Współcześnie, w porównaniu do innych krajów, w Polsce rzadko można spotkać się z cenzurą nakładaną na filmy. W przeszłości, a szczególnie w czasach PRL-u, było jednak zupełnie odwrotnie. Cenzura polityczna i obyczajowa była na porządku dziennym. Do filmów, których premiery były wstrzymane nawet przez kilka lub kilkanaście lat, należą m.in. : „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego, „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego, czy „Goto – wyspa miłości” Waleriana Borowczyka. Większość tych tytułów poruszała tematy niekorzystne dla ówczesnej władzy. „Przesłuchanie” było często określane najbardziej antykomunistycznym filmem w PRL. „Diabeł” został natomiast zablokowany ze względu na okrucieństwo i wiele erotycznych scen, a „Goto – wyspa miłości” z powodu występowania w filmie mundurów Goto, przypominających mundury radzieckie, co uznano za jawną krytykę Związku Radzieckiego i komunizmu. Takie niewygodne taśmy latami leżały na półkach magazynów, przez co  nazywano je „półkownikami”. Obecnie, za formę cenzury można wziąć próbę ograniczenia dystrybucji niektórych filmów, tak jak to miało miejsce w przypadku „Kleru” Smarzowskiego, który nie był wyświetlany w niektórych kinach należących do samorządów. Powody, jakimi argumentowali swoje decyzje władze tych kin były związane z krytyką duchowieństwa, która zdaniem samorządowców miała urazić uczucia religijne katolików.

Kup teraz

Zakazane za granicą

Chociaż cenzura polityczna jest jednym z najczęściej występujących powodów niedopuszczania filmów do emisji, to w niektórych krajach zakazy dystrybucji związane są także z pogwałceniem zasad moralnych, szczególnie z wykorzystaniem przemocy i kontrowersjami obyczajowymi. Co ciekawe, niektóre z zabronionych za granicą tytułów, to wielkie kinowe hity. Poniżej 5 takich przykładów.

 

„Hostel” i „Hostel 2”

Obie części horroru w reżyserii Eliego Rotha wzbudzały wiele kontrowersji ze względu na dużą brutalność i niekorzystne przedstawianie krajów Europy. Film pokazuje Słowację, jako miejsce, gdzie można pozwolić sobie na pełną przemocy rozrywkę, jaką jest porywanie i katowanie ludzi. Ze względu na okrucieństwo scen, dystrybucja filmu została wstrzymana m.in. w Niemczech, Nowej Zelandii, na Ukrainie i w Malezji.

Kup teraz

„Mechaniczna pomarańcza”

Stanley Kubrick, to reżyser, w którego twórczości można zauważyć wiele prowokacji. „Mechaniczna pomarańcza” to film oparty, na powieści Anthony’ego Burgessa o tym samym tytule. Obraz opowiada historię zdemoralizowanego przywódcy gangu przestępców, który zostaje skazany za zabójstwo na 14 lat więzienia. W areszcie otrzymuje propozycję przejścia eksperymentalnej terapii resocjalizacyjnej, polegającej na oglądaniu drastycznych scen zbrodni. W filmie nie brakuje bardzo brutalnych obrazów. Z tego powodu jego wyświetlanie było zabronione m.in. w Irlandii, Malezji, RPA i Singapurze.

Kup teraz

„Teksańska masakra piłą mechaniczną”

To cała seria horrorów, która doczekała się już 8 części. W każdej z nich przebieg akcji determinuje obecność sadystycznego mordercy Leatherface’a, który wraz ze swoją rodziną przy użyciu piły mechanicznej terroryzuje teksańskie peryferia. Okrucieństwo i przemoc obecna w filmach sprawiły, że był on zabroniony m.in. w Niemczech, Australii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Nowej Zelandii.

 

„Tajemnica Brokeback Mountain”

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych tytułów, w „Tajemnicy Brokeback Mountain” nie znajdują się żadne brutalne sceny. Cenzura tego filmu w Chinach, Malezji, a nawet w amerykańskim stanie Utah była związana z obecnością wątku homoseksualnego, który uznano za zagrożenie dla moralności społeczeństwa. Z dystrybucji zrezygnowano także w krajach muzułmańskich.

 

„Blue Jasmine”

Powód, dla którego zakazano filmu Woody’ego Allena w Indiach jest naprawdę zaskakujący. Rządowi nie spodobała się duża liczba scen, w których bohaterowie palą papierosy. Uznano to za promowanie, niezdrowego dla społeczeństwa, nawyku.