Opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Historia rozpoczyna się w 1900 roku wraz z narodzinami Mateusza Krola, kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu wraz z córką von Kraussów – Maritą. Z czasem ich przyjaźń zamienia się w miłość. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Mateusz i Marita czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności cywilnej, w tym kaszubskiej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

 

 

Niezwykły rozmach produkcji

Zdjęcia do filmu trwały blisko trzy lata. Produkcja była wyjątkowo wymagająca, ponieważ fabuła obejmuje blisko 50 lat i ukazuje najważniejsze momenty historii Polski w pierwszej połowie XX wieku: wybuch I wojny światowej, odzyskanie przez Polskę niepodległości i walkę Kaszubów o włączenie Pomorza w granice nowo powstałej Rzeczypospolitej, wybuch II wojny światowej i wreszcie wkroczenie Armii Czerwonej. Na potrzeby filmu przygotowano setki kostiumów. Niektórym postaciom przybyło nawet 50 lat – nietrudno sobie wyobrazić, jakim wyzwaniem była charakteryzacja aktorów. Akcja filmu obejmuje dwie wojny światowe, zatem potrzebne były również konsultacje militarne. Wszystko to składa się na wyjątkowy rozmach tej produkcji.

 

 

Trzy pokolenia wybitnych polskich aktorów

Nieczęsto się zdarza, aby na ekranie można było zobaczyć obok siebie tylu wybitnych aktorów zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. W „Kamerdynerze” występują: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska. A to tylko część spośród blisko sześćdziesięciu  aktorów, których będzie można zobaczyć w filmie Filipa Bajona.