Fotelik obrotowy – wygodny dla rodziców, bezpieczny dla dziecka 

Pojawieniu się nowego członka rodziny towarzyszy szereg zmian. Przeobrażeniu ulega nie tylko tryb życia rodziców, ale i ich otoczenie. Szczegółowo omawiają, jak urządzić pokój dziecinny, jaki kupić wózek i wanienkę – najważniejsze, by maleństwo poczuło się w domu jak najlepiej. Równie ważny jest komfort podróży. W czasie prowadzenia samochodu kierowca bezwzględnie musi skupić się na kierunku jazdy. Jednocześnie w takiej sytuacji rodzic chce mieć pewność, że dziecko jest w pełni bezpieczne. Stąd tak ważne, by wybrać odpowiedni fotelik samochodowy. Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup fotelika samochodowego obracanego. Dlaczego? Ten innowacyjny fotelik łączy cechy klasycznego fotelika z rotacyjną podstawą, pozwalającą obrócić je pod kątem od 90 do 360 stopni. Pozwala to przewozić dziecko zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, bez konieczności umocowywania go na nowo.

 

Maxi-Cosi, Axissfix Plus, Fotelik samochodowy, 0-18 kg, Nomad green

 

Rodzice mogą mieć wątpliwości: czy fotelik samochodowy obrotowy nie wyskoczy z bazy lub się nie przekręci? Wbrew ich obawom, nie jest to niemożliwe. Charakterystyczny dźwięk blokady przy przekręcaniu siedziska świadczy o tym, że wszystko działa jak należy, a fotelik jest odpowiednio dopasowany do auta.

Czym się kierować, wybierając fotelik obrotowy do samochodu? 

Decyzja, jaki fotelik obrotowy wybrać, jest zależna z jednej strony od wagi dziecka, z drugiej – od rodzaju samochodu. Samochody są różne, mają odmienne kąty nachylenia siedzenia i oparcia. To oznacza, że droższy fotelik wcale nie musi być dla ciebie lepszy! Najważniejsze, by był dobrze dobrany do twoich potrzeb.

 

Lionelo, Sander, Fotelik samochodowy, 0-36 kg, Isofix 180°, Czarny

 

W pierwszej kolejności zmierz i zważ dziecko. Najbardziej powszechne kategorie wagowe to 0 – 13 kg, 9-18 i 15-36 kg. Na rynku dostępne są również foteliki uniwersalne 0 – 36 kg, powstałe z myślą o rodzicach pragnących zaoszczędzić czas i pieniądze. Regulacja oparcia i położenia zagłówka pozwoli dostosować fotelik do zmieniającej się sylwetki dziecka. Gdy już znasz jego wagę i wzrost, przyjrzyj się ocenie fotelika w testach zderzeniowych. Najpopularniejszym z nich jest test ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), niemieckiej organizacji, która jako pierwsza zaczęła testować foteliki dziecięce. Bezpieczeństwo foteli sprawdza się, poddając manekina obciążeniom występującym w trakcie wypadku. Ponadto ocenia się łatwość obsługi i ergonomię fotelika, skład chemiczny oraz czyszczenie. Uwaga: w przeciwieństwie do znanego nam szkolnego systemu oceniania, w przypadku testu ADAC im niższa cyfra, tym lepszy wynik!


Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Test ADAC – ranking najlepszych i najbezpieczniejszych fotelików samochodowych wg ADAC.


Dobrymi ocenami w teście ADAC może poszczycić się jeden z najbardziej poszukiwanych na rynku modeli – fotelik 360 stopni Cybex Sirona S i-Size. Fotelik zapina się tyłem do kierunku jazdy, a do jego największych atutów należą bardzo dobra ochrona boczna (wysokie ściany boczne i miękki zagłówek) i jedno z największych wychyleń fotelików mocowanych tyłem przy zastosowaniu systemu ISOFIX. Klientów przyciąga także atrakcyjny design – model występuje w kilku wariantach kolorystycznych.

 

Lionelo, Bastiaan, Fotelik samochodowy, 0-36 kg, ISOFIX 360 stopni, Niebieski

 

ISOFIX – powszechny system mocowania fotelików 360 

Bardzo ważnym kryterium doboru fotelika obrotowego są pasy. Dzieci mają słabo wykształconą miednicę i kolce biodrowe. To sprawia, że w przypadku pierwszej i drugiej kategorii wagowej potrzebne są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Mocno przytrzymują one dziecko, dzięki czemu nie przesuwa się ono w foteliku. Wybór uprzęży zależny jest także od tego, czy posiadasz system ISOFIX. Warto go mieć, ponieważ po pierwsze ułatwia montaż, po drugie zwiększa stabilność fotelika. W przypadku fotelików obracających się o 360 stopni ISOFIX to konieczność, ponieważ obecnie nie produkuje się modeli obrotowych, które dałoby się zamontować bez tego systemu.

Współcześnie wiele aut jest już wyposażonych w ISOFIX, ponieważ w 2011 roku Unia Europejska wydała nakaz używania go w każdym nowym modelu. To system ujednolicony na skalę międzynarodową, tak, by wszyscy rodzice mogli w podobnie prosty, intuicyjny sposób montować foteliki w swoich samochodach. Gwarantuje bezpieczne przytwierdzenie fotelika do podłoża. To ważne, ponieważ niewłaściwy montaż zwiększa zagrożenie życia dziecka w sytuacji wypadkowej.

 

Cybex, Sirona S i-Size, fotelik samochodowy, Granite/Black, 0-18 kg

 

Fotelik samochodowy obrotowy – czy spełnia normę i-Size? Sprawdź to! 

W lipcu 2013 roku pojawiły się w Europie nowe wytyczne, dotyczące przewożenia dzieci poniżej 15 miesiąca życia w fotelikach samochodowych. To norma i-Size, zgodnie z którą:

  • dzieci do 15 miesiąca mają być przewożone tyłem do kierunku jazdy,
  • fotelik ma być dostosowany do wzrostu, a nie wagi dziecka,
  • wzmocniona zostaje ochrona szyi i głowy dziecka,
  • wymagany jest system ISOFIX, aby fotelik był prawidłowo wpięty w siedzenie.

Producenci prześcigają się, aby nie tylko spełnić wymogi normy i-Size, ale w maksymalny sposób zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zwróć uwagę na dostępny w ofercie sklepu Empik model Britax Romer, Dualfix 2R RWF. Wbudowana rama antyrotacyjna pozwala dostosować fotelik do większości kanap samochodowych. Fotelik jest opracowany w taki sposób, by dziecko było w razie wypadku w najwyższym stopniu chronione. System ochrony przed zderzeniem bocznym SICT Inside amortyzuje moc zderzenia, zmniejszając odległości między fotelikiem, a wnętrzem samochodu. ISOFIX z systemem Pivot-Link nakierowuje powstałą energię w dół, tak by zminimalizować ryzyko uszkodzenia kręgosłupa dziecka. Regulowany zagłówek zaopatrzony jest w 5-punktowe szelki bezpieczeństwa.

 

Britax-Romer, Dualfix M, i-Size, Fotelik samochodowy, obrotowy, 0-18 kg, Storm Grey

 

Jak przewozić najmłodszych w obrotowych fotelikach samochodowych? 

Najzdrowsze dla dzieci do czwartego roku życia jest podróżowanie tyłem do kierunku jazdy. Struktura kostna maluchów jest delikatna, a mięśnie i szyja nie są jeszcze na tyle wykształcone, by w razie wypadku zamortyzować zderzenie. Tradycyjny fotelik ustawiony jest przodem i nie zapewnia tak dobrej ochrony jak fotelik obrotowy, który montuje się tyłem do kierunku jazdy. To niejedyna zaleta. Przy takim ustawieniu dużo łatwiej jest posadzić dziecko w foteliku. Siedzisko można obrócić w stronę drzwi i z łatwością pozapinać pasy. To pomocne tym bardziej, jeśli brzdąc się wierci. Rodzice czy dziadkowie nie nadwyrężają kręgosłupa i nie tracą niepotrzebnie nerwów.

 

Britax Romer, Dualfix 2R RWF, Fotelik samochodowy, obrotowy, 0-18 kg, Moonlight Blue

 

W awaryjnej sytuacji taki model umożliwia też umiejscowienie fotelika z przodu, obok kierowcy. Zgodnie z przepisami wolno to robić wyłącznie w przypadku nagłej konieczności, z zastosowaniem poduszki powietrznej. Możliwość przekręcenia fotelika daje też szansę o wiele łatwiej zapiąć pasy – zyskujemy lepszą widoczność i większą swobodę ruchów.

Więcej artykułów o akcesoriach dla dzieci znajdziesz w poradnikach w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / xalien