Co kupić małemu artyście?

Rodzice myślący o aktywnościach plastycznych popełniają najczęściej dwa błędy. Po pierwsze uważają, że ten kierunek rozwoju nie jest tak naprawdę kluczowy, bo nie każde dziecko musi zostać artystą. Tymczasem zdolności manualne oraz zmysł estetyczny są potrzebne wszystkim – zarówno jeśli chodzi o sprawne dłonie, jak i praktyczne umiejętności: dobranie ubrań, urządzenie pokoju, odnowienie mebli, ozdobienie ciasta, wybranie gustownego prezentu itd.


B.Toys, walizka małego artysty

 

Drugim błędem jest kupowanie nieodpowiednich, często bardzo drogich, materiałów kreatywnych – wielu rodzajów kredek i flamastrów, ogromnych kompletów farb, gotowych zestawów kreatywnych polegających na wykonaniu zadania, które ktoś wymyślił. Pomyślcie sami – czy wszystkie te pomoce zostają naprawdę wykorzystane, czy raczej zalegają w kolejnych szufladach? Tymczasem w pokoju dziecka powinno się znaleźć dosłownie kilka podstawowych produktów, ale takich, które pozwalają na wykonywanie nieskończonych ilości projektów. Musza to być materiały dobrej jakości, o wielu zastosowaniach, pozwalające na swobodny rozwój naszej pociechy zgodnie z wiekiem i stopniem zainteresowania pracami artystycznymi. Podrzucam dziś podstawowy zestaw, który warto uwzględnić przy urządzaniu pokoju dziecka.


Co przyda się dzieciom na zajęciach plastycznych lub podczas domowego malowania?

AKWARELKI DO RYSOWANIA to mój faworyt! Jest to „złote dziecko” trudnych w użyciu akwarelek i kochanych przez wszystkich kredek. Czemu są lepsze od zwykłych? Z trzech powodów. Po pierwsze macie kredki i farby w jednym. Jeśli dziecko chce przygotować rysunek – rysuje. Jeśli woli uzyskać namalowany obrazek – wypełnia fragmenty kolorem, bierze pędzelek z wodą i moczy to, co narysowało zamieniając kredkę w akwarelę. Po drugie, o ile malowanie farbami akwarelowymi jest trudne i wymaga już pewnych umiejętności, rysowanie jest łatwe nawet dla kilkulatka, a potem wystarczy woda i dziecko oswaja efekt akwareli. Po trzecie kredki akwarelowe są miękkie, czyli ułatwiają rysowanie. Nie ma nic bardziej zniechęcającego dla małego artysty niż kredka ślizgająca się po kartce. Z kredek akwarelowych korzystają nawet profesjonaliści. Dobre można kupić już od kilkunastu złotych – polecam kredki akwarelowe Mondeluz, czy większy zestaw kolorowych ołówków Creadu.
 

 


Farby do malowania palcami, Creadu Kids

 

KREDKI 3 w 1 to coś w rodzaju połączenia zwykłej kredki, kredki woskowej i akwarelki. W dodatku w formie wygodniej do trzymania nawet przez małe dzieci. Ich największą zaletą jest wielozadaniowość. Poza tym, że można nimi rysować na papierze, pokryją też drewno, kamień, pleksi, szkło, masy termoutwardzalne. Dzięki aksamitnej, miękkiej kresce doskonale nadają się do rysowania na ciemnych podłożach! Plusem jest też duża średnica ułatwiające trzymanie oraz wydajny grafit (odpowiada 7 grafitom w zwykłej kredce). No i najlepsze – są praktycznie nie do złamania! Kredki Woody to spora jednorazowa inwestycja, ale gwarantuję, że wystarczą na kilka lat. A przede wszystkim mogą to być pierwsze kredki dziecka, które tak naprawdę będą z nim przez całe przedszkole. Kolory dokupicie pojedynczo, ale podstawowy zestaw całkowicie wystarcza dla małego i większego artysty. 

Kredki metaliczne, 12 kolorów PRO, Creadu - Creadu
Kredki metaliczne, 12 kolorów PRO, Creadu 

 

TABLICA MAGNETYCZNA tylko pozornie ma niewiele wspólnego z zajęciami plastycznymi. Jeśli wybierzemy taką, która jest jednocześnie przystosowana do suchościeralnych markerów, to będzie ona pełniła kilka funkcji. Może być zabawką – maluch przyczepia do niej kompozycje z magnesów, magnetycznych klocków, literek, cyferek czy układanek. Może pełnić rolę pomocy edukacyjnej, na której da się rysować, pisać, liczyć bez zużywania kolejnych ryz papieru. Tablica pomoże w utrzymaniu porządków: jeśli wybierzemy większą, będzie pełniła rolę tła dla przyczepionych magnesami prac dziecka. Może być zupełnie mała i przenośna, jak np. tablica magnetyczna z serii Pandastic
 Tablica magnetyczna, suchościeralna

 

PAPIER to podstawowa odpowiedź na pytanie „co kupić do dziecięcego pokoju”. Najważniejszy materiał artystyczny – nieprzypadkowo powstało powiedzenie „stworzyć coś od białej kartki”. Papier jest zaproszeniem do dziesiątek aktywności od rysowania, poprzez modelowanie, aż do nauki i eksperymentów. Dziecko powinno mieć zawsze pod ręką białe kartki, najlepiej w wersji ekonomicznej, czyli do drukarki czy ksero. Nie wykładajmy jednak całej ryzy, wystarczy 20 czystych arkuszy uzupełnianych według potrzeb. Do tego przydadzą się kartki wielkoformatowe – wiadomo, że na takich jest najlepsza zabawa. Doskonale sprawdzą się tektury wycięte z paczek. Na takich grubych, sztywnych formatach można malować, rysować pastelami albo markerami bez obaw przed zniszczeniem podłoża. Polecam też absolutny hit, zwłaszcza dla dzieci, które nie lubią kolorować: bloki techniczne kolorowe. Kolorowe tło pobudza dziecko do kreatywności, ale też uatrakcyjnia wygląd dzieła.

Blok do akwareli, A4, Creadu - Empik
Blok do akwareli, A4, Creadu 

 

KLEJE I TAŚMY to niepozorne dodatki, ale nie da się bez nich spełniać artystycznie czy odrabiać prac domowych. Niezależnie od tego, czy jest wam potrzebny albo czy nauczyciel przedszkolny lub szkolny zapisał na liście z wyprawką, koniecznie kupcie klej introligatorski. To niewielka inwestycja, która zwróci się tysiąckrotnie. Ten klej to magik dziecięcego pokoju. Klei bardzo skutecznie wiele różnych powierzchni, ale ma jeszcze jedną zaletę: jest biały, jednak po wyschnięciu robi się przezroczysty. To znaczy, że nawet jeśli maluch zrobi plamy i nieco za bardzo wymaże swoją pracę, to po jakimś czasie klej stanie się niewidzialny. I druga rzecz, którą kupuję przy każdej wizycie w dziale papierniczym – taśma dwustronna. Jeśli dziecko nie ma cierpliwości do kleju, taśma będzie dla niego idealna zarówno do konstruowania prac przestrzennych z papieru, jak i podczas odrabiania lekcji np. bez zabrudzeń można wkleić obrazek do zeszytu. Możecie kupić różne taśmy pod względem długości, szerokości i ceny, ale nadal jest to wydatek kilku, kilkunastu złotych.

A co lubią Wasi mali artyści? Jak wygląda ich kącik pracy? Jakich przyborów, akcesoriów i narzędzi najczęściej używają?

Fundesk, Bambino, Biurko, Krzesło

 

Więcje pomysłów na przybory, akcesoria i zabawki dla dzieci znajdziecie na empik.com. Napiszcie w komentarzach co przydaje się waszym małym artystom i z czego ucieszyliby się najbardziej.