Reakcją na sformułowania typu „klatkowanie psa” czy „trzymanie psa w kojcu” często jest co najmniej zdziwienie lub wręcz oburzenie. Trudno się dziwić, gdyż klatka w odniesieniu do psów kojarzy się negatywnie i wielu osobom wydaje się, że to męczenie zwierzęcia. A z klatką dla psa czy kojcem jest podobnie jak z nożem – można nim pokroić chleb albo kogoś zranić. Narzędzie używane umiejętnie i w słusznym celu będzie bezpieczne i może okazać się bardziej pomocne niż się z początku wydaje. Warto dowiedzieć się, po co stosuje się klatkę czy kojec dla psa do domu, a wtedy opinia na temat tych akcesoriów może być zupełnie odmienna od pierwszych skojarzeń.

Klatka kennelowa dla psa – zalety i wady 

Jest to metalowa klatka, najczęściej z prętami, wyposażona w drzwiczki z zamknięciem. Zwana jest także kennel klatką lub w skrócie kennelem. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „kennel” oznaczającego budę. Jest przeznaczona do używania w mieszkaniu/domu, absolutnie nie na zewnątrz (np. w ogrodzie). Nie jest miejscem, gdzie odsyła się psa za karę, czy trzyma w zamknięciu całymi dniami. Klatka kennelowa dla psa ma pełnić funkcję „własnego pokoju”, spokojnego azylu, w którym zwierzę może się schronić i odpocząć czy wyciszyć. Jeśli zostanie prawidłowo wprowadzona (o tym w dalszej części), jest bardzo prawdopodobne, że stanie się ulubionym miejscem psa i sam chętnie będzie w niej przebywał (zazwyczaj spał). Zyska wtedy miejsce tylko dla niego, do którego będzie mógł się w każdej chwili udać, aby odpocząć i nie być przez nikogo niepokojonym. Dla opiekuna też takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Możemy psa „odesłać” do klatki kennelowej na wyciszenie po intensywnym spacerze lub podczas wizyty gości, jeśli pies np. bardzo się takowymi ekscytuje.

 

Metalowa klatka dla psa, składana, rozmiar M

 

Kennel znajdzie także w bardziej prozaicznych sytuacjach – np. kiedy potrzebujemy umyć podłogi, a pies lubi nam „pomagać albo, gdy poczęstujemy go wyjątkowo brudzącym przysmakiem, którego resztek nie chcemy później znajdować w zakamarkach mieszkania. Klatka kennelowa dla psa może być bardzo przydatnym narzędziem treningowym w przypadku pupili lękliwych, nadpobudliwych, takich które mają tendencję do niszczenia w domu, a także w trakcie nauki czystości. Psy lękliwe czy bardzo pobudzone będą się w niej czuły bezpiecznie podczas stresujących sytuacji i będzie im łatwiej się wyciszyć, jeśli w domu jest hałas i gwar. Z kolei w przypadku szczeniąt, które przechodzą naukę czystości, kennel może być pomocny z tego względu, że psy zazwyczaj nie załatwiają się tam, gdzie śpią, więc wyjście z klatki może być sygnalizacją potrzeby załatwienia się. Klatka kennelowa może też być także używana jako transporter w samochodzie czy np. jako bezpieczny azyl na zawodach, gdzie często przebywa się cały dzień w otoczeniu wielu bodźców.

 

Składana, metalowa klatka dla psa, rozmiar XXL

 

Klatki mają różne rozmiary, trzeba go dobrać do wielkości psa. Zwierzę musi mieć możliwość się w niej swobodnie położyć, stanąć czy obrócić. Na podłodze klatki kładziemy miękkie posłanie, ulubione legowisko lub matę i kocyk. Dzięki prętom pies może obserwować co dzieje się w mieszkaniu, ale możemy też nakryć klatkę dodatkowym kocem, aby była bardziej przytulna – to rozwiązanie może sprawdzić się u psów lękliwych, dzięki niemu poczują się bezpieczniej.

Do wad prawidłowo wprowadzonej i użytkowanej klatki kennelowej można zaliczyć właściwie tylko to, że nie jest to najładniejszy przedmiot i nie będzie raczej upiększał wnętrza. Dodatkowo kennele są zazwyczaj spore, więc wygospodarowanie na nie miejsca w niewielkim mieszkaniu może sprawiać trudność. Warto rozważyć składaną klatkę dla psa, którą łatwiej będzie przechowywać, kiedy nie jest akurat używana oraz przenieść, np. do samochodu.

