieku szkolnym nie sprawdzą się dla dwulatków czy trzylatków z prostego powodu — są zbyt skomplikowane i mają niewielkie części, co stwarza zagrożenie dla maluchów. Na szczęście, producent postanowił ułatwić dopasowanie zestawu do wieku poprzez podział swojej oferty na linie. Niektóre są oczywiście przeznaczone dla różnych grup wiekowych — są jednak również i takie, które powstały z myślą o jednej konkretnej. Mowa tutaj o:

  • DUPLO — klocki LEGO dla najmłodszych (1-4 lata);
  • JUNIORS — klocki LEGO dla 4-latka — 7-latka;
  • CREATOR, FRIENDS, CITY — klocki LEGO dla 5-latka — 12-latka.

Inne linie — których jest aż kilkadziesiąt — oferują zestawy dopasowane do potrzeb różnych grup wiekowych, dlatego warto pamiętać o tym, aby zweryfikować to oznaczenie.

Poziom skomplikowania również jest istotnym aspektem — nie powinien zniechęcać dziecka do podjęcia prób konstrukcji. Warto też szukać zestawów zgodnie z kluczem zainteresowań dziecka, dzięki czemu zabawa będzie dla niego zdecydowanie bardziej frapująca. Wśród oferty LEGO znajdzie się coś zarówno dla małych inżynierów oraz architektów, dzieci uwielbiających postacie Disneya, jak i miłośników serii STAR WARS czy HARRY POTTER. W ramach kolekcji nie znajdziesz podziału na klocki LEGO dla chłopca i dla dziewczynki, jednak są kategorie zbudowane wokół żeńskich bohaterek — jak SUPER HERO GIRLS czy DISNEY PRINCESS.

Proponując najciekawsze zestawy, również będziemy kierować się kryterium wiekowym, aby ułatwić ci wybór idealnego modelu.

LEGO Friends

1-4 lata — wybrane zestawy LEGO

W tym wielu polecamy serię LEGO DUPLO. To idealne klocki dla 2-latka czy 3-latka — stymulują wyobraźnię, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla maluchów dzięki dużym rozmiarom i łagodnym, zaokrąglonym kantom. Zachęcą dziecko do tworzenia nowych światów, rozwijając kreatywność już od najmłodszych lat.

Wybór w ramach serii DUPLO jest naprawdę duży — zwierzątka, budynki, pojazdy… My polecamy zacząć od zestawu DELUXE, w którym dziecko znajdzie podstawowe klocki. Dla małych amatorów techniki świetnie sprawdzi się seria DUPLO TOWN, w ramach której można odtworzyć cały plac budowy!

Lego Duplo

4-7 lat — wybrane klocki LEGO dla dzieci

W tym okresie kształtują się upodobania dziecka, a ono samo intensywnie rozwija wyobraźnię i umiejętności logicznego myślenia oraz planowania. Zabawa klockami może go w tym wesprzeć. Linia JUNIORS oferuje ciekawy przekrój zestawów, które wesprą rozwój malucha w różnych kierunkach.

Juniors atak rekinów

8-12 lat — wybrane klocki LEGO dla dzieci

W tym wieku maluchy mają już nieco bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, i są w stanie podołać bardziej skomplikowanym zestawom z większą ilością części. Tym, które wykazują już zainteresowanie kwestiami technicznymi — budownictwem, czy robotyką — spodobają się serie MINDSTORMS czy BOOST. Zestaw WYNALAZCA ROBOTÓW to klocki do robotyki, które rozbudzą techniczne zainteresowania dziecka już na wczesnym etapie rozwoju. W ramach konstrukcyjnego zestawu BOOST można stworzyć z kolei wiele różnych modeli, od linii produkcyjnej, przez zwierzęta, po roboty. To rozwojowy wariant, który pokochają również starsze dzieci. Mogą służyć jako klocki do programowania, wprowadzające dziecko w świat informatycznych zawiłości.

Lego Boost empik

Oferta LEGO jest naprawdę szeroka — coś dla siebie znajdą wśród niej dzieci w różnym wieku. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, możesz mieć pewność, że wpłynie on pozytywnie na rozwój dziecka!

Więcej klockowych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały promocyjne LEGO.