Koncert JIMKA „Historia Polskiego Hip-Hopu” został przeniesiony na 12 czerwca 2022. Tego dnia wystąpi również Kizo oraz zapowiadani wcześniej goście: Margaret, Igo, Rosalie. oraz Kukon. Wkrótce ogłosimy kolejnych artystów. Zakupione wcześniej bilety zachowują swoją ważność. Do zobaczenia na Lotnisku Bemowo!

 

Radzimir Dębski urodził się w Szczecinie. Jest synem kompozytora i dyrygenta Krzesimira Dębskiego oraz wokalistki-producentki Anny Jurksztowicz. Ten muzyczny rodowód to nie wszystko. JIMEK ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, studiował także tworzenie muzyki filmowej w kalifornijskim Uniwersytecie. Te dwa edukacyjne światy, które go ukształtowały, są bardzo słyszalne w aranżacjach.

Wszystkie muzyczne oblicza JIMKA

Ile jest gatunków i podgatunków w muzyce poważnej oraz rozrywkowej? Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy posłuchać utworów skomponowanych przez Radzimira Dębskiego. Kompozytor nie tylko zręcznie się nimi posługuje, ale też miesza je ze sobą, by następnie serwować bardzo zróżnicowanej publiczności. Dzięki niemu miłośnicy ulicznego rapu mogą docenić brzmienia symfoniczne i jazz, a ci, którzy słuchają głównie muzyki orkiestrowej, dostają szansę zaznajomienia się z kulturą hip-hopową. To wszystko dzieje się zazwyczaj w ramach jednego wydawnictwa czy projektu. Dobrym przykładem może być album „2015”, który powstał we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Miuoushem (Miłoszem Boryckim).

 

 

Jest to zapis koncertu nagranego w siedzibie NOSPR. Na krążku znajdują się symfoniczne aranżacje utworów Boryckiego pochodzących z płyt „Pan z Katowic”, „Piąta strona świata” oraz „Prosto przed siebie”. JIMEK nie tylko przetłumaczył wybrane kawałki na język muzyki klasycznej, ale też zreinterpretował ich konstrukcje, zmieniając linie melodyczne. Miuosh te instrumentalne partie przecinał swoimi wersami jak nożem. Wyszło niezwykle intrygująco – to nadal przedsięwzięcie rapowe, ale z symfonicznym sznytem.

 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia , Jimek , Miuosh

 

Muzyka filmowa spod batuty Radzimira

Komponowanie ścieżek dźwiękowych do dzieł filmowych i serialowych to jeden z filarów działalności JIMKA. Muzyka jego autorstwa wybrzmiewa w wielu popularnych produkcjach. Wymienić należy serial „Ranczo” i „Sexify” oraz filmy „Stos 2”, „Miasto 44” czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Różnorodność tych obrazów świadczy o niezwykle szerokim wachlarzu możliwości kompozytora. W tych soundtrackach niezwykle trafnie uchwycono klimat opowieści, charaktery bohaterów i narracji. Tło muzyczne w „Ranczu” jest swojskie, radosne – słychać w nim niespieszny rytm i pogodne tempo. W „Sexify” jest zgoła inaczej. To nowoczesne, sensualne i elektroniczne beaty, które zapadają w pamięć dzięki rytmicznej sekwencji basu i sugestywnym samplom wokalnym.

 

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” soundtrack JIMEK

 

Jeśli chodzi o dzieła filmowe, to według mnie najbardziej epickim projektem jest ścieżka dźwiękowa do „Miasta 44”. Dubstepowe elektro, niemalże rave’owe brzmienia „przybrudzone” scratchami bardzo kontrastują z tym, co widzimy na ekranie, chociaż paradoksalnie właśnie ten kontrast podkreśla martyrologiczny charakter produkcji. Współczesny słuchacz-widz może dużo intensywniej wchłonąć historyczne fakty – właśnie dzięki tej muzycznej dosadności, którą serwuje mu Dębski.

 

 

Miasto Muzyka by Empik z JIMKIEM na scenie

Jak brzmi miasto według JIMKA? O tym przekonamy się już niebawem, bo 26 września Radzimir Dębski zaprezentuje materiał z projektu SYMPHONIXX na scenie festiwalu Miasto Muzyka by Empik. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie na Lotnisku Bemowo. Kompozytor po dwóch latach absencji ma w sobie dużo energii i nadziei – o czym mówi w wywiadach i live’ach na swoich profilach w mediach społecznościowych. Ta symfoniczna eksplozja będzie prawdziwym widowiskiem, w końcu JIMEK zaprosił do współpracy całą orkiestrę.

 

miasto muzyka jimek

 

Warto wiedzieć, że całe wydarzenie ma charakter rodzinny, więc jeśli macie wśród najbliższych miłośników nieszablonowego grania, to koniecznie zabierzcie ich ze sobą.

Bilety są do nabycia w salonach Empik, aplikacji Going oraz na stronie Goingapp – każdy bilet to 20 zł zniżki na zakupy na empik.com. Odwiedźcie stronę wydarzenia na FB.