Co kupić małemu artyście?

Rodzice myślący o aktywnościach plastycznych popełniają najczęściej dwa błędy. Po pierwsze uważają, że ten kierunek rozwoju nie jest tak naprawdę kluczowy, bo nie każde dziecko musi zostać artystą. Tymczasem zdolności manualne oraz zmysł estetyczny są potrzebne wszystkim – zarówno jeśli chodzi o sprawne dłonie, jak i praktyczne umiejętności: dobranie ubrań, urządzenie pokoju, odnowienie mebli, ozdobienie ciasta, wybranie gustownego prezentu itd.

Drugim błędem jest kupowanie nieodpowiednich, często bardzo drogich, materiałów kreatywnych – wielu rodzajów kredek i flamastrów, ogromnych kompletów farb, gotowych zestawów kreatywnych polegających na wykonaniu zadania, które ktoś wymyślił. Zastanówcie się sami – czy wszystkie te pomoce zostaną naprawdę wykorzystane, czy raczej będą zalegać w kolejnych szufladach? Tymczasem w pokoju dziecka powinno się znaleźć dosłownie kilka podstawowych produktów, ale takich, które pozwalają na wykonywanie nieskończonych ilości projektów. Muszą to być materiały dobrej jakości, o wielu zastosowaniach, pozwalające na swobodny rozwój naszej pociechy zgodnie z wiekiem i stopniem zainteresowania pracami artystycznymi. Podrzucam dziś podstawowy zestaw, który warto uwzględnić przy urządzaniu pokoju dziecka.

 

Zestaw do akwareli  z kredkami Creadu

 

Zestaw farb akwarelowych

Świetnym rozwiązaniem dla małych artystów jest zestaw farb akwarelowych, dzięki którym dziecko może stworzyć swoje dzieła sztuki. Najlepiej, aby nie zabrakło w nim także pędzli oraz paletki do mieszania kolorów – w ten sposób maluch będzie miał pod ręką wszystkie przedmioty, niezbędne do tworzenia pierwszych wymyślnych prac.

Kredki akwarelowe to mój faworyt! Jest to „złote dziecko” trudnych w użyciu akwarelek i kochanych przez wszystkich kredek. Czemu są lepsze od zwykłych? Z trzech powodów. Po pierwsze macie kredki i farby w jednym. Jeśli dziecko chce przygotować rysunek – rysuje. Jeśli woli uzyskać namalowany obrazek – wypełnia fragmenty kolorem, bierze pędzelek z wodą i moczy to, co narysowało zamieniając kredkę w akwarelę. Po drugie, o ile malowanie farbami akwarelowymi jest trudne i wymaga już pewnych umiejętności, rysowanie jest łatwe nawet dla kilkulatka, a potem wystarczy woda i dziecko oswaja efekt akwareli. Po trzecie kredki akwarelowe są miękkie, czyli ułatwiają rysowanie. Nie ma nic bardziej zniechęcającego dla małego artysty niż kredka ślizgająca się po kartce. Z kredek akwarelowych korzystają nawet profesjonaliści.

W plecaku młodego malarza nie może zabraknąć zestawu farb. Farby plakatowe Pixel One sprawdzą się nie tylko na papierze, ale także na wielu innych, ciekawszych powierzchniach – drewnie, ceramice i kamieniu.

 

Farby plakatowe  Pixel One  12 kolorów  20 ml

 

Kredki rysunkowe

Sprawdzonym rozwiązaniem są również tradycyjne kredki. Trudno wyobrazić sobie bez nich lekcje plastyki! Kredki ołówkowe będą służyły twojemu dziecku przez naprawdę długi czas – do ich produkcji wykorzystany został trwały, odporny na złamania grafit. Ciekawą propozycję przygotowała również firma Creadu – zestaw dwunastu kredek rysunkowych pozwoli twojemu dziecku tworzyć piękne, barwne prace.

 

Kredki rysunkowe  12 kolorów PRO  Creadu

 

Tablica magnetyczna dla dzieci

Jednym z najbardziej kreatywnych akcesoriów, których nie powinno zabraknąć w pokoju małego artysty jest tablica magnetyczna – tylko pozornie ma niewiele wspólnego z zajęciami plastycznymi. Jeśli wybierzemy taką, która jest jednocześnie przystosowana do suchościeralnych markerów, to będzie ona pełniła kilka funkcji. Może być zabawką – maluch przyczepia do niej kompozycje z magnesów, magnetycznych klocków, literek, cyferek czy układanek. Może pełnić rolę pomocy edukacyjnej, na której da się rysować, pisać, liczyć bez zużywania kolejnych ryz papieru. Tablica pomoże w utrzymaniu porządku: jeśli wybierzemy większą, będzie pełniła rolę tła dla przyczepionych magnesami prac dziecka.

Flamastry i pisaki dla dorastającego artysty

Nieco starsze dzieci uwielbiają kolorowe flamastry i pisaki, które dają nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia ciekawych prac. Jeżeli twoje dziecko kocha delikatne kolory, dobrym pomysłem będzie zakup pastelowych pisaków Kidea. Cienkie końcówki ułatwiają rysowanie i kolorowanie detali.

 

Flamastry  Colorpeps Pastel  10 sztuk

 

Odpowiedni papier do tworzenia kreatywnych prac

Odpowiedni papier to podstawowa odpowiedź na pytanie: „co kupić do dziecięcego pokoju?”. Papier jest zaproszeniem do dziesiątek aktywności ‒ od rysowania, poprzez modelowanie, aż do nauki i eksperymentów. Dziecko powinno mieć zawsze pod ręką białe kartki, najlepiej w wersji ekonomicznej, czyli do drukarki czy ksero. Nie wykładajmy jednak całej ryzy, wystarczy 20 czystych arkuszy uzupełnianych według potrzeb. Do tego przydadzą się kartki wielkoformatowe – wiadomo, że na takich jest najlepsza zabawa. Doskonale sprawdzą się tektury wycięte z paczek. Na takich grubych, sztywnych formatach można malować, rysować pastelami albo markerami bez obaw o zniszczenie podłoża. Polecam też absolutny hit, zwłaszcza dla dzieci, które nie lubią kolorować: kolorowe bloki techniczne. Kolorowe tło pobudza dziecko do kreatywności, ale też uatrakcyjnia wygląd dzieła. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia malować, możesz zachęcić go do tworzenia prac na specjalnych podobraziach bawełnianych. Być może w twoim domu rośnie kolejny Vincent van Gogh!

 

Podobrazie bawełniane 18x24 cm  3 sztuki

 

Kleje i taśmy do tworzenia kreatywnych prac

Rozmaite kleje i taśmy to niepozorne dodatki, ale nie da się bez nich spełniać artystycznie czy odrabiać prac domowych. Niezależnie od tego, czy jest wam potrzebny albo czy nauczyciel przedszkolny lub szkolny zapisał na liście z wyprawką, koniecznie kupcie klej introligatorski. To niewielka inwestycja, która zwróci się tysiąckrotnie. Ten klej to magik dziecięcego pokoju. Klei bardzo skutecznie wiele różnych powierzchni, ale ma jeszcze jedną zaletę: jest biały, jednak po wyschnięciu robi się przezroczysty. To znaczy, że nawet jeśli maluch zrobi plamy i nieco za bardzo wymaże swoją pracę, to po jakimś czasie klej stanie się niewidzialny. I druga rzecz, którą kupuję przy każdej wizycie w dziale papierniczym – taśma dwustronna. Jeśli dziecko nie ma cierpliwości do kleju, taśma będzie dla niego idealna zarówno do konstruowania prac przestrzennych z papieru, jak i podczas odrabiania lekcji np. bez zabrudzeń można wkleić obrazek do zeszytu. Możecie kupić różne taśmy pod względem długości, szerokości i ceny, ale nadal jest to wydatek kilku, kilkunastu złotych. Kompletując wyprawkę szkolną, nie można zapomnieć o tradycyjnym kleju w sztyfcie. Tanie i uniwersalne kleje (np. klej Noris Club) przydadzą się podczas zajęć plastycznych i technicznych.

 

Klej w sztyfcie  Kamaben 20 g

 

Jeśli twoja pociecha ma głowę pełną pomysłów i lubi pięknie ozdabiać swoje prace, warto sięgnąć po klej w bardziej niestandardowym – brokatowym wydaniu. Można wykorzystać go do ozdobnego pisania i zdobienia własnoręcznie wykonanych figurek z gliny samoutwardzalnej czy modeliny.

A co lubią wasi mali artyści? Jak wygląda ich kącik pracy? Jakich przyborów, akcesoriów i narzędzi najczęściej używają?