Często szokuje strojem, makijażem czy bezpośrednim wyznaniem w mediach. Jednak przede wszystkim, jest to wyjątkowo utalentowana artystka, która spełnia się na kilku polach jednocześnie. Z okacji nadchodzącej premiery albumu prezentujemy sylwetkę Lady Gagi.

Chromatica album

Chromatica (Temporary Artwork) (CD) - zapowiedź

Niczym Woody Allen

Lady Gaga, a właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta, swój temperament może zawdzięczać włoskim korzeniom rodziców. Nowojorczanka od najmłodszych lat zdradzała talent muzyczny i nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Jako 13-latka skomponowała pierwszą balladę, a rok później grywała już koncerty przed publicznością. Nauka gry na fortepianie i ciężka praca młodej Stefani zaowocowały przyjęciem na uniwersytet muzyczny Tisch School of the Arts, gdzie zaczęła studia w wieku 17 lat! To ogromne wyróżnienie, bowiem tylko dwadzieścia osób w tym wieku dostąpiło podobnego zaszczytu. W tym gronie są m.in. Woody Allen, Whoopi Goldberg czy Angelina Jolie. Gaga nie zdobyła jednak dyplomu, ponieważ porzuciła dalszą naukę na rzecz kariery muzycznej.

Zmiana kierunku

Początkowo Lady Gaga grała głównie muzykę rockową, występując przeważnie w klubach na Manhattanie. Piosenkarka odnosiła pomniejsze sukcesy, jednak były one dalekie od posiadanych ambicji. Aby to zmienić, z czasem obrała nowy kierunek. Spory udział w tej muzycznej metamorfozie miał producent Rob Fusari. To właśnie on wymyślił słynny pseudonim Stefani, który zaczerpnął z piosenki zespołu Queen „Radio Gaga”.

Zanim świat obiegły pierwsze przeboje autorstwa charakterystycznej piosenkarki, Lady Gaga była aktywną songwriterką i tworzyła teksty dla innych muzyków. Napisała m.in. słowa do utworu „Quicksand” Britney Spears oraz była współautorką tekstu „Hypnotico”, śpiewanego przez Jennifer Lopez. Ma też na koncie pracę dla Fergie czy Pussycat Dolls. Przede wszystkim jednak Gaga skupiła się na własnej karierze. W czasie współpracy z Fusarim stworzyła m.in. jeden z jej pierwszych wielkich hitów, czyli „Paparazzi”. Po długim okresie prac nad albumem i zawirowań związanych z kontraktami z wytwórniami oraz producentami, Lady Gaga wydała w 2008 roku debiutancki studyjny album „The Fame”. Już pierwszy singiel promujący krążek, czyli „Just Dance”, podbił listy przebojów w siedemnastu krajach. Równie duży sukces odniósł kawałek „Poker Face”. Pierwsza płyta Gagi pokryła się siedmiokrotną platyną.

 

The Fame (CD)

The Fame (CD)

 

Co ciekawe swoją pierwszą nagrodę piosenkarka otrzymała… w Polsce. Była to nagroda Radia Eska w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Teledysk za „Poker Face”. Potem ten utwór zdobył kilka innych ważnych wyróżnień, w tym statuetkę Grammy. Na tej samej gali Lady Gaga otrzymała dwie kolejne nagrody za „Paparazzi”.

Droga po Oscara

Kolejne przedsięwzięcia Lady Gagi ugruntowały jej pozycję na światowym rynku muzycznym. Kiedy w 2011 roku opublikowała singiel „Born This Way”, promujący jej drugi album, w ciągu pięciu dni krążek rozszedł się w przedsprzedaży w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Podobny efekt wywołały kolejne studyjne projekty, czyli „Artpop”, „Cheek to Cheek” oraz „Joanne”. Po premierze tego ostatniego albumu, Lady Gaga została pierwszą artystką, której cztery płyty znalazły się na szczycie listy najlepiej sprzedających się albumów w dekadzie.

Wreszcie nadszedł czas na jedno z najważniejszych przedsięwzięć w karierze Stefani, czyli film „Narodziny Gwiazdy”. Melodramat wyprodukowany przez Bradleya Coopera, gdzie obok słynnego aktora Gaga zagrała główną rolę, stał się międzynarodowym hitem. Zwieńczeniem popularności remake’u filmu z lat trzydziestych była oscarowa gala, w czasie której nominowane w siedmiu kategoriach „Narodziny Gwiazdy” otrzymały statuetkę za najlepszą piosenkę „The Shallow” w wykonaniu duetu Cooper&Gaga. Singiel otrzymał również Złotego Globa, a jeszcze długo po kinowej premierze podbijał listy przebojów stacji radiowych. Ścieżka dźwiękowa filmu zgarnęła również nagrodę Grammy.

 

A Star Is Born muzyka

A Star Is Born PL (CD)

 

Jednak oscarowy hit to nie jedyne filmowe doświadczenia Gagi. Kiedy pojawiła się w trzeciej części „Facetów w czerni” oraz zagrała w szalonej produkcji „Maczeta zabija”, można było odnieść wrażenie, że aktorstwo to tylko chwilowa zachcianka celebrytki. Wokalistka szybko jednak zadała kłam tym opiniom, prezentując wysoki poziom aktorski w „Sin City”, a przede wszystkim w „American Horror Story: Hotel”. Za tę ostatnią rolę otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu limitowanym.

Jedyna i niepowtarzalna

Lady Gaga nie jest typową gwiazdką pop. Od początku szokowała kontrowersyjnymi strojami, które często odsłaniały znacznie więcej, niż w przypadku innych wokalistek. Kreacje, w jakich występowała, często określano mianem „kosmicznych” czy „szalonych”, chociaż pochodziły z największych domów mody. Wokalistka nadal chętnie ubiera się m.in. u Armaniego czy Aleksandra McQueena. Dopełnione ostrym makijażem stylizacje, sprawiły, że piosenkarka od razu zaczęła wyróżniać się na tle innych muzyków.

 

Największy szok wywołała pamiętna suknia uszyta z wołowiny, w której charyzmatyczna artystka wystąpiła na gali Video Music Awards. Jej osobista ekipa o nazwie House of Gaga odpowiedzialna jest za kostiumy, efekty specjalne, fryzury i inne artystyczne elementy podczas każdego koncertu.

Wypowiedzi Gagi również nie należą do nudnych. W wielu wywiadach opowiadała m.in. o tym, że jest hermafrodytą, biseksualistką, a także że sypia z członkami zespołu. W jej utworach nie brakuje seksualnych podtekstów, a sama wokalistka wyjaśnia np. że „Poker Face” to fantazje kobiety o kobiecie w trakcie bycia w łóżku z mężczyzną. Angażuje się też politycznie, nie stroni od kontrowersyjnych tematów.

W oczekiwaniu na płytę Chromatika

Choć Lady Gaga zaangażowana jest w masę różnorakich projektów, nie zapomina o nagrywaniu. Na 10 kwietnia zaplanowana była premiera jej najnowszego albumu „Chromatica”. Singiel promujący krążek, czyli „Stupid Love”, już podbił internet, dominując na iTunes oraz YouTube. Niestety ze względu na obecną sytuację na świecie, artystka postanowiła przesunąć premierę płyty - w polskich sklepach będzie ona dostępna 2 czerwca. W emocjonalnym oświadczeniu podkreślała, że obecnie najważniejsze jest zdrowie jej fanów oraz wszystkich ludzi, w związku z czym przekłada świętowanie nowego albumu na bliżej nieokreśloną datę. Bez względu na to, kiedy wokalistka zaprezentuje nowy materiał, jesteśmy pewni, że znacząco zwiększy swój imponujący dorobek 27 milionów sprzedanych płyt oraz 146 milionów singli.

Jeśli szukacie informacji o swoich ulubionych artystach lub inspiracji muzycznych, zajrzyjcie koniecznie na stronę Magazynu Empik Pasje do działu poświęconego pasji do słuchania muzyki.