 

Klatka dla psa z pojedynczymi drzwiami VIDAXL, stalowo-czarna, 65x69,5x91 cm

 

Kojec dla psa 

Kojce dla psów możemy podzielić na dwa rodzaje, ze względu na miejsce ich użytkowania – wewnętrzne i zewnętrzne. Wyglądają zupełnie inaczej i inne jest też ich przeznaczenie. Zewnętrzny kojec dla psa to właściwie duża instalacja umieszczona w ogrodzie czy na podwórzu domu, gdzie pies prawie stale bytuje. Najczęściej znajduje się w nim także buda, a sam kojec ma na tyle sporą przestrzeń, że pies może się po niej swobodnie poruszać. Zewnetrzny kojec dla psa ma często zastosowanie w schroniskach, niektórych hotelach, hodowlach lub w przypadku psów pracujących np. policyjnych, które w nich mieszkają, kiedy nie są akurat na służbie. Zdarza się jednak, że na prywatnych posesjach psy także mieszkają w kojcach, ale zazwyczaj są to rasy lepiej przystosowane do życia na zewnątrz, choćby ze względu na grubą sierść.

 

Kojec dla psa BESTOMI, brązowy, 45x75x75 cm

 

Należy jednak pamiętać, że kojec zewnętrzny powinien mieć odpowiednią wielkość, być dobrze zabezpieczony, także od góry (niektóre psy potrafią przeskakiwać nawet wysokie ogrodzenia) oraz codziennie sprzątany, jeśli pies przebywa w nim na tyle długo, że się na jego terenie załatwia. Buda powinna być szczelna, wytrzymała i ocieplana. Pies zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody oraz przede wszystkim codziennie zapewnioną dawkę ruchu poza kojcem. Nie powinno się zostawiać psa samotnie w kojcu na całe dnie. Najlepiej jakby miał dostęp do reszty posesji, gdzie mógłby swobodnie biegać oraz konieczne są codzienne spacery poza posesją (pamiętajmy, że psy potrzebują eksploracji terenu i nowych bodźców). Najlepiej, aby kojec sprawował funkcję podobną do kennela – był bezpiecznym azylem, w którym pies może odpoczywać i czuć się bezpiecznie, a nie więzieniem. Kojec dla psa należy dostosować do jego wielkości i temperamentu. Powinien być umieszczony w zacienionej części ogrodu, z której także będzie można obserwować jak najwięcej terenu posesji. Nie poleca się umieszczania kojca bezpośrednio od strony ulicy – pies może być narażony na zaczepki innych psów czy ludzi, co nie jest dla niego komfortowe.


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z innymi artykułami:


Istnieją także kojce wewnętrzne – do stosowania w mieszkaniu czy domu. To coś w rodzaju odsłoniętej od góry zagrody z zamykanym wejściem, składającej się z metalowych lub drewnianych, kwadratowych paneli, często tworzących ośmiokąt. Głównym zadaniem kojca dla psa do domu jest ograniczenie dostępnej dla niego przestrzeni, co może się sprawdzić przy psach niszczących przedmioty, gdy zostają samotnie w domu lub zwierząt z różnych względów załatwiających się w domu (szczenięta lub psi seniorzy). Taki kojec wydzieli przestrzeń i tylko tam pies się załatwi lub coś zniszczy. Kojec dla psa do domu również może pełnić funkcję bezpiecznego azylu, chociaż w mniejszym stopniu niż klatka, gdyż jest bardziej odsłonięty i nie tak przytulny.

Dostępne są też materiałowe kojce dla psów, które pozostają lżejsze, bardziej estetyczne, ale też mniej wytrzymałe od metalowych. Taki rodzaj może się sprawdzić przy suczce z młodymi, które będą miały bezpieczną przestrzeń do poruszania się, a opiekun łatwy do nich dostęp. Kojec wewnętrzny ma większą powierzchnię, zwierzę może się tam swobodnie poruszać, w związku z tym może przebywać tam nieco dłużej niż w klatce. Panele można ze sobą łączyć i tym sposobem zmniejszać lub zwiększać powierzchnię kojca. Jest też łatwy w przechowywaniu, gdyż wszystkie panele można złożyć, kiedy kojec nie jest potrzebny.

 

Kojec dla psa z bramką, 80x80 cm, AML

 

Należy pamiętać o położeniu w kojcu posłania, można tam także umieścić zabawki czy miskę z wodą. Tak samo jak w przypadku klatki do kojca należy najpierw psa przyzwyczaić i nie zamykać go tam na siłę i za karę. Ma to być przyjemne dla niego miejsce.

Jak przyzwyczajać psa do klatki/kojca? 

Przyzwyczajanie psa do klatki czy kojca to proces, który wymaga nieco czasu. Nieprawdą jest, że można do nich przekonać jedynie szczeniaki. Wiek psa nie jest tu przeszkodą, gdyż dla każdego zwierzęcia jest to nowe doświadczenie. Ważne, aby to robić w sposób umiejętny i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kojec/klatka dla psa ma być miejscem bezpiecznym, przyjemnym i spokojnym – ustawmy go w jak najbardziej spokojnym miejscu mieszkania, gdzie nie będzie nadmiernego ruchu domowników. Nie powinien stać bezpośrednio przy kaloryferze oraz w przeciągach, gdyż te czynniki mogą sprawiać, że pies nie będzie chciał tam przebywać. Umieśćmy tam wygodne posłanie, klatkę możemy też przykryć od góry kocem.

Na samym początku pozwólmy psu się z klatką czy kojcem na spokojnie zapoznać, obwąchać. Drzwiczki nie powinny być wtedy cały czas otwarte. Najlepiej aby pies wszedł tam z własnej inicjatywy, wtedy pochwalmy go i nagródźmy ulubionym przysmakiem. Możemy zachęcić pupila do wejścia umieszczając w środku właśnie przysmaki i/lub jego zabawki, ale nigdy nie zmuszajmy go na siłę do wejścia. Naszym celem jest zbudowanie z klatką czy kojcem jak najlepszych skojarzeń, dlatego zawsze kierujmy się zasadą, że w tym miejscu dzieją się tylko i wyłącznie miłe rzeczy.

 

Przysmak dla psa WOOLF Salmon Chunkies, 100 g

 

Jeśli po spacerze mamy zwyczaj, żeby podawać psu smakołyk, podawajmy go właśnie tam. Na tym etapie najlepiej aby wszystkie smakołyki były podawane psu w klatce czy kojcu – dzięki temu szybko nauczy się, że opłaca się tam wchodzić. Przez pierwszy okres pies wychodzi i wchodzi do klatki kiedy sam chce. Możemy go delikatnie zachęcać i chwalić, ale do niczego nie zmuszamy. Na tym etapie w ogóle nie zamykamy klatki czy kojca. Należy uważnie obserwować reakcje psa, wtedy zauważymy czy zaczyna się czuć w klatce coraz bezpieczniej i pewniej.

Jeśli pies chętnie wchodzi i przebywa w klatce/kojcu pomału zacznijmy zamykać drzwiczki. Początkowo tak żeby właściwie tego nie zauważył – najlepiej podczas pałaszowania jakiegoś wyjątkowo dobrego przysmaku, który wystarczy na dłużej, np. konga wypełnionego czymś smakowitym lub gryzaka, na którym się skupi na dłużej. Zamykamy wtedy drzwiczki i na chwilę je tak zostawiamy, po czym znowu otwieramy. Stopniowo należy wydłużać czas zamknięcia drzwiczek, a następnie przy zamkniętych drzwiczkach opuszczać pomieszczenie z klatką (początkowo na chwilę, następnie na dłużej). Z czasem pies będzie mógł tam zostawać na kilka godzin, chociaż w przypadku klatki przyjmuje się raczej, że nie powinien być w niej więcej niż 3-4 godziny. Aczkolwiek są psy, które tak uwielbiają to miejsce, że przesypiają tam całe dnie.

 

Zabawka dla psów Kong Classic L

 

Pamiętajmy, że przyzwyczajanie psa do klatki czy kojca to proces, który musi odbyć się w swoim tempie, aby osiągnąć cel. Kiedy pies przebywa w klatce, nigdy, przenigdy nie może być tam niepokojony, zwłaszcza na etapie przyzwyczajania się. Nie zaczepiamy tam psa, nie wołamy go i nie pozwalamy na to innym domownikom ani zwierzętom. Pies w klatce czy kojcu ma mieć święty spokój i musi to wiedzieć – wtedy to miejsce stanie się naprawdę jego azylem. Nigdy nie zmuszamy go do przebywania w klatce/kojcu, jeśli widzimy, że źle się tam czuje, ani nie zamykamy tam za karę. Jeśli sami nie czujemy się zbyt pewnie, warto zwrócić się o wsparcie behawiorysty, który z pewnością pomoże przejść przez ten proces.

 

Kojec dla szczeniąt VIDAXL, stalowy, 70x80x125 cm

 

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock