Suchy pokarm

Pod względem możliwości wygodnego dozowania karma sucha zdecydowanie wygrywa z mokrymi posiłkami dla czworonogów. Podstawowa różnica pomiędzy nimi tkwi w zawartości wody. W suchej karmie jest jej nie więcej niż 8-9 proc., podczas gdy w karmie mokrej zwartość wody sięga ponad 75 proc. W przypadku suchej karmy mamy więc do czynienia z wysoką zawartością składników odżywczych. Pies czy kot potrzebują zjeść o wiele mniej suchych kuleczek czy granulek pożywienia, niż gdyby jadły karmę mokrą.

Przyjmuje się, że w 100 gramach karmy suchej zwartość składników odżywczych jest taka sama lub porównywalna jak w 400 gramach karmy mokrej. Jednak jeśli decydujemy się oprzeć dietę psa czy kota na karmie suchej, musimy jednocześnie zapewnić mu stały dostęp do czystej i świeżej wody pitnej.

Zaletą żywienia karmą suchą jest nie tylko porządek, ale i koszty, które są niższe od żywienia karmą mokrą. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, które można podzielić na karmy popularne, dostępne niemal wszędzie, jak i karmy premium lub weterynaryjne. Dodatkową zaletą, o jakiej nie można zapominać, rozważając wady i zalety karmy suchej, jest to, że podczas gryzienia kuleczek nasz pupil niejako przy okazji usuwa z zębów osad.

 

Plusy i minusy mokrej karmy dla psa

Wiemy już, że mokra karma dla psa czy kota ma wysoką zwartość wody i nasz pupil musi objętościowo zjeść jej o wiele więcej niż karmy suchej, aby zaspokoić głód i uzupełnić zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Automatycznie więc trzeba kupować więcej karmy mokrej. Z drugiej strony karmy te są najbardziej zbliżone do naturalnego pożywienia, dlatego polecają je specjaliści.

Natomiast same zwierzęta preferują karmy mokre z uwagi na ich intensywny zapach. Zaletą takich produktów jest to, że zjadając mokrą karmę, zwierzęta te wprowadzają do organizmu dużo wody, co wpływa korzystnie na ich układ moczowy. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż karma sucha, stąd też jest zalecana dla zwierząt z nadwagą lub otyłością.

 

Czy łączyć żywienie karmą mokrą i suchą?

Od właściciela i preferencji czworonogów zależy, czy zwierzę będzie zjadać tylko karmę mokrą, tylko karmę suchą lub i jedną, i drugą. Ważne jest, aby być konsekwentnym w sposobie karmienia pupila. Psy i koty nie lubią zmian w żywieniu. Jeśli już przyzwyczają się do karmy suchej lub mokrej, powinniśmy się jej trzymać.

W przypadku łączenia w diecie zwierzęcia karmy mokrej i suchej powinniśmy wybrać odpowiednio karmę pełnowartościową i uzupełniającą. Pierwsza stanie się podstawą żywienia psa, a druga będzie przekąską czy smakołykiem. Przy łączeniu można samemu zadecydować, która z karm będzie podstawową, a która będzie jedynie dopełniać żywienie psa lub kota. Pamiętać należy przy tym, że wybór takiego sposobu żywienia również powinien być długofalowy. Nie można co kilka tygodni zmieniać karmy psu lub kotu, ponieważ najprawdopodobniej negatywnie odbije się to na jego układzie pokarmowym. Można będzie się spodziewać mniej lub bardziej poważnych problemów z trawieniem. A jaką karmę wy dajecie swoim zwierzętom?