Co stanowi dziś istotę bohaterstwa? W jaki sposób dotrzeć do współczesnych nastolatków? Czy w każdym z nas znajduje się pierwiastek nadnaturalnych mocy?
Między innymi o tym opowiada w rozmowie z polskim wydawcą Kami Garcia, scenarzystka powieści graficznej „Młodzi Tytani: Raven”, otwierającej zupełnie nowy projekt wydawniczy z serii DC powieść graficzna 13+.

Rozmowa z Kami Garcią

Egmont Polska: Na początek wyjaśnijmy, czym dokładnie są historie, które zrealizowałaś we współpracy z Gabrielem Picolo. Bo choć kluczowe role odgrywają w nich przedstawiciele „Młodych Tytanów”, to trudno powiedzieć, że są to opowieści superbohaterskie.

  • Kami Garcia: Chcę podkreślić, że to nie są tradycyjne opowieści o superbohaterach. Zamiast historii, które koncentrują się na nastolatkach z supermocami, prezentujemy zwyczajne życie dorastających bohaterów, którzy posiadają ponadprzeciętne zdolności, ale równocześnie mierzą się z typowymi dla tego okresu problemami. Historia Raven czy Beast Boya to w istocie opowieść o przyjaźni, samoakceptacji, przystosowaniu czy poszukiwaniu rodziny.

W jaki sposób starasz się dotrzeć do swoich nastoletnich czytelników?

  • Dbam o to, aby moje postacie były jak najbardziej prawdziwe. W celu osiągnięcia realizmu stawiam bohaterów opowieści przed takimi wyzwaniami, z jakimi często mają do czynienia moi czytelnicy. 

Jak wyglądało Twoje przygotowanie do pracy nad stworzeniem scenariusza do albumu „Młodzi Tytani: Raven”? Podobno jesteś wielką fanką tej drużyny.

  • Przyznam, że ponownie przeczytałam wszystkie komiksy z „Teen Titans” i raz jeszcze obejrzałam serial animowany. Jednak tworzone przeze mnie powieści graficzne nie należą do kanonu, dlatego też nie musiałam odnosić się do całej niezwykle bogatej historii drużyny. Natomiast będąc wielbicielką superbohaterów, koncentrowałam się na tym, aby zachować rdzeń osobowości i charakterystyczne elementy każdej z postaci. To było dla mnie szczególnie ważne.

Mlodzi tytani okladka

Co jest według Ciebie istotą superbohaterstwa? Czy każdy z nas – niezależnie od płci, wieku, miejsca urodzenia – może zostać herosem?

  • Absolutnie! Myślę, że każdy może zostać bohaterem. Zdarzają się sytuacje, w których każdy z nas musi przeobrazić się w superherosa na miarę własnych możliwości. Historie o zwykłych ludziach, którzy dokonują niezwykłych, odważnych czynów, inspirują nas do tego, by być jak najlepszą  wersją siebie. Mam nadzieję, że seria DC powieść graficzna 13+ zainspirowała nastolatków do bycia odważnym w codziennym życiu.

W życiu Raven nie brakuje wyzwań – dziewczyna musi działać w zgodzie z własnym sumieniem, a jednocześnie ryzykować. Co możemy powiedzieć o tej bohaterce? Czy w jakiś sposób jest Ci ona bliska?

  • Zdecydowanie, w wielu aspektach jestem podobna do Raven. Dlatego też podjęłam się napisania pierwszej powieści graficznej właśnie z tą bohaterką. Jako nastolatka mierzyłam się z samoakceptacją i próbowałam dowiedzieć się, kim chciałabym się stać w przyszłości. Podobnie jak Raven byłam też dla siebie bardzo surowa. W tej opowieści chciałam uzmysłowić nastolatkom, że nie są definiowani przez swoich rodziców i opiekunów. Bo naprawdę możesz być bohaterem, nawet jeśli twoi rodzice nie są najlepszymi ludźmi.

Piekne złamane serca okładka

Powiedz, jak wyglądała artystyczna współpraca z Gabrielem Picolo, twórcą rysunków w opowieści o Raven?

  • Gdy tylko zobaczyłam prace Gabriela na Pintereście, to niemal natychmiast powiedziałam przedstawicielom DC, że to jest ten styl, w którym chciałabym zrealizować swoją powieść graficzną. Gabriel potrafi rysować postaci w konwencji realistycznej, dzięki czemu bohaterowie stają się jeszcze bliżsi codzienności. To niezwykłe szczęście, że mogę z nim współpracować.

Jakie emocje towarzyszyły Ci w czasie tworzenia projektów spod szyldu DC Comics?

  • Tak naprawdę fanką komiksów DC jestem, odkąd jako dziecko odkryłam postać Wonder Woman. Dlatego też szansa na współpracę z tym wydawnictwem była dla mnie czymś niezwykłym, czego po prostu nie mogłam przegapić. To prawdziwy zaszczyt, aby kreować postacie, które kochasz, a następnie dopisać nowe rozdziały do ich bogatej historii.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w powieściach graficznych z nowej serii, którą współtworzysz?

  • Interesuje mnie sposób, w jaki superbohaterowie inspirują nas do bycia dobrymi, życzliwymi i odważnymi ludźmi. Podoba mi się również to, że dorastający superbohaterowie często muszą mierzyć się z określeniem własnej tożsamości i samoakceptacją, tak jak dzieje się to w życiu współczesnych nastolatków.

Tekst i zdjęcie - materiał wydawcy.

Więcej artykułów o książkach znajdziesz w naszej Pasji Czytam.