Jedzenie dla niemowląt i małych dzieci – specjalne produkty dla specjalnych konsumentów

Produkty spożywcze dla dzieci poniżej 3. roku życia mają status żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, to znaczy, że są wytwarzane tak, aby spełnić określone wymagania przewidziane prawem. Jest to konieczne, aby zapewnić najmłodszym jedzenie, które w pełni odpowiada ich szczególnym potrzebom w okresie, kiedy dziecko intensywnie rośnie, kształtuje swoje preferencje żywieniowe, a jego wrażliwy układ pokarmowy wciąż dojrzewa. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, produkty dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać GMO (produktów modyfikowanych genetycznie) i dodanej soli. Istnieją także ograniczenia co do ilości dodawanego cukru, a także surowe normy określające dopuszczalne pozostałości pestycydów i innych zanieczyszczeń. Wielu producentów używa do przygotowania dań dla dzieci surowców rolnictwa ekologicznego, aby zapewnić najwyższą jakość swoich produktów. Jednak niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tradycyjnymi produktami, czy produktami „bio” lub „eko”, produkty dla małych dzieci są podlegają szczególnej kontroli i są w pełni bezpieczne.

Posiłki te mają konsystencję i skład odpowiedni dla wieku dziecka. Minimalny wiek, od jakiego można podawać dany produkt, jest opisany liczbą na opakowaniu. Liczba 6 oznacza, że produkt można podawać dzieciom po ukończeniu szóstego miesiąca życia, itp. Na opakowaniu widnieją także szczegółowe informacje dotyczące składu, wartości odżywczych i zawartości potencjalnych alergenów oraz glutenu, a także informacje dotyczące okresu przydatności do spożycia, sposobu przechowywania i przygotowania produktu.

HiPP kremowy szpinak z ziemniaczkami

Posiłki jednoskładnikowe – deserki owocowe i warzywne

Ponieważ rozszerzanie diety niemowlęcia należy przeprowadzać stopniowo, powoli dodając do jadłospisu dziecka po jednym produkcie, na początku warto wybrać dania w słoiczkach zawierające tylko jeden składnik. Najlepiej nadają się do tego lekkostrawne i łagodne w smaku przeciery owocowe i warzywne – na przykład puree z jabłka, banana, marchewki, dyni lub pasternaku. Takie produkty nadają się na desery i przekąski między głównymi posiłkami. Zwykle producenci nie dodają do nich żadnych dodatków (np. cukru), z wyjątkiem odpowiednich ilości witaminy C. Jest to uzasadnione, ponieważ witamina C jest rozkładana podczas obróbki cieplnej, a produkty w słoiczkach są gotowane lub pasteryzowane.

Deserki można podawać dzieciom łyżeczką prosto ze słoiczka, jednak w tym przypadku nie wolno przechowywać niedojedzonych resztek, ponieważ szybko namnożą się w nich bakterie z buzi i rączek dziecka. Jeśli wiemy, że dziecko nie zje wszystkiego, warto czystą łyżeczką przełożyć mniejszą porcję do miseczki, a resztę można przechować w zamkniętym słoiku, maksymalnie do 24 godzin.

Gerber krem z jabłek i jagód

Zupki i obiadki w słoiczkach – dla niemowlaka, rocznego dziecka i juniora

W miarę upływu czasu, dziecko jada coraz więcej, zarówno pod względem ilości, jak i różnorodności produktów. Aby zapewnić mu urozmaiconą dietę, można sięgać po różne zupki i obiadki w słoiczkach, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Takie posiłki są czasem zwyczajowo nazywane „gerberami”, od nazwy jednej z popularnych marek produktów, od dawna obecnej na polskim rynku. Oczywiście, dziś istnieje wiele markowych linii produktów dla dzieci, a wszystkie są wysokiej jakości.

Zupki są zazwyczaj rzadsze i smakiem często naśladują tradycyjne dania domowej kuchni, z wyjątkiem dodatku soli i ostrych przypraw. „Drugie dania” zawierają najczęściej zmiksowaną mieszankę warzyw, mięsa lub ryby i produktów skrobiowych – ziemniaków, ryżu lub makaronu. Mięso i ryby użyte do przygotowania tych obiadków podlegają ścisłej kontroli, a jest to szczególnie ważne w przypadku niektórych ryb (np. tuńczyka lub makreli), które mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi. Mięso i ryby użyte do dań dla dzieci są zwykle chude, więc aby zapewnić właściwą ilość zdrowych tłuszczów, producenci dodają czasem do obiadków odrobinę wysokiej jakości oleju roślinnego.

Posiłki dla kilkumiesięcznego niemowlęcia mają postać gładkiego puree, a te dla nieco starszego, np. rocznego dziecka, nie muszą być przecierane zupełnie na gładko, ale mogą już zawierać małe kawałeczki. Bywają także przyprawiana łagodnymi ziołami, np. lubczykiem, zieloną pietruszką lub koperkiem, jednak wciąż nie są solone ani mocno doprawiane. Aby podać dziecku obiadek ze słoiczka, należy przełożyć odpowiednią porcję do miseczki i ogrzać delikatnie w kąpieli wodnej. W tym celu miseczkę można włożyć do garnka z niewielką ilością ciepłej wody i mieszać, aż papka się ogrzeje. Jeśli wiadomo, że dziecko zje wszystko, można ogrzać jedzenie bezpośrednio w słoiku, bez zakrętki. Można także podać dziecku posiłek o temperaturze pokojowej. Resztę obiadku, jeśli dziecko nie jadło prosto ze słoika, można przechować w lodówce, maksymalnie przez 24 godziny. Nie należy podgrzewać jedzenia dla dziecka w kuchence mikrofalowej, ponieważ mikrofala ogrzewa nierównomiernie. Może to skutkować oparzeniem dziecka lub miejscowym przypaleniem potrawy.

Gerber ziemniaczki z gotowaną rybką i natką pietruszki

Nie tylko słoiki – przekąski i obiadki w tubkach i pojemnikach

Przecierowe desery owocowe dla dzieci są także dostępne w zakręcanych, miękkich tubkach-saszetkach. To bardzo wygodne, ponieważ starsze dzieci mogą „wysysać” jedzenie prosto z tubki, kiedy są głodne na spacerze lub podczas zabawy. Dla młodszych można przełożyć porcję do miseczki i podawać łyżeczką. Oczywiście, jedzenia w saszetce nie można podgrzewać – w razie potrzeby trzeba najpierw przełożyć je do miseczki.

Od jakiegoś czasu dostępne są także gotowe obiadki dla nieco starszych dzieci – powyżej pierwszego roku życia. Nie są to przeciery, ale gotowe zestawy w pojemnikach przeznaczonych do podgrzewania w kuchence mikrofalowej, na wzór gotowych dań dla dorosłych. Należy przyrządzać je dokładnie według instrukcji podanej na opakowaniu, a przed podaniem dziecku trzeba się upewnić, że jedzenie nie jest zbyt gorące.

BoboVita truskawki i wiśnie z bananem

Oczywiście, gotowe jedzenie dla dzieci jest smaczne i zdrowe, ale warto także samodzielnie przygotowywać posiłki. Można korzystać z przepisów naszych mam i babć, z poradników dostępnych online i w tradycyjnych książkach kucharskich, a także inspirować się składem gotowych dań w słoiczkach. To kolejna zaleta deserów i obiadków dla małych dzieci – warto zapisywać skład ulubionych dań naszego dziecka, aby później móc odtworzyć je samodzielnie we własnej kuchni. Inspiracje są bardzo ważne, aby jadłospis dziecka i całej rodziny był jak najbardziej urozmaicony, zdrowy i smaczny.

Bibliografia

  1. Poradnik zawierający przepisy - „Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin” Wydawnictwo Medycyny Praktycznej - https://adst.mp.pl/s/www/pacjenci/poradnik-zywienia-niemowlat-aktualizacja.PDF (dostęp 7.10.2020).
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (Dz.U. 2010 nr 180 poz. 1214